آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ , Monday 20 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87793
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ مهر, ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی خبر داد

  زنگ هشدار ورود مواد مخدر جدید به کشور/ افزایش مصرف شیشه و گل در بین جوانان بویژه تحصیلکرده‌ها

  مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی کشور و دبیر کارگروه تحقیقات مواد مخدر این سازمان از زنگ خطر و هشدار جدی در مورد ورود مواد مخدر سنتتیک صنعتی از دسته روانگردان‌ها به کشور خبر داد.

  آوای شمال/ محمدرضا قدیرزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران مازندران با اشاره به شیوع مواد مخدر صنعتی در کشور اظهار کرد: این مواد مخدر جدید با اسامی مختلف وارد کشور شده و موج جدیدی از مصرف این مواد را در صورت عدم مقابله مواجه خواهیم بود.

  وی به تعویض ذائقه مصرف کنندگان مواد مخدر از سنتی به صنعتی بویژه روانگردان‌ها، مواد توهم‌زا و محرک زا اشاره کرد و افزود: بر اثر این تغییر متد، مصرف شیشه و گل در بین جوانان بویژه تحصیلکرده‌ها افزایش یافت.

  مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی کشور و دبیر کارگروه تحقیقات مواد مخدر این سازمان تصریح کرد: تبعات مصرف ماده روانگردان شیشه که در دهه ۸۰ در کشور شیوع یافت هنوز پایان نگرفته بود که با ورود ماده گل در دهه ۹۰ مواجه شدیم که این ماده روانگردان در حال حاضر بعد از تریاک و مشتقات آن بیشترین آمار مصرف را داراست و بیشتر، جوانان درگیر آنها هستند.

  به گفته وی در سال گذشته ۴۵۰ نفر بر اثر مصرف روانگردان‌ها در کشور جان خود را از دست دادند که بیشتر این افراد در رده سنی ۱۸ تا ۳۵ سال بودند.

  قدیرزاده با اشاره به تقلبی بودن برخی مواد مخدر داخلی گفت: آلودگی تریاک با سرب نمونه‌ای از این تقلب است که سال گذشته حدود ۵۰ نفر را به کام مرگ کشاند.

  مدیر کل حوزه ریاست پزشکی قانونی کشور گفت: اعتیاد از ۵ آسیب اجتماعی مهم و حلقه واسط بین تمام آسیب‌های اجتماعی چون فقر، بیکاری، طلاق و خشونت است که باعث از بین رفتن بسیاری از سرمایه‌های کشور می‌شود، از سوی دیگر تنها خود شخص معتاد درگیر اعتیاد نیست و خانواده وی نیز درگیرند.

  به گفته دکتر قدیرزاده ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار معتاد در کشور وجود دارند که با احتساب خانواده آنها می‌توان گفت ۱۰ میلیون نفر در کشور درگیر معضل اعتیاد هستند.

  وی خاطرنشان کرد: تنوع مواد مخدر و عرضه روانگردان‌های جدید بحث امروز جامعه ماست که روزبروز بر آن افزوده شده و مازاد بر معضلات اعتیاد است.

  جای خالی مهارت های زندگی در سیستم آموزشی

  وی بر لزوم آموزش خانواده‌ها جهت توانمندسازی فرزندان در مقابل مصرف مواد مخدر و واکسینه کردن آنها با یادگیری مهارت‌های زندگی تاکید کرد و گفت: متاسفانه سیستم آموزشی ما مهارت‌های ‘نه گفتن’، حل مساله و نحوه ارتباط را به فرزندان آموزش نمی‌دهد و تنها به هنر تست زدن بسنده کرده که این می‌تواند برای نسل آینده ما خطرناک باشد.

  قدیرزاده گفت: این مهارت‌ها باید به صورت یک واحد درسی در برنامه‌های آموزش مدارس گنجانده و جایگزین حفظیات بیهوده در آموخته‌های مدرسه شود.

  وی افزود: سیستم آموزشی ما نیازمند یک تحول است جای مدیریت خشم در آموزش ما خالی است به همین دلیل شاهد افزایش زد و خورد و درگیری بین افراد جامعه هستیم.

  ۱۵۳ قربانی مصرف مشروبات الکلی

  دبیر کارگروه مطالعه و تحقیقات اعتیاد پزشکی قانونی کشور همچنین به افزایش مصرف مشروبات الکلی به‌ویژه در سنین زیر ۱۸ سال اشاره کرد و افزود: سال گذشته ۱۵۳ نفر براثر مسمومیت مصرف این مواد الکلی جان خود را از دست دادند.

  قدیرزاده معضل مشروبات الکلی تقلبی را آسیبی مازاد بر مطلب عنوان کرد و گفت: در ۴ ماه نخست امسال ۱۸ نفر قربانی مصرف مشروبات الکلی تقلبی در کشور شدند.

  مدیر حوزه ریاست پزشکی قانونی کشور درمان و پیشگیری و آموزش خانواده‌ها و فرزندان در زمینه آسیب‌های جبران ناپذیر مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی را مقدم و موثرتر وضع قوانین سخت گیرانه برشمرد.

  برچسب ها :

  نظرات