آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ , Wednesday 11 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87876
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۹
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  به یاد پنجمین شهید محراب، آیت‌الله اشرفی اصفهانی

  نماز جمعه کانون بصیرت، بشارت و بسیج مردم

  نماز سیاسی ـ عبادی جمعه یکی از مهم‌ترین عواملی است که در ثبات و تداوم انقلاب اسلامی ایران، نقش ارزنده‌ای دارد.

  آوای شمال/ ۲۳ مهرماه سال ۱۳۶۱، باردیگر دست خیانت منافقین اقدام به جنایتی کرد که برای همیشه تاریخ در حافظه ملت بزرگ ایران باقی خواهد ماند؛ چرا که این کوردلان یکی از فرزندان شایسته و از اولیاء الهی را به شهادت رساندند.

  عطاء‌الله اشرفی اصفهانی، پنجمین شهید محراب، در سال ۱۲۸۱ شمسی در خمینی شهر اصفهان در خانواده‌ای روحانی به دنیا آمد.

  وی تحصیلات ابتدایی مقدماتی را در خمینی شهر گذرانده و در سن ۱۲ سالگی برای ادامه تحصیل راهی اصفهان شد و طی حدود ۱۰ سال از محضر علمایی چون آیت الله سید مهدی درچه‌ای، آیت الله سید محمد نجف آبادی، مرحوم فشارکی، مرحوم مدرس استفاده کرد.

  وی دوران طلبگی خود را با نهایت عسرت و مشقت اقتصادی گذراند و در مدتی که در حوزه اصفهان بودند هر هفته فاصله میان اصفهان تا خمینی شهر را که ۱۲کیلومتر بود طی می‌کرد.
  در سال ۱۳۰۲ در سن ۲۰ سالگی به منظور ادامه تحصیل و نیل به مقامات عالیه و دینی رهسپار حوزه علمیه قم شد.

  شهید اشرفی با همه مشکلات و مسائل آن زمان، در تحصیل علوم اسلامی و دینی جدیت فراوانی به خرج می‌داد و پس از اندک زمانی از فضلا و مدرسین نامی و برجسته حوزه علمیه قم به شمار می‌آمد و در سن ۴۰ سالگی اجازه اجتهاد خود را از آیت‌الله خوانساری دریافت کرد.

  به همین دلیل مدت دوازده سال که آیت الله اشرفی در محضر ایشان حضور می‌یافت تمام دروس آن مرحوم را می‌نوشت و این نوشته‌ها هنوز موجود است.

  در سال ۱۳۳۵ شهید اشرفی بنا به دستور مرحوم آیت الله بروجردی به منظور تبلیغ و نشر معارف و احکام دین و تقویت بنیه دینی و مذهبی اهالی کرمانشاه به آنجا اعزام شد پس از ورود به کرمانشاه طلاب و شاگردان بسیاری را تربیت کرد.

  با اوجگیری انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت آیت الله امام خمینی (ع) شهید اشرفی نیز حرکت های وسیعی را در کرمانشاه پایه گذاری کرد.

  عمده ترین مراسم که تا آن روز سابقه نداشت در واقع جرقه‌ای بود به منظور شعله ور شدن یک آتش بزرگ در این منطقه مجلس بزرگداشت شهادت آیت الله حاج سید مصطفی خمینی بود که بنا به دعوت و اطلاعیه شهید اشرفی اصفهانی در مسجد آیت الله بروجردی برگزار شد در مجلس سخنرانی‌های پرهیجان و انقلابی مطرح و ساواک با وجود بسیج تمام نیرو و قوای خود برای دستگیری و کار شکنی در مراسم موفق نشد و سخنرانان به طور مخفیانه از شهر خارج شدند.

  در خاطراتی که از فرزند این شهید محراب به یادگار مانده است آمده است که آیت الله اشرفی اصفهانی پس از ۸۰ سال زندگی پرافتخار و خدمت به اسلام و قرآن، توسط یکی از مزدوران آمریکا و منافقین کوردل ۲۳ مهر ماه ۱۳۶۱ در سنگر نماز جمعه مسجد جامع و در محراب نماز به شهادت رسید.

  یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های زندگی آیت‌الله عطاءالله اشرفی‌اصفهانی، ساده‌زیستی‌اش بود. “ساده زیستی” موضوعی است که در تمام دوران حیاتش از زمان طلبگی و تدریس در حوزه علمیه گرفته تا زمانی که به‌عنوان امام‌جمعه کرمانشاه نماینده حضرت امام(ره) در این شهر بود، توجه خاصی به آن داشت.

  دوری و از تشریفات و توجه ویژه به حیوانات یکی دیگر از ویژگی‌های این شهید بزرگوار بوده است.

  یکی از عوامل مهمی که در ثبات و تداوم انقلاب اسلامی، نقش ارزنده ای داشت نماز سیاسی ـ عبادی جمعه بود. شهید محراب، آیت اللّه اشرفی اصفهانی، پنجمین شهید محراب از جمله رادمردانی است که به فرمان امام خمینی(ره) به امامت نماز جمعه ی باختران منصوب شد، تا این بار در صحنه ی حفظ و پاسداری از نظام مقدس، اسلامی تلاش و جان فشانی کند.

  دشمن جهان خوار و استکبار جهانی همیشه درتلاش بوده است تا بین امت‌های اسلامی، تفرقه افکند و از انسجام و وحدت آنان جلوگیری کند؛ اما بیداری عالمان دینی ما، همیشه توطئه های آنان را نقش بر آب کرده است. شهید محراب، آیت اللّه اشرفی اصفهانی از همان بیداردلان و مجاهدانی است که درباره وحدت بین شیعه و سنی، رنج‌های فراوانی را متحمل شد. او با انجام مسافرت های متعدد به شهرهای پاوه، جوانرود و روانسر و تشکیل سمینارهای بی شمار مرکب از ائمه ی جمعه سنی و شیعه در استان باختران، در خنثی کردن توطئه های تفرقه افکنان داخلی و خارجی، سهم بسزایی داشت.

  هر چه از این شهید بزرگوار نوشته شود بی انتها بودن دریای بزرگی ایشان را نمایان نمی‌کند اما همین سخن امام خمینی(ره) بس که «مرحوم شهید بزرگوار حاج آقا عطاءاللّه اشرفی اصفهانی را در این مدت طولانی به صفای نفس و آرامش روح و اطمینان قلب و خالی بودن از هواهای نفسانی و ترک هوا و اطاعت امر مولا و جامعیت علم مفید و عمل صالح می شناسم».

  برچسب ها :

  نظرات