آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ , Monday 20 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87721
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۵
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  رئیس هیئت مدیره تعاونی پره استان مازندران:

  سالانه ۶هزارتن ماهیان استخوانی در بازار عرضه می‌شود

  رئیس هیئت مدیره تعاونی پره استان مازندران در مراسم آغاز فصل بهره‌برداری از ماهیان استخوانی در محمودآباد گفت: سالانه 6هزارتن ماهیان استخوانی صید و به بازار عرضه می‌شود.

  آوای شمال/ سیدمحمد رضوی رئیس هیئت مدیره تعاونی پره استان مازندران در مراسم آغاز فصل بهره‌برداری از ماهیان استخوانی در محمودآباد اظهار داشت: از ۳هزار تا ۶هزار تن ماهیان استخوانی استصحال و تحویل بازار می‌دهیم.

  وی افزود: ادوات صید ما قابلیت صید ماهیان غضروفی را دارد و ما به جز سه سال گذشته ۷۰درصد و هر ساله ۵۰۰ الی یک‌هزارکیلو از بهترین و مرغوبترین خاویار دنیا را استصحال. و تحویل صید گاه‌های شیلات می‌دهیم.

  رضوی با اشاره به دلایل کاهش صید در چند سال اخیر ۴دلیل را موجب کاهش صید اعلام داشت.

  وی شرایط بد آب و هوایی و شرایط جوی را اولین دلیل عنوان کرد و با اشاره به برداشت بی‌رویه شن و ماسه در رودخانه‌ها ادامه داد: برداشت شن و ماسه در مصب رودخانه‌ها و نوار ساحلی رودخانه‌ها دومین دلیل کاهش صید می‌باشد.

  رئیس هیئت مدیره تعاونی پره استان مازندران هجوم بی‌رویه صیادان غیرمجاز به دریا را سومین عامل عنوان نمود و افزود: دریا امروزه جولانگاه صیادان غیرمجاز با قایق موتوری و تیوپ است در حالی که صیادان مجاز حداکثر تا ۹ شب مجاز به صید می‌باشند و قاچاقچیان صید در تمام طول شب و روز در دریا به غارت ماهیان مشغول‌اند.

  این مسؤول آلودگی رودخانه‌ها را چهارمین عامل مهم کاهش ماهیان مطرح و تصریح کرد: از رودخانه‌های شمال کشور هر ساله پنج میلیون تن پساب‌های صنعتی خانگی و کشاورزی وارد دریا می‌شود که در نهایت باعث کاهش ۵۰ درصدی ماهیان استخوانی و ۷۰ درصدی ماهیان غضروفی می‌شود.

  رضوی در پایان گفت: قراردادی در خصوص تکثیر و تولید بچه ماهی در رودخانه‌های شیرود، چشمه کیله، تجن و بابلسر انعقاد شد و توانستیم یک‌هزار و ۷۰۰ کیلو تخم ماهیان سفید را تحویل مرکز شهید رجایی دهیم ضمن اینکه پیمانکاران بخش خصوصی ۵۰۰ کیلو تخم ماهی را تحویل این مرکز دادند.

  برچسب ها :

  نظرات