آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ , Monday 9 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87780
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ مهر, ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  طنزنامه

  خصوصیات یک هیأت پایه بلند

  از تفریحات بسیار سالم و پسندیدۀ هیأت‌های پایه بلند، سفرهای گاه و بیگاه به نقاط مختلف جهان از جمله مَقَر سازمان ملل متحد است، در این مَقَر، هرچه پایه بلندتر باشد، احترام از سوی طرف مقابل بیشتر خواهد بود و یا به ازای هر سانتی‌متر افزایش بلندی پایه، احترام جهانی نیز افزایش می‌یابد.

  آوای شمال/ مورخان، مفسران، مدبران، مُنَقِدان(خیلی نقدکنندگان)، مُذکِران(مذاکره‌کنندگان مرد)، مُشَهِدان(مشاهده‌کنندگان) و بقیه که به دلیل زیاد بودنشان از بردن نام آنها پرهیز و به تشکری بسنده می‌نماییم، اندر کتب تاریخی و هیأت و رجال شناسی آورده‌اند:

  ازجملۀ مهم‌ترین خصوصیات هیأت‌های نمایندگی دُوَل، پایه بلند بودن آنهاست، زیرا بلندی پایه سبب اشرافیت کامل بر محیط، مواضع و صد البته موضوعات مختلفه می‌شود.

  اشرافیت کامل به واسطه بلندی پایه در بُرد-بُرد، بُرد و باخت و باخت-باخت و یا تساوی‌های ارزشمند، تاثیری بس شگرف دارد.

  از مزایایی که برای هیأت‌های پایه بلند برشمرده شده می‌توان به: دید بهتر زدن اطراف در سفر به کشورهای دوست و دشمن، نگاه از بالا به پایینی و حتی نگاه تحقیرآمیز به هیات‌های پایه کوتاه، دسترسی بهتر به اسناد بالا دستی به واسطه بلندی پایه، داشتن چشم‌انداز و افق دید بهتر و وسیع‌تر در انواع و اقسام مذاکرات اشاره کرد.

  از تفریحات بسیار سالم و پسندیدۀ هیأت‌های پایه بلند، سفرهای گاه و بیگاه به نقاط مختلف جهان از جمله مَقَر سازمان ملل متحد است، در این مَقَر، هرچه پایه بلندتر باشد، احترام از سوی طرف مقابل بیشتر خواهد بود و یا به ازای هر سانتی‌متر افزایش بلندی پایه، احترام جهانی نیز افزایش می‌یابد.

  از دیگر خصوصیات یک هیأت پایه بلند در مذاکرات، گام‌های خیلی بلند رو به جلو، لگد زدن به بخت هیأت‌های پایه کوتاه و نرسیدن پای آنها به بخت بلند هیأت‌های پایه بلند است.

  همانطور که از قدیم‌الایام، قُدما نیز گفته‌اند: دست ما کوتاه و خرما بر نخیل، واژه نخیل تداعی‌کننده ارتفاع و خرما نیز اهداف بلند مدت است. در این ضرب المثل کُهن، اهمیت بلندی پایه‌ها به وضوح مشخص شده است.

  کتب بسیاری نیز دربارۀ ظرافت‌های دیپلماتیکاسیونی در نحوۀ رویارویی با هیأت‌های پایه بلند اجنبیان به رشته تحریر درآمده است، مثلاً:

  در کتاب “آدابُ المؤدبِ الرجالِ المُذَکِر فی الهیأت البایه بلند”(گچ پژ در عربی وجود ندارد و نویسنده به جای حرف پ در پایه از ب استفاده کرده است) نوشتۀ علامه فقید “ذکریا مذاکراتی” دربارۀ ارتفاع قد و برخورد هیأت‌های پایه بلند آمده است:

  “رجال سیاسی باید دقت فراوان در میانگین قد خود در نشست و برخاست با اجنبی بنمایند، همیشه افراد قد بلندتر را باید مأمور مذاکره کرد تا چند سر و گردن بلندتر از اجنبی باشند، در برخورد با اجنبی باید لبخند به لب داشت اما نه تا حدی که آنها گمان بر خُل وضعی برند و پیش خود بگویند: درازِ خُل.”

  در بخش “فاشُ الاسرار” از کتاب “گول تپه” اثر ماندگار نویسندۀ شهیر و اجنبی شناس قهار، “میرزا زیرکِ تیزو بُزیان” نوشته شده:

  “بهتر است محل ملاقات با اجنبی‌ها را مفروش کرده، پشتی گذارده و تأکید شود که کفش‌ها را باید درآورده شود تا بدین ترتیب اگر ریگی به کفش هیأت پایه بلند اجنبی است کارگر نباشد.”

  این بود مختصری از خصوصیات و ظرایف هیأت‌های پایه بلند

  برچسب ها :

  نظرات