آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ , Thursday 21 June 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87326
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۹
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مازندران:

  سالمندی مساوی با بیماری یا درد نیست/ «سالخوردگی» پیامد طبیعی افزایش امید به زندگی

  سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه سالمندی مساوی با بیماری یا درد نیست، گفت: سالخوردگی پیامد طبیعی افزایش امید به زندگی است.

  آوای شمال/ سیدعباس موسوی در جمع خبرنگاران ضمن پاسداشت هفته سالمند؛ پیری و سالخوردگی را امری اجتناب‌ناپذیر و غیرقابل برگشت عنوان و اظهار کرد: سالمندی به طور طبیعی، دست کم یک چهارم از دوران زندگی بشر را تشکیل داده و هر فرد باید بتواند از این دوران نهایت استفاده را برده و از زندگی خود لذت ببرد.

  وی افزود: سلامت سالمندان یکی از مسائل و مشکلات بهداشتی در اکثر جوامع است و مقابله با این مشکلات نیازمند سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های دقیق و صحیح است که مسلما اکثر کشورهای در حال توسعه‌ای که برنامه فراگیری در این زمینه ندارند با مشکلات زیادی مواجه هستند.

  سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه وضعیت سالمندان کشور متأثر از عوامل اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی متعددی است و نیازمند توجهات همه جانبه است، بیان کرد: سالمندی مساوی با بیماری یا درد نیست و می‌توان از جوانی و میانسالی برای دوره سالمندی سالم، برنامه‌ریزی کرد.

  موسوی خاطرنشان کرد: افزایش امید به زندگی دستاورد مثبت توسعه اجتماعی، اقتصادی و پیشرفت‌های نظام سلامت در سطح جهان و کشور ما است و پیامد طبیعی افزایش امید به زندگی، سالخوردگی جمعیت است.

  به گفته وی، بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ از جمعیت ۷۹ میلیونی کشور، ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر یعنی ۹.۲۸ درصد سالمند هستند و پیش‌بینی می‌شود که درصد سالمندان ایران تا سال ۲۰۲۵ میلادی یعنی ۸ سال دیگر به ۱۰ و تا ۲۰۵۰ یعنی ۳۳ سال دیگر به بیش از ۳۰ درصد برسد.

  سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پایان با بیان اینکه بر اساس این پیش‌بینی در سال ۲۰۵۰ درصد جمعیت سالمند در ایران از میانگین جهان و آسیا بیشتر و از هر سه نفر، یک نفر سالمند خواهد بود، گفت: این سرعت رشد جمعیت سالمند در مقایسه با رشد جمعیت کل کشور و پیش‌بینی افزایش تعداد و سهم سالخوردگان در سال‌های آتی لزوم برنامه‌ریزی آینده‌نگر برای کنترل مسائل مربوط به این گروه از جمعیت را مورد تاکید قرار می‌دهد.

  برچسب ها :

  نظرات