آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ , Saturday 22 September 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87381
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۷
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  مسکن در نیمه اول امسال ۳۸۰ هزار تومان گران شد+ جدول

  آمارهای بانک مرکزی از گرانی 380 هزار تومانی هر مترمربع مسکن در تهران در نیمه اول امسال خبر می‌دهد تا اشتباه بودن سیاست‌های عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی بیش از گذشته نمایان شود.

  آوای شمال/ بر اساس گزارش بانک مرکزی از آمارهای   سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، در فروردین امسال متوسط قیمت هر مترمربع  مسکن معامله‌شده در سطح تهران ۴ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان بود.

  اما طبق آخرین گزارش، در شهریورماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع  مسکن معامله‌شده در سطح تهران به ۴ میلیون و ۷۵۶ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

   

  مقایسه این آمار نشان می‌دهد در نیمه اول سال جاری متوسط قیمت هر مترمربع  مسکن معامله‌شده در سطح تهران ۳۸۶ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

  گرانی ۳۸۶ هزار تومانی متوسط قیمت هر مترمربع  مسکن  در   تهران بدین معنا است که مثلا اگر فردی در ابتدای سال جاری خانه‌ای ۵۰ متری خریداری کرده باشد، اکنون می‌تواند با فروش آن بیش از ۱۹ میلیون تومان سود کند. از طرف دیگر، مستاجرانی که به دنبال خرید خانه هستند، اکنون نسبت به ابتدای سال جاری برای خرید یک واحد ۵۰ متری باید بیش از ۱۹ میلیون تومان هزینه کنند.

  گرانی مسکن آن هم در شرایطی که رکود در بازار به مدت ۵ سال ادامه داشته، نشانه نگران‌کننده‌ای است. اکنون مسکن به علت سیاست‌های اشتباه دولت‌های یازدهم و دوازدهم دچار رکود تورمی شده است؛ یعنی هم صنعت ساختمان نیمه تعطیل است و صدها هزار مشاغل مرتبط با آن، بیکارند و هم موج گرانی شروع شده که موجب کاهش قدرت خرید مردم می‌شود.

  علت این مسئله را باید در اقدامات  عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی  جستجو کرد. او با توقف طرح مسکن مهر، بخش عرضه را دچار سکته کرد و از سوی دیگر با افزایش بی‌ضابطه و مکرر وام خرید مسکن   موجب تحریک تقاضا در بازاری شد که ۵ سال است قسمت عرضه آن دچار رکود شده است.

  برچسب ها :

  نظرات