آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ , Monday 20 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87571
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  جاده هایی که آمار مرگ و میر را بالا می برد؛

  غفلتی که با جان مردم بازی می کند/ پرونده مرگ جوانان در این جاده همچنان باز است

  پرونده مرگ جوانان زهکلوتی در محور زهکلوت به دلگان استان سیستان وبلوچستان به علت خرابی پل ها و آبنماها همیشه باز است و در این میان سنگینی کفه غفلت های انسان بیشتر از همه نقش دارد.

  آوای شمال/ در بروز حوادث رانندگی سه عامل اصلی انسان، راه و خودرو نقش اساسی دارد اما به گفته کارشناسان امر مهمترین و تاثیرگذارترین عامل در بروز این حوادث، خطاهای انسانی است.

  بر اساس تحقیقات انجام شده، آمار کشته شدگان ناشی از تصادفات وسایل نقلیه، یازدهمین علت مرگ در کشورهای در حال توسعه عنوان شده و بیشترین ضریب سنی در این مرگ و میرها مربوط به دوره سنی ۵ تا ۲۵ سال است.

  براساس آمار موجود، سالانه ۸۰۰ هزار تصادف با مرگ ۱۹ هزار نفر در ایران به وقوع می پیوندد که به لحاظ مرگبارترین حوادث جاده‌ای، ایران در جایگاه نخست جهان قرار دارد.

  جاده دلگان-زهکلوت،تنها محور اصلی جنوب استان کرمان به استان سیستان وبلوچستان است که به دلیل موقعیت ارتباطی که دارد فاصله زمانی رسیدن مسافران شهرستانهای جنوب کرمان به برخی از شهرهای استان سیستان وبلوچستان را کوتاه‌تر کرده و از این رو مورد استقبال رانندگان قرار گرفته است.

  اما این جاده فاقد استانداردهای لازم برای حفظ جان مسافران است و متأسفانه به دلیل اهمال کاری و بهانه جویی‌های مختلف از سوی مسؤلین ذی ربط برای حل مشکلات این محور، مسافرت در آن با بیم  بسیاری صورت می‌گیرد.

  ماجرای پل های محور دلگان-زهکلوت حدفاصل روستای پنگ که بیش از دو دهه از عمر آنها بر روی حوزه استحفاظی  شهر رودبار از سمت دلگان سیستان و بلوچستان که بیشترین حجم ترافیک و رفت و آمد در این محور را به خود اختصاص داده است می گذرد، اما این پل ها در چند سال اخیر آبستن حوادث زیادی بوده که طی هفته های گذشته باعث جان باختن چندین نفر شده است.

  مردم این خطه هر لحظه باید منتظر حادثه‌ایی جدید و دلخراش باشند؛ تصادفاتی که در این محور رخ می‌دهد به علت خراب بودن پل ها و آبنماها مرگبار است، و متأسفانه ماهانه عده قابل توجهی از همشهریان عزیزمان بر اثر تصادف در این محور به کام مرگ فرو می‌روند.

  چه مادرانِ زیادی که نورچشم خود را در این کج راهه از دست داده‌اند ؛ و پدرانی که در غم از دست دادن فرزند ، همچنان به سوگ نشسته‌اند .

    به قول دوستی ابر و باد و مه و خورشید فلک درکارند !!ولی نه در شهر ما .

  جاده‌ای که بوی مرگ می‌دهد

  حجت الاسلام بامری امام جمعه موقت زهکلوت با ابراز گلایه مندی از وضعیت جادهای این بخش گفت: پل های دردست احداث در محور رودبار-پنگ متاسفانه چندین سال است که ساخته نشدند و هر از چندگاهی کشته میدهند این کوتاهی مسئولین و بی عدالتی را می رساند.

  این جاده مرگ همچنان قربانی می‌گیرد، هر بار از یک خانواده. از خانواده بامری، سابقی، امیری و… برایش هم فرقی نمی‌کند پیر باشد یا جوان، دانشجو باشد یا سرباز. گزارش‌مان از این جاده و آدم‌هایش تمام می‌شود و هنوز یکساعت از بازگشت‌مان نمی‌گذرد که خبر تصادف دیگری می‌دهند. معلوم نیست این بار چه کسی قربانی شده‌ است!

  برچسب ها :

  نظرات