آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ , Thursday 12 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87880
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۸
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد خبر داد:

  توسعه‌ی کشت مکانیزه و ایجاد بانک‌های نشا در روستاها/ توسعه‌ی کشت کلزا با هدف افزایش تولید روغن‌های خوراکی

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد از توسعه‌ی کشت کلزا را با هدف افزایش در تولید روغن‌های خوراکی خبر داد و گفت: با توجه به آبگیر بودن اراضی شالیزاری، حداکثر توان کارشناسان باید به سمت کشت کلزا در اراضی بایر، بلاکشت و زمین‌هایی باشد که مناسب کشت این محصول هستند.

  آوای شمال/ احمد صادقی در جلسه کمیته راهبردی توسعه مکانیزاسیون برنج و آخرین وضعیت کشت کلزا که امروز در سالن جلسات این مدیریت برگزار گردید، اظهار کرد: تمام تلاش‌ها و سیاست‌های سازمانی برآن است تا از امکانات و شرایط موجود نسبت به بررسی، شناسایی و توسعه کشت کلزا اقدامات لازم انجام گیرد.

  وی افزود: اگرچه تاکنون فعالیت‌های زیادی نسبت به این موضوع صورت گرفته، اما لازم است با هماهنگی و همکاری شوراهای اسلامی و دهیاران منطقه نسبت به هدایت متصرفین در جهت کشت کلزا در اراضی مستعد و بایر شرایط لازم فراهم گردد.

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد توسعه‌ی کشت کلزا را با هدف افزایش در تولید روغن‌های خوراکی و کاهش در واردات این کالا از سیاست‌های وزارت متبوع برشمرد و ادامه داد: با توجه به زمان محدود پیش‌رو برای کشت این محصول، مسؤولین مراکز و به ویژه کارشناسان پهنه، حضور پررنگ در سطح روستاها داشته و با دعوت از کشاورزان دستورالعمل‌های فنی کشت و به دنبال آن کنترل علف‌های هرز و بالا بردن عملکرد را انتقال دهند.

  این مسؤول تاکید نمود: با توجه به آبگیر بودن اراضی شالیزاری، حداکثر توان کارشناسان باید به سمت کشت کلزا در اراضی بایر، بلاکشت و زمین‌هایی باشد که مناسب کشت این محصول هستند.

  صادقی با اشاره به اینکه محصول غالب این شهرستان برنج بوده است، تصریح کرد: حفظ اراضی شالیزاری از اهم فعالیت‌های این مدیریت می‌باشد، ولی توسعه‌ی کشت مکانیزه و ایجاد بانک‌های نشا در روستاها و استفاده از اهرم‌های ترویجی نظیر اصول صحیح برنجکاری با دستگاه نشاکار را در راستای دستیابی به این امر ضروری است.

  مدیر جهاد کشاورری شهرستان محمودآباد همچنین خواستار حضور جدی همه همکاران مراکز در حفظ و حراست زمین پهنه خود جهت جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز شد.

  وی افزود: همواره تلاش برآن است همانند سال‌های گذشته با جدیت در خصوص توسعه مکانیزاسیون خصوصاً در عملیات کاشت در اراضی طرح تجهیز و نوسازی شده عملیات نشاکاری با ظرفیت مناسب انجام گیرد.

  صادقی در پایان خاطرنشان کرد: ضروریست مسؤولین مراکز جهادکشاورزی تابعه با هماهنگی اداره تولیدات گیاهی و طرح و برنامه نسبت به هدایت متقاضیان جهت معرفی تسهیلات ماشین نشاکار و بانک نشا پیگیری لازم را معمول نمایند.

   

  برچسب ها :

  نظرات