آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ , Monday 16 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87799
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ مهر, ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۸
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  از سری برنامه‌های «پنج هفته پنج فیلم» صورت گرفت

  نمایش و بررسی مستند «سقا تالار» در ساری

  انجمن فیلم بهار نارنج شهرداری ساری نخستین برنامه "پنج هفته پنج فیلم" خود را با نمایش و بررسی مستند "سقا تالار" کاری از مجید قربانی آهودشتی آغاز کرد.

  آوای شمال/ انجمن فیلم بهار نارنج شهرداری ساری، نخستین برنامه “پنج هفته پنج فیلم” خود را با نمایش و بررسی مستند “سقا تالار” کاری از مجید قربانی آهو دشتی در سالن حوزه هنری استان آغاز کرد.

  با توجه به برنامه‌ریزی قبلی این کارگروه مبنی بر نمایش پنج فیلم مستند آیینی عاشورایی از پنج فیلمساز ساروی در هفته‌های متوالی، از ۲۰ مهر، مستند سقا تالار به کارگردانی مجید قربانی آهو دشتی در معرض تماشای علاقه‌مندان قرار گرفت.

  در این نشست که با حضور تنی چند از فیلمسازان و هنرمندان رشته‌های مختلف برگزار شد، پس از اکران فیلم یاد شده، یاسر یمینی کارشناس برنامه ضمن قدردانی از پیگیری و تلاش معاونت فرهنگی شهرداری ساری در اجرای این سری نشست‌ها، با دعوت از فیلمساز و طرح سوالاتی به بررسی ابعاد مختلف ساختار فیلم پرداخت.

  ابراهیم باقری حمیدآبادی نویسنده و پژوهشگر نیز از منظر پژوهش های آیینی و بوم شناختی به ارزیابی فیلم پرداخت.

  وی با بررسی ساختمان سقا تالارها و جایگاه این سازه‌ها در اعتقادات دینی مردم، تحقیق فیلم را پر قدرت دانست و خاطرنشان کرد: فیلمساز با وجود اطلاعات بیشمار پیرامون سقا تالار و تاریخ آن، تلاش می‌کند به تمام زوایای پیدا و پنهان آن بپردازد.

  در پایان پس از طرح پرسش و مواردی از سوی حاضران، از مجید قربانی آهو دشتی کارگردان ساروی فیلم سقا تالار تجلیل شد.

  انجمن فیلم بهار نارنج معاونت فرهنگی شهرداری ساری، در ادامه برنامه “پنج هفته پنج فیلم” پنجشنبه هفته آینده، (۲۷ مهر ۹۶) به نمایش و بررسی فیلم “پیرغلام” ساخته محمد حیدری‌خلیلی می‌پردازد.

  برچسب ها :

  نظرات