آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ , Friday 22 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 8782
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ بهمن, ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  هشدار ۲ تحلیل‌گر ارشد آمریکایی درباره تبعات شکست مذاکرات هسته‌ای

  آوای شمال/ دو تحلیلگر ارشد آمریکایی به اعضای کنگره آمریکا و دیگرانی که درصدد از بین بردن فرصت توافق هسته‌ای گروه ۵+۱ و ایران هستند، هشدار دادند پیش از اقدام برای فروپاشی مذاکرات هسته‌ای ایران، بیشتر فکر کنند. رابرت کاپلان محقق ارشد و تحلیلگر آمریکایی به همراه «ایلان گولدبرگ» مدیر برنامه امنیت خاورمیانه در مرکز […]

  آوای شمال/ دو تحلیلگر ارشد آمریکایی به اعضای کنگره آمریکا و دیگرانی که درصدد از بین بردن فرصت توافق هسته‌ای گروه ۵+۱ و ایران هستند، هشدار دادند پیش از اقدام برای فروپاشی مذاکرات هسته‌ای ایران، بیشتر فکر کنند.

  رابرت کاپلان محقق ارشد و تحلیلگر آمریکایی به همراه «ایلان گولدبرگ» مدیر برنامه امنیت خاورمیانه در مرکز امنیت آمریکای نو در یادداشتی مشترک در پایگاه نشنال اینترست به بررسی عواقب شکست احتمالی توافق هسته‌ای گروه ۵+۱ و ایران پرداختند.

  در این یادداشت،‌ این دو آمریکایی فروپاشی مذاکرات را به معنای از دست رفتن فرصت‌ها در مقابله با داعش، و بحران‌ها در عراق، سوریه،‌ یمن و افغانستان دانستند و همچنین درباره تبعات احتمال حمله نظامی آمریکا و رژیم صهیونیستی و تلافی ایران و حامیان منطقه‌ای آن هشدار دادند.

  رابرت کاپلان محقق ارشد و تحلیلگر آمریکایی به همراه «ایلان گولدبرگ» مدیر برنامه امنیت خاورمیانه در مرکز امنیت آمریکای نو در یادداشتی مشترک در پایگاه نشنال اینترست به بررسی عواقب شکست احتمالی توافق هسته‌ای گروه ۵+۱ و ایران پرداختند.

  در این یادداشت،‌ این دو آمریکایی فروپاشی مذاکرات را به معنای از دست رفتن فرصت‌ها در مقابله با داعش، و بحران‌ها در عراق، سوریه،‌ یمن و افغانستان دانستند و همچنین درباره تبعات احتمال حمله نظامی آمریکا و رژیم صهیونیستی و تلافی ایران و حامیان منطقه‌ای آن هشدار دادند.

  قسمت‌های مهم این یادداشت را که در «نشنال اینترست» به چاپ رسیده،‌ در متن زیر بخوانید. بدیهی است در این متن ادعاهایی درباره ایران مطرح شده که مورد تایید نیست.

   

  «اگر همانطور که برخی در کنگره و جامعه سیاسی واشنگتن می‌خواهند، مذاکرات با ایران کاملا شکست بخورد چه می‌شود؟ ما معتقدیم که نتایج آن احتمالا برای ایران، آمریکا و خاورمیانه خطرناک‌تر از توافق ناقصی خواهد بود که در آن ایران را با فاصله مناسب از تولید بمب اتمی دور نگه داشته و به آمریکا این اعتماد قابل اتکا را بدهد که بدون برچیدن برنامه هسته‌ای، تلاش تهران برای حرکت به سمت بمب را متوجه شود.

  اول از همه احتمال حمله نظامی اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران به طور قابل ملاحظه‌ای بالا می‌رود. اسرائیلی‌ها ادعا خواهند کرد که در حالی که مذاکرات در جریان بود، آنها برای سالها خودشان را محدود کردند و اکنون حق اخلاقی و انگیزه استراتژیک برای اقدام دارند. ممکن است اسرائیل در تمام این مدت برای سوق دادن آمریکا و جامعه بین‌الملل برای اقدام، در حال بلوف زدن بوده است(برای حمله به ایران) یا آخرین فرصت واقعگرایانه کوچک آن برای بمباران ایران در سال ۲۰۱۰-۲۰۱۲ قبل از آنکه تاسیسات به شدت در زیر زمین قرار گرفته فردو عملیاتی شود، موضوعی که حمله هوایی اسرائیل را ناکارآمد و غیرموثر کرد.

  اگرچه این موضوع تقریبا ممکن است که با توجه به فقدان یک نیروی هوایی به اندازه کافی برای یک حمله فراگیر، اسرائیلیها برای خود یک سری محدودتر از اهداف حملات را درنظر بگیرند تا چند سالی برنامه هسته‌ای ایران را به عقب برگردانند در حالی که توانمندیهای متعارف دریایی و موشکی ایران را دست نخورده باقی گذارند. ایران احتمالا با حملات موشکی به اسرائیل تلافی کند و با استفاده از شبکه جهانی نیروهای نیابتی خود به حملات تروریستی علیه اسرائیل و احتمالا آمریکا بپردازد. احتمال آن است که ایران از این موضوع هم فراتر رفته و با این اعتقاد که آمریکا همدست حمله بوده به این کشور هم به طور متعارف به دارایی‌های دریایی نیروهای آن در شبه جزیره عرب حمله کند موضوعی که آمریکا را مجبور به اقدام برای اتمام دادن به کار از طریق اقدام نظامی از راه یک کمپین نظامی چند هفته‌ای علیه ایران کند: چیزی که برای ایران بدتر خواهد بود اما باید گفت که این چیزی است که آمریکا و ما همه باید خواستار اجتناب از آن باشیم.

  فروپاشی مذاکرات می‌تواند سبب تشدید جنگ مخفیانه منطقه‌ای بین ایران و یک ائتلاف اعلام نشده اسرائیل و عربستان سعودی شود. ترورهای مرموز دانشمندان هسته‌ای ایرانی و فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران احتمالا افزایش می‌یابد. ما  همچنین حملات راکتی بیشتری از جنوب لبنان به اسرائیل خواهیم دید و یا شاهد تسری حملات به اروپا خواهیم بود.

  جنگ مخفیانه احتمالا دوباره به حوزه سایبر برگردد که منجر به حملات سایبری بیشتر به برنامه هسته‌ای ایران خواهد شد البته این موضوع فرضیه حملات ایران به شرکتها، بانکها و موسسات دولتی آمریکا را به دنبال خواهد داشت. چنین وخامت وضعیت امنیتی منطقه‌ای می‌تواند قیمت نفت را دوباره به حدود ۱۰۰ دلار در بشکه افزایش دهد.

  فروپاشی مذاکرات می‌تواند همچنین سبب تغییر استراتژی هسته‌ای ایران و تصمیم آن به حرکت برای تولید بمب منجر شود. تصمیمی که آمریکا را مجبور به انتخاب از دو گزینه وحشتناک که هر دوی آنها بسیاز پرهزینه تر از وضعیت جاری است و آن دو اقدام نظامی علیه ایران یا پذیرش ایران مجهز به سلاح اتمی است.

  فراتر از تبعات منفی فروپاشی مذاکرات، آمریکا و ایران هر دو تعدادی از فرصتهای تاریخی را از دست خواهند داد. آمریکا و ایران از طرف‌های مشابهی در سوریه،‌عراق و یمن حمایت نکرده  یا اهداف مشابه بلندمدتی را دنبال نمی‌کنند اما فرصتی برای میزان محدودی از همکاری علیه داعش و القاعده در شبه جزیره عرب وجود دارد. با فروپاشی مذاکرات(هسته‌ای) احتمال همکاری ضمنی و تلویحی به سرعت از بین می‌رود که این به هر دو کشور آمریکا و ایران ضربه می‌زند.

  بیایید صریح باشیم: حمله هوایی داعش را شکست نخواهد داد. ما نمی‌توانیم در یک زمان، داعش، نیروهای بشار اسد در سوریه و ایران را شکست دهیم. برخی سطوح همکاری هرچند اعلام نشده،‌غیرمستقیم و از راه کانالهای مخفی ضروری خواهد بود. یک توافق هسته‌ای چارچوب مطلوبی برای این منظور ایجاد خواهد کرد. درباره نفوذ و تاثیر ایران بر عراق، ‌بسیاری از آن به عنوان بهانه‌ای علیه همکاری با تهران برای شکست داعش استفاده می‌کنند اما این واقعیتی است که از زمان تهاجم سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق ایجاد شده است: به دلایل مجاورت جغرافیایی و تاریخی،‌ تا زمانی که خود رژیم ایران تغییر نکند،‌ تابعیت عراق تا حدی از ایران، یک واقعیت غیرقابل اجتناب است. این تنها حاکمیت استبدادی و خفقان آور صدام بود که ایران را از عراق دور نگه می‌داشت.

  همچنین فرصت‌های از دست رفته‌ای در افغانستان هم وجود خواهد داشت جایی که ایران تاریخ طولانی مخالفت و مقابله با طالبان را دارد موضوعی که قابل بکارگیری برای تسریع در خروج نیروهای آمریکایی است. در واقع به دنبال حمله آمریکا به افغانستان که احتمالا یکی از نزدیکترین همکاریهای دو کشور از زمان انقلاب اسلامی ایران بوده، تهران نقشی حیاتی در توافق برای ایجاد یک دولت جدید افغانستان ایفا کرد. به دنبال یک توافق هسته‌ای(ایران و ۵+۱) ایجاد چنین همکاری باید اولویتی مهم برای حفاظت از نیروهای نظامی ما(آمریکا در افغانستان) باشد.

  در پایان باید گفت که بعید است که همه نتایج منفی و فرصتهای از دست رفته با هم حادث شود اما قطعا برخی از آنها حادث خواهد شد. آیا ما واقعا خواهان آن هستیم؟ کنگره باید قبل از آنکه برای نابودی و واژگونی مذاکرات هسته‌ای تلاش کند، باید به سختی و برای مدت طولانی فکر کند. آنچه ما می‌گوییم آن است که قدری بیشتر و طولانی تر منتظر بمانید تا ببینیم چه نوع توافقی دولت(اوباما) به دنبال انعقاد با ایران است. برای کنگره و دیگران زمان کافی برای اقدام به منظور اجتناب از یک توافقی که به معنای فروش و نادیده گرفتن اصولمان است، وجود دارد».

  برچسب ها :

  نظرات