آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ , Monday 18 June 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87376
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  «مام جلال» اسطوره‌ای که بد موقع از دنیا رفت

  اقلیم شمال عراق با درگذشت مام جلال وزنه بسیار سنگینی را از دست داد که می‌توانست در حل بحران تجزیه‌طلبی به آنها کمک کند. شاید عدم حضور طالبانی باعث تحریک بارزانی برای انجام همه‌پرسی تجزیه‌طلبی در منطقه کردستان باشد.

  «مام جلال» اسطوره‌ای که بد موقع از دنیا رفتآوای شمال/ خبری که دیروز در راس اخبار منطقه قرار گرفت درگذشت جلال طالبانی رئیس‌جمهور پیشین عراق بود. مردی که با درگذشتش، پرونده استقلال اقلیم شمال عراق را پیچیده‌تر و شرایط را برای مردم کردستان سخت‌تر کرد.

  اقلیم شمال عراق با درگذشت مام جلال وزنه بسیار سنگینی را از دست داد که می‌توانست در حل بحران تجزیه‌طلبی به آنها کمک کند. شاید عدم حضور طالبانی باعث تحریک بارزانی برای انجام همه‌پرسی تجزیه‌طلبی در منطقه کردستان باشد.

  جلال طالبانی در سال ۱۳۱۲ در روستای کلکان در دامنه کوه کوسرت در یک خانواده مذهبی پیرو طریقت قادریه به دنیا آمد. اجداد وی از کردهای ایرانی بوده‌اند که در زمان صفویه از ایران به عراق کوچ کرده‌اند و در قره داغ که یکی از شهرستان‌های استان سلیمانیه در شمال عراق است سکنی گزیدند.

  مام جلال فارغ‌التحصیل رشته حقوق بود که علاوه بر تسلط به زبان مادری؛ به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی مسلط بوده است.

  وی در سال ۱۹۷۵ میلادی حزب میهنی شمال عراق را پس از جدا شدن از حزب دموکرات کردستان به رهبری ملا مصطفی بارزانی تاسیس کرد. حزبی که موفق شد پس از دوران صدام و تشکیل دولت جدید، دو رئیس‌جمهور در ساختار سیاسی عراق داشته باشد. جلال طالبانی که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ رئیس‌جمهور عراق بود و پس از آن فواد معصوم سمت ریاست‌جمهوری عراق را برعهده گرفت. این حزب در حال حاضر ۱۵۰ هزار نفر عضو و ۲۰ هزار نفر نیروی نظامی آماده دارد.

  کشمکش‌های بین این دو حزب (دموکرات کردستان به رهبری بارزانی و میهنی به رهبری طالبانی) سال‌ها مردم شمال عراق را اسیر دو دستگی و تفرقه کرد. ریشه این اختلافات از انتخابات سال ۱۹۹۲ شروع شد. در جایی که در شمال عراق انتخابات محلی برگزار شد و هیچ کدام نتوانستند حداکثر آرا را کسب کنند. لذا توافق شد که شمال عراق به دو قسمت تقسیم شده و هرکدام اداره یک قسمت را برعهده بگیرند.

  نحوه اداره شمال عراق بین این دو حزب اختلافات عمیقی را ایجاد کرد که موجب ایجاد جنگ و درگیری بین آنها شد. این درگیری‌ها تا سال ۱۹۹۸ ادامه داشت تا زمانی که رهبران این دو حزب با حضور در واشنگتن توافق‌نامه صلحی امضا کردند که به موجب آن اداره کردستان را یکی کنند. این گفت‌وگوها تا زمان حمله آمریکا به عراق ادامه داشت.

  جلال طالبانی روابط بسیار حسنه‌ای با کشور ما داشت. در زمان حضورش در کسوت ریاست‌جمهوری عراق، دو بار به ایران سفر کرد و همیشه از حمایت‌های ایران در منطقه سپاسگزاری می‌کرد. در دوران دفاع مقدس نیز همکاری‌های گسترده‌ای با نیروهای ایرانی علیه رژیم بعث عراق داشت و خدمات شایانی به کشور ما انجام داد.

  جلال طالبانی محبوبیت بسیار بالایی در میان مردم عراق و به خصوص کردها داشت. وی سال‌های زیادی از عمر خود را صرف مبارزه با رژیم صدام و کسب حقوق کردها در عراق کرد. وی توانست پس از مدت‎ها در مهم‌ترین و بالاترین پست دولت عراق که همان ریاست‌جمهوری است به عنوان نماینده کردها حضور داشته باشد و ساختار دولت عراق پس از صدام را به نفع کردها سوق دهد. این موفقیت تا جایی ادامه پیدا کرد که توانست به ریاست دوره‌ای اتحادیه عرب نیز دست پیدا کند و موجب ارتقای جایگاه عراق در مجامع بین‌المللی شود.

  جلال طالبانی همچنین توانست اجماع هماهنگی بین تمامی گروه‌های قومیتی اعم از عرب، کرد و غیره به وجود آورد و از تجزیه شدن این کشور جلوگیری کند و از سویی دیگر مانعی بر سر راه تندروی‌های قومیتی در شمال عراق باشد. این وحدت‌طلبی از مهم‌ترین دلایل مقبولیت وی در میان مردم عراق بود.

  مطمئنا آینده شمال عراق بدون مام جلال آینده‌ای تیره و تاریک خواهد داشت که نشانه‌های آن با همه‌پرسی استقلال روز به روز در حال پررنگ‌تر شدن است و این اعلام استقلال نه تنها کمکی به مردم شمال عراق نخواهد کرد بلکه به مشکلات آنها هم اضافه خواهد نمود.

  برچسب ها :

  نظرات