آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ , Saturday 14 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87698
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ مهر, ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  در جلسه استماع کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا درباره ایران؛

  اد رویس: توافق هسته‌ای ایران باید با جدیت اجرا شود/الیوت اِنگل: ترک برجام اشتباهی بزرگ است

  جلسه مجلس نمایندگان آمریکا با موضوع آنچه «بررسی تهدیدات ایران» خوانده شد، برگزار شد.

  آوای شمال/ به نقل از رویترز، جلسه‌ای با عنوان «مقابله با طیف وسیع تهدیدات ایران» در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست اد رویس برگزار شد.

  اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در این جلسه درباره ایران گفت توافق هسته‌ای بین المللی با ایران باید با جدیت اجرا شود اما پایان یافتن این توافقنامه را خواستار نشد و تاکید کرد واشنگتن باید با متحدانش همکاری کند.

  او افزود: اگرچه این توافقنامه عیب و نقص هایی دارد اما من معتقدم ما باید در حال حاضر آن را با جدیت اجرا کنیم. ایران صد میلیارد دلار پول از توافق به دست آورده است.

  الیوت انگل، معاون دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان در این نشست گفت: تائید نکردن پایبندی ایران به برجام، اولین قدم در جهت نابودی این توافق است. خروج از برجام، اعتبار آمریکا را زیر سوال می‌برد و اشتباهی بزرگ است.

  جیمز جفری، سفیر سابق آمریکا در عراق و ترکیه مدعی شد: اگر آمریکا اکنون در سوریه و عراق در برابر ایران نایستد، ایران و متحدانش نیروی غالب در منطقه خواهند شد. واشنگتن باید راهبردی جامع برای مقابله با ایران تدوین کند.

  چارلز والد، عضو موسسه یهودی امنیت ملی آمریکا گفت: ایرادات برجام متعدد و روشن است. با برجام، ۳ سال دیگر تحریم‌های تسلیحاتی ایران رفع می‌شود.

  دیوید آلبرایت، مدیر موسسه علوم و امنیت آمریکا مدعی شد: ۸ سال دیگر ایران با اقتصادی قدرتمند، موشک‌هایی دقیق و توان ساخت بمب اتمی، تهدیدی برای آمریکا خواهد بود. باید تحریم‌های غیرهسته‌ای ایران را افزایش داد. باید تاریخ انقضای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را از بین برد و بند T را به طور کامل اجرا کرد. یکی از اشتباهات اوباما این بود که در برجام بر بازرسی از تأسیسات نظامی ایران تاکید نکرد.

  جیک سالیوان، مشاور سابق جو بایدن معاون اوباما گفت: توافق هسته‌ای ایران در هدفی که داشته موفق بوده است. با خروج از برجام، دیگر توان ائتلاف‌سازی بین‌المللی نخواهیم داشت و نمی‌توانیم به ایران فشار بیاوریم. در برجام سازوکاری برای بازرسی وجود دارد و ایران نمی‌تواند با آن مخالفت کند.

  برد شرمن، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا خاطرنشان کرد: تعهدات ما در برجام دائمی است ولی تعهدات ایران موقتی. با این حال فکر نمی‌کنم که سنا تحریم‌های ایران را بازگرداند و برجام را لغو کند.

  در صورتی که رئیس جمهور آمریکا از تایید موافقتنامه هسته ای ایران خودداری کند، کنگره آمریکا ۶۰ روز فرصت خواهد داشت در مورد اعمال مجدد تحریم های به تعلیق درآمده علیه ایران در چارچوب موافقتنامه هسته ای، تصمیم گیری کند. اگر کنگره در این زمینه اقدامی نکند، موافقتنامه به قوت خود باقی خواهد ماند.

  بسیاری از منابع در کنگره و دیگر منابع آگاه از این موضوع می گویند دولت ترامپ قصد دارد از مسئله عدم تایید موافقتنامه هسته ای ایران برای افزایش فشار بر تهران استفاده کند و نه اینکه به موافقتنامه هسته ای پایان دهد.

  برچسب ها :

  نظرات