آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ , Monday 16 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87842
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  تصمیم برجامی ترامپ نفت را گران کرد

  به‌دنبال تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر عدم‌تأیید پایبندی ایرانی به توافق برجام قیمت نفت روز جمعه به بالاترین رقم در ماه اکتبر رسید.

  آوای شمال/ به‌دنبال انتشار خبرهایی از رشد قابل توجه واردات نفت چین و تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر عدم تأیید پایبندی ایران به توافق برجام و همچنین تنش‌های دیگر در منطقه خاورمیانه، قیمت نفت روز جمعه به بالاترین رقم خود در ماه اکتبر رسید.

  بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با ۹۲ سنت، معادل ۱٫۶ درصد افزایش به ۵۷ دلار و ۱۷ سنت رسید، در حالی که قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات روز گذشته با ۸۵ سنت، معادل ۱٫۷ درصد افزایش به ۵۱ دلار و ۴۵ سنت رسید.

  بدین ترتیب قیمت هر دو شاخص نفتی بالاترین رقم پایانی از روز ۲۹ سپتامبر تاکنون را به ثبت رساند. در مجموع معاملات هفتگی نیز نفت برنت حدود ۳ درصد و نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا مجموعاً بیش از ۴ درصد رشد قیمت را تجربه کردند.

  تجار گفتند، قیمت‌ها در بازار نفت در اوایل دیروز حتی بیش از این یعنی بالای ۲ درصد افزایش یافته بود، اما پس از آنکه مشخص شد که ترامپ قصد ندارد به‌صورت فوری تحریم‌هایی را علیه ایران به اجرا بگذارد، قیمت‌ها تا حدی فروکش کرد. ترامپ در سخنان دیروز خود به کنگره ۶۰ روز فرصت داد تا در مورد وضع تحریم‌های جدید علیه ایران تصمیم‌گیری نماید.

  فیل فلین، تحلیلگر بازار نفت در مؤسسه پرایس فیچرز گفت: «پس از آنکه مشخص شد که آمریکا قصد ندارد امروز از توافق هسته‌ای خارج شود، بلکه این مسئله را به آینده موکول کرد، بازار نفس راحتی کشید».

  آمارها نشان می‌دهد که میزان واردات نفت چین در ماه سپتامبر به بالای ۹ میلیون بشکه در روز رسیده است. میزان متوسط واردات نفت چین در بازه زمانی ژانویه تا سپتامبر به ۸٫۵ میلیون بشکه رسیده و بدین ترتیب نقش این کشور به‌عنوان بزرگترین واردکننده نفت جهان تثبیت شده است.

  برچسب ها :

  نظرات