آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ , Monday 20 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87874
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  گزارش بلاغ به بهانه روز جهانی نابینایان

  موانعی که بر سر راه نابینایان مازندران قرار دارد/ استعدادهای خاموش را دریابیم

  نابینایان با استعدادهای بالایی که دارند می‎توانند در جامعه ثمربخش باشند، البته اگر مسؤولان مربوطه کمی در امورات مدیریتی خود نگاهی برابر با این افراد داشته باشند.

  آوای شمال/ ۲۳ مهر ماه روز جهانی نابینایان است و طبق آمارهای سازمان جهانی بهداشت امروزه حدود ۱۳۵ میلیون نابینا در جهان زندگی می‌کنند که ۹۰ درصد آن در کشورهای در حال توسعه هستند.

  حدود ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار نابینا در کشور ما وجود دارد و همچنین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر نیز دچار اختلال بینایی و کم‎بینایی هستند که در کشور ما زندگی می‌کنند.

  این افراد برای ادامه روند زندگی خود باید از همان کودکی یاد بگیرند که فعالیت‌های روزمره زندگی را با آموزش خود انجام دهند و با رفتن به کلاس‌های هنری توانایی‌های خود را در فعالیت‌های هنری نشان دهند.

  ملک جهان دریکنده مسؤول موسسه توانمند قائم شهرستان قائم‌شهر در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: روز ۲۳ مهرماه با نام روز عصای سفید است و معلولان و نابینایان باید همانند انسان‌های عادی به روند عادی زندگی خود بپردازند.

  وی افزود: بسیاری از نابینایان دارای توانایی‌هایی هستند که حتی توانایی آنان از افراد عادی نیز بیشتر است که باید مورد حمایت قرار گیرند که این عارضه مانع از پیشرفت آنان نشود.

  دریکنده تصریح کرد: باید برخورد مردم با نابینایان هوشیارانه و عاقلانه باشد و نباید ترحم‌آمیز برخورد شود بلکه باید برخورد به گونه‌ای باشد که فرد نابینا تصور کند که به خاطر نیازش باید به وی کمک شود.

  مسؤول موسسه توانمند قائم شهرستان قائم‌شهر از جمله مشکلات نابینایان در شهرها را مبلمان شهری عنوان کرد و گفت: هر چند برخی از موزائیک‌های آن تغییر کرده اما استاندارد نیست و نابینایان نمی‌توانند از آن استفاده کنند، در یک سال اخیر تلاش فراوانی در مبلمان شهری شده اما باید سعی شود به استاندارد مربوط به نابینایان نزدیک شوند.

  این مسؤول خاطرنشان کرد: باید مراکزی باشد که کتاب برای افراد نابینا ضبط کند اما امکانات برای ضبط و افرادی با صدای مناسب وجود ندارد.

  دریکنده درباره رفتار والدین با نابینایان، با بیان اینکه والدین نیز باید با فرزندان نابینای خود همانند فرزندان بینا برخورد کنند، بیان کرد: در برخی موارد یا توجه فراوان می‌شود و به فرد نابینا اجازه هیچ کاری داده نمی‌شود و در نتیجه وی نمی‌تواند توانایی‌های خود را نشان دهد و یا برخی از خانواده‌ها اصلا توجهی به آنها نمی‌کنند بنابراین باید در این زمینه به خانواده‌ها آموزش داده شود و بهزیستی باید به خانواده‌هایی که پرونده دارند راهنمایی و آموزش دهد.

  وی افزود: نابینایان باید زندگی برابر با دیگران داشته باشند و آنان فرقی با دیگران ندارند و اگر امکاناتی برای آنان فراهم شود، آنان می‌توانند توانا شوند و فقط نبایدآن‌ها را نادیده گرفت.

  مهدی غلامی کارشناس علوم اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: مشکلات نابینایان از مسائل سایر اقشار جامعه مجزا نیست بلکه برای نابینایان و کم بینایان حادتر نیز است، به طوری که برای این گروه به معضلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تبدیل شده که از آن جمله می‌توان به مسائلی چون اشتغال، مسکن و ازدواج اشاره کرد.

  وی افزود: عمده‌ترین مسائل نابینایان می‌توان به بحث آموزش، تردد و اشتغال آنها توجه کرد که در بحث آموزش نیاز مطالعاتی روزافزون و محدودیت منابع مطالعاتی نابینایان در زمان مناسب مقدور نیست.

  غلامی بیان کرد: متأسفانه تاکنون در طراحی و ساخت فضاهای سبز و بوستان‌های شهری هیچ یک از نیازهای افراد معلول علی‌الخصوص نابینایان در نظر گرفته نشده و استانداردهای لازم در ایجاد و بهره‌گیری از این‌گونه اماکن لحاظ نگردیده است.

  این کارشناس یادآور شد: عدم مناسب‌سازی و امنیت در تردد افراد دارای معلولیت یکی از بزرگترین موانعی است که در سر راه نابینایان وجود دارد و برداشتن تمام موانع محیطی و همچنین تسهیل‌سازی امکانات جامعه برای استفاده افراد کم‌بینا و نابینا در حضور هر چه بیشتر آنان بسیار مهم است.

  به گزارش بلاغ، نابینایان نیز همچون دیگر مردم حق زندگی راحت در فضای اجتماعی جامعه را دارند و باید به آن‎ها نیز توجه کرد و امکانات حداقلی جامعه را برای آن‎ها آماده کرد تا بتوانند از زندگی در جامعه بهره ببرند.

  نابینایان با استعدادهای بالایی که دارند می‎توانند در جامعه ثمربخش باشند، البته اگر مسؤولان مربوطه کمی در امورات مدیریتی خود نگاهی برابر با این افراد داشته باشند.

  برچسب ها :

  نظرات