آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ , Saturday 25 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87750
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  مدیرکل طب‌سنتی وزارت بهداشت:

  در جهان‌بینی توحیدی شفای اصلی دست خداست/ طب ایرانی در اعتقادات و باورهای مردم ریشه دارد

  مدیرکل طب‌سنتی وزارت بهداشت گفت: آن‌چه ما معتقدیم در جهان‌بینی توحیدی شفای اصلی دست خداست و قطعا باید از منابع دینی جستجو کرد.

  آوای شمال/ محمود خدادوست مشاور وزیر و مدیرکل طب‌سنتی وزارت بهداشت در دومین همایش ملی شفای پایدار در دانشگاه علوم‌پزشکی بابل اظهار کرد: در سال‌های اخیر کلید واژه‌هایی مثل طب اسلامی، طب روایی، طب نبوی و طب رضایی از این دسته عناوین زیاد استفاده می‌شود و متاسفانه نگاه یک نگاه اخباری‌گری به استفاده از ظرفیت دین است در حالی که دین اسلام یک دین کامل و جامع است.

  وی افزود: از طرف دیگر انسان یک موجود پیچیده‌ای با ابعاد بسیار گسترده و تعریف سلامت هم از نگاه مکاتب اسلامی و مکاتب الهی مفهوم بسیار عام و گسترده دارد.

  این مسئول ادامه داد: طبیعی است ما از ظرفیت رایج طب‌سنتی و مکمل شاید عمدتا به ابعاد جسمانی و روانی می‌پردازیم در حالی که استفاده از ظرفیت دین برای سایر ابعاد انسانی خصوصا بعد فرشتگی و بعد روحانی انسان قطعا می‌شود استفاده بسیار ارزشمندی کرد و برای تعالی انسان و رساندن انسان به کمال مطلق که نمونه برگزاری همایش این‌چنینی که به عنوان همایش بین رشته‌ای با نام شفای پایدار است را می‌توان نام برد.

  مدیرکل طب‌سنتی وزارت بهداشت تصریح کرد: آن‌چه ما معتقدیم در جهان‌بینی توحیدی شفای اصلی دست خداست و قطعا باید از منابع دینی جستجو کرد.

  خدادوست افزود: در این‌گونه همایش‌ها باید استفاده درست را از روایات، آیات‌و مباحث دینی جستجو کرد برای سلامتی انسان به مفهومی که در صحیفه سجادیه حضرت امام‌سجاد(ع) به گونه‌ای زیبا می‌فرماید “از خداوند طلب سلامت و عافیت شافیه نامیه می‌کند” و قطعا این می‌تواند در مقابل سو استفاده‌هایی که امروز از روایات با نگاه اخباری‌گری برای سلامت جسمانی استفاده می‌کنند رویکردهای اخباری‌گری باشد وباید از آسیبی که این نگاه به اعتقادات، باورها و سلامت جامعه مردم بزند جلو گیری کرد.

  وی تاکید کرد: آنچه که در طب ایرانی مطرح شد با استفاده از منابع معتبر و در کنار طب رایج به ابعاد جسمانی و روانی می‌پردازیم و برنامه‌هایی که داریم به‌عنوان خدمات وآموزه‌های طب ایرانی به نظام سلامت ادغام کنیم به عنوان یه ظرفیت مکمل در کنار طب رایج از آن استفاده شود.

  مشاور وزیر بهداشت ادامه داد: این مفهوم بدین معناست که طب ایرانی نمی‌تواند به تنهایی پاسخگوی نیاز سلامت جامعه باشد و از آنجایی که طب ایرانی در اعتقادات و باورهای مردم ما ریشه و پذیرش بالایی دارد یک رویکرد جهانی است.

  خدادوست در پایان گفت: ما این آموزه‌ها و آنچه که درست و منطقی است را در کنار طب رایج برای ارتقای سلامت و درمان مردم استفاده می‌کنیم و در این مسیر باید از هرگونه افراطی‌گری پرهیز کرد.

  برچسب ها :

  نظرات