آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ , Tuesday 28 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87878
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  روشن‌دلانی که به جرم ندیدن نادیده گرفته می‌شوند/ نبود شغل و اعتماد کافی از مشکلات اساسی نابینایان

  مردم و مسئولان فقط اندکی بیشتر نابینایان و شرایطشان را درک کنند، اعتماد بیشتری به این افراد داشته باشند، بستر را برای ادامه زندگی و فعالیت عادی آنان مهیا کنند و به جرم ندیدن نادیده نگیرند.

  آوای شمال/ ۲۳ مهر مصادف با ۱۵ اکتبر روز عصای سفید نام دارد، عصای هور یا بلند بعد از جنگ جهانی دوم برای کمک حرکتی نابینایان توسط عکاسی به نام جیمز بیگز اهل شهر بریستول انگلیس، ابداع شد.
   

  وی با ابتکار تاریخی عصایی به رنگ سفید که برای همگان قابل دید است توانست تا حدودی از خطرهای احتمالی مثل برخورد با وسایل نقلیه مفید باشد.

   

  ۱۶ سال بعد ۲ تن از برجسته‌ترین محققان‌ آمریکایی ناول‌ پری  جاکوپس تن ‌بروک، قانونی‌ را در ۱۵ اکتبر به‌عنوان قانون عصای سفید به تصویب رسانند که در آن کلیه حقوق اجتماعی فرد نابینا به‌عنوان عضوی از یک جامعه متمدن انعکاس یافت و روز جهانی نابینایان نام‌گذاری شد.

   

  نابینایان دنیای دست نیافتنی ندارند و با آنها حتی می‌توان از دیدنی‌ها صحبت کرد. این روز بیانگر به رسمیت شناختن استقلال نابینایان است و روز ترحم نیست.

   

  این روز باید فرصتی باشد تا بیشتر به رفتارها و برخوردمان مقابل این قشر جامعه فکر کنیم در بعضی عادات رفتاری‌مان شاید به نظر بی‌دقتی و بدون منظور خاصی باشد مثلا زمانی که راننده‌‌ای بی‌مبالاتی می‌کند به وی می‌گوییم مگر کوری؟ و از این دست رفتارهای ناخواسته‌مان باعث رنجیده خاطرشدن آنها می‌شود.

   

  بیکاری بلای جان نابینایان

  مهدی عزیززاده خرمی نابینای نخبه شهرستان آمل از مشکلات این قشر به خبرنگار ما گفت: نداشتن شغل بزرگترین مشکل نابینایان است که با توجه به تحصیلات بالای دانشگاهی بیکار هستند و نمی‌توانند استقلال مالی داشته باشند به همین خاطر بعضی از آنها دچار مشکل افسردگی و آسیب‌هایی از جمله طلاق شدند.

   

  وی با اشاره به مدرک کارشناسی خود عنوان کرد: برادرم نیز نابینا و تحصیلاتش کارشناسی رشته زبان و ادبیات فارسی است، هر دو کامپیوتر را در فنی و حرفه‌ای آموزش دیدیم اما با تمام این وجود پدر کارگرم تمام مخارج زندگی‌مان را می‌پردازد.

   

  این روشندل آملی از مخارج بالای زندگی گفت و بیان کرد: نابینایان تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند، اما مستمری که برای نابینایان درنظر گرفته شده کفاف معاش آنها را نمی‌دهد، حتی با این شرایط نمی‌توانم مخارج مدرسه دخترم را بدهم و با وجود سن بالای پدرم و بیماری‌اش مجبور هستم به وی وابسته باشم.

   

  عزیززاده خرمی با اشاره به تلاش‌هایش برای کار خاطرنشان کرد: به تمام کاریابی‌های سطح شهر مراجعه و در آنجا نام نویسی کردم، نامه‌ای خدمت رهبر معظم انقلاب نوشتم و شرح حال زندگی‌ام را بیان کردم که به اداره کار نامه زدند اما این اداره جواب رد و به شهرداری ارجاع دادند که در آنجا نیز پاسخی نشنیدیم.

   

  وی با اشاره به دغدغه نابینایان عنوان کرد: بیکاری بزرگترین مشکل آنها است، نگران آینده‌شان هستند. بعضی از ما احساس یاس و سرخوردگی می‌کنند و بعضی با دست فروشی روزگارشان را می گذرانند در حالی که کارهای زیادی در جامعه است که می‌توانند انجام دهند.

   

  این نخبه آملی به شغل‌های زیادی که یک نابینا می‌تواند مشغول آن شود اشاره کرد و گفت: با وب سایت‌های مختلف که برای نابینایان طراحی شده به‌عنوان نویسنده همکاری می‌کنم و درآن سایت‌ها به انتشار مطالب و ارائه آموزش‌هایی به هم‌نوعان می‌پردازم، البته این فعالیت‌ها صرفاً اشتراک گذاری تجارب در بستر اینترنت است و نمی‌توان از لحاظ مالی روی آن حساب کرد.

   

  عزیززاده خرمی با اشاره به فعالیت‌های خود و تدریس کامپیوتر در کانون آمل و مدرسه استثنایی، افزود: به وسیله گوشی‌های لمسی با سیستم عامل اندروید کار می‌کنم و حتی در پیام‌رسان‌هایی نظیر تلگرام، واتسآپ و سروش مانند همه بدون هیچ محدودیتی فعالیت می‌کنیم در حالی که مانند افراد عادی گوشی موبایل دارم.

   

  وی به قوانین شهرسازی در زمینه تسهیل و مناسب سازی سطح شهر برای نابینان اشاره کرد و گفت: امتیازات شهری که باید شهرداری‌ها و در وهله بالاتر دولت در اختیار افراد معلول به ویژه نابینایان قرار دهد قوانین مدونی وجود دارد که قانون‌گذار در آنها بسیار واضح و روشن بیان کرده به ویژه حقوق معلولان و از جمله نابینایان, که در سال ۸۳ تصویب شد.

   

  مهدی عزیززاده با بیان اینکه مسئولان به این قشر از جامعه باید توجه کنند، تصریح کرد: باید به مشکلات و مسائل نابینایان رسیدگی شود که مهم ترین آن زمینه اشتغال  اآنهاست و فقط به ایام مناسبتی چون ۲۳ مهر یا ۱۲ آذر منحصر نشود.

   

  در ادامه  میثم قربانی رییس کانون نابینایان شهرستان آمل در گفت‌وگو با خبرنگار ما به شناسایی حدود ۶۰۰ نابینا در این شهرستان اشاره کرد و افزود: در هر کجا که مسئولان و مردم به روشندلان اعتماد کردند و به آنها بها دادند توانستند به خوبی بدرخشند. عدم اعتماد مردم و مسئولان به نابینایان باعث از دست رفتن اعتماد به نفس و ناامیدی این قشر از جامعه می‌شود که خود تبعات جبران ناپذیری برای آنها و خانواده‌هایشان به همراه دارد.

   

  وی فراهم نبودن زمینه لازم جهت استقلال و رسیدن خودباوری برای نابینایان را از مشکلات آنها دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه حمایت‌های خاصی از سوی دولت نسبت به افراد روشن دل انجام نشده، در حقیقت همان امتیازاتی که افراد سالم جامعه از آن برخوردار هستند افراد معلول یا روشن دل هم به همان اندازه سهم می‌برند و شرایط خاصی برای آنها در نظر گرفته نمی‌شود.

   

  قربانی به وجود نخبگان زیادی در قشر نابینایان اشاره کرد و افزود: رتبه ۲ رقمی کنکور سراسری سال گذشته، کارشناسان خبره حقوقی با مدرک کارشناسی ارشد و دکتری که مشغول به کار هستند، دانشجویان ممتاز در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، کارآفرینان هنر صنایع دستی، عناوین مختلف ورزشی و قرآنی در سطح استانی و کشوری نشان دهنده اراده و عزم راسخ و توانمندی روشندلان است.

   

  وی نبود امکانات در شهرسازی را یکی از مشکلات نابینایان خواند و اظهار کرد: در گذشته هیچ  امتیازی برای افراد نابینا در سطح شهر در نظر گرفته نمی‌شد، حتی پیاده روها از امنیت کافی برای رفت و آمد برخوردار نبود، اما در سال جدید کار بسیار زیبایی از سوی شهرداری انجام شد که تمام پیاده روهای شهر آمل با طراحی خاصی  مناسب سازی شده که رفت و آمد را برای روشندلان بسیار آسان و امن کرده است.

   

  رییس کانون نابینایان شهرستان آمل از نحوه نابینا شدن خود به خبرنگار ما گفت: از ۱۵ سالگی دچار عارضه بینایی شدم و به تدریج در ۱۹ سالگی بینایی ضعیفی داشتم و از آن پس بینایی‌ام را به طور کامل از دست دادم؛ در ابتدا بسیار برایم دردناک بود و نمی‌توانستم با شرایط موجود کنار بیایم، اما خداوند یاری‌ام کرد و پذیرفتم که هیچ کار خدا بی حکمت نیستف از این رو با اراده قوی‌تر به جامعه بازگشتم و همانند افراد عادی جامعه به فعالیت مشغول شدم.

   

  وی از فعالیت‌های خود گفت و افزود: در سال ۹۰ زمانی که در یه واحد تولیدی مشغول به کار  بودم (اپراطور تلفن) کارگر نمونه آمل معرفی شدم، در سال ۹۱ ازدواج کردم، عناوین مختلف ورزشی دارم، سفر به کشور آذربایجان با دوچرخه ۲ نفره به همراه همسرم و از سال ۹۲ به‌عنوان رییس کانون نابینایان آمل انتخاب شدم و همچنین توسط مغازه کوچکی امورات زندگی را به سختی می‌گذرانم.

   

  به جرم ندیدن نادیده شان نگیرید

  میثم قربانی با بیان انتظارات نابینایان تصریح کرد: مردم و مسئولان  فقط اندکی بیشتر نابینایان و شرایطشان را درک کنند، اعتماد بیشتری به این افراد داشته باشند، بستر را برای ادامه زندگی و فعالیت عادی آنان مهیا کنند و به جرم ندیدن نادیده نگیرند.

   

  رییس کانون نابینایان شهرستان آمل دیدن را بزرگترین موهبت الهی خواند و اظهار کرد: اگر می‌خواهید بیشتر این افراد را درک کنید فقط چند ثانیه چشمانتان را ببندید و به کاری مشغول شوید عمق دردشان را تا حدودی درک می‌کنید این مشکلات اگر با بی‌توجهی مسئولان من باب  فراهم نکردن امکانات و اسباب اشتغال و ازدواج همراه باشد چه بر سر آنها می‌آورد؟

   

  بیش از ۴۵ میلیون نفر در ایران نابینا هستند، قشر بزرگی که باید آنها را دید و به آنها بها داد، نابینایان از قدرت شنوایی خوبی برخوردار هستند و قابلیت بکارگیری در بسیاری از مشاغل به‌عنوان پاسخگوی تلفن و … را دارند.

   

  اما همچنان به هزار و یک علت موجه و غیرموجه از آنها در ادارات و سازمان‌ها استفاده نمی‌شود و این قشر که تنها معلولیت‌شان بینایی است از ابراز استعدادهای دیگرخود محروم می‌شوند.

   

  عصای سفید، پرچم استقلال یک روشن دل است شاید امروز بهتر باشد به احترام خاموشی چشمانشان ۳۰ ثانیه چشمان خسته‌مان را ببندیم و به دل روشن‌شان بیاندیشیم.

  برچسب ها :

  نظرات