آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ , Thursday 20 September 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87324
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۷
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  رئیس اداره هواشناسی دریایی مازندران:

  هواشناسی دریایی نقش موثری در سلامت و افزایش بهره‌وری صیادان دارد/ صیادان به پیش‌بینی هواشناسی عمومی مراجعه نکنند

  رئیس اداره هواشناسی دریایی مازندران گفت: در پیش‌بینی هواشناسی دریایی اطلاعات تخصصی است یعنی برای صیدان کیلکا و پره و حتی افراد دیگر پیش‌بینی مختلفی انجام می‌شود بنابراین صیادان نباید به پیش‌بینی عمومی مراجعه کنند.

  آوای شمال/ آغاز فصل صید و صیادی زمینه‌ای را برای حضور پره‌های مختلفی در دریا فراهم می‌کند که هر بخشی از آن نیاز به توصیه هواشناسی مخصوص به خود برای حضور در دریا دارد تا در هنگام طوفانی بودن دریا دچار مشکلات جانی و مالی نشوند.

  وجود امکانات و تکنولوژی‌ها بروز در حال حاضر در هواشناسی و صیادی و استفاده از این امکانات می‌تواند زمینه برای توسعه و آرامش روانی و کاهش تلفات ناشی از آن کاهش دهد.

  سیدباقر سلطانی رئیس اداره هواشناسی دریایی اداره کل هواشناسی استان مازندران در گفت‌وگو با بلاغ، با بیان اینکه با شروع فصل صید با توجه به اهمیت هواشناسی در صیادی، باید صیادان با امکانات بروز وارد دریا شوند تا با مشکلات کمتری مواجه شوند، اظهار کرد: در سال‌های اخیر هواشناسی دریایی با قابلیت‌ها و امکانات زیادی توانسته خود را بروز کند و با سرعت بیشتری این اطلاعات دریایی را به صیادان بدهد تا آنان بتوانند در فصل صیادی جدید توصیه‌های کاربردی را انجام دهند تا علاوه بر حفظ جان صیادان، بهره‌وری سرمایه نیز افزایش یابد.

  وی افزود: در بسیاری از موارد صیادان از عدم پیش‌بینی دریایی دچار ضرر می‌شوند و همچنین در برخی موراد با برداشت‌های نادرست از پیش‌بینی‌ها هواشناسی دچار مشکل می‌شوند.

  سلطانی تصریح کرد: با توجه به اینکه در فرهنگ و اطلاعات دریایی در میان صیادان، ارتفاع موج از نظر آنان با اندازه ارتفاع موجی که هواشناسی بیان می‌کند متفاوت است بنابراین باید با همکاری نزدیک و با قرار دادن امکانات بروزتر در اختیار صیادان با ادبیات همدیگر بیشتر آشنا شویم.

  رئیس اداره هواشناسی دریایی اداره کل هواشناسی استان مازندران یادآور شد: صیادان پیش از برنامه‌ریزی برای صید و صیادی باید به هواشناسی توجه کنند تا بدانند که شرایط دریا چگونه است تا بتوانند ایمنی خود را تأمین کنند.

  این مسئول گفت: در پیش‌بینی هواشناسی دریایی اطلاعات تخصصی است یعنی برای صیدان کیلکا و پره و حتی افراد دیگر پیش‌بینی مختلفی انجام می‌شود زیرا هر گروهی تا سطحی از وجود موج می‌توانند در دریا حضور پیدا کنند و برای برخی از آنها خطرناک است بنابراین آنان باید به اطلاعات درست دست پیدا کنند و به پیش‌بینی عمومی مراجعه نکنند.

  سلطانی افزود: صیادان باید بر اساس توصیه پیش‌بینی دریایی عمل کرده و به آن توجه کنند، یعنی یک روز صیادان کیلکا نمی‌توانند وارد دریا شوند اما گروه‌های خاویاری می‌توانند وارد دریا شوند زیرا برای آنها آستانه تحمل مواج بودن دریا بالاتر و گروه‌های دیگر پایین‌تر است بنابراین برای آنکه متضرر نشوند باید تخصصی‌تر با هواشناسی دریایی ارتباط برقرار کنند.

  وی عنوان کرد: صیادان باید اطلاعات دریا را ۴۸ ساعت قبل دریافت کنند، در حالی که اکنون ۱۲ ساعته دریافت می‌کردند که کاربردی نبود.

  عباسعلی شیخ‌تبار معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران نیز در گفت‌وگو با بلاغ، با اشاره به ارتباط تنگاتنگ میان فعالیت‌های کشاورزی بالاخص فعالیت‌های شیلاتی و اطلاعات هواشناسی، گفت: تمامی حرکات آبزیان و نیز ماهیان با پدیده مهم آب و هوایی همراه بوده چراکه درجه گرما و سرمای آب است که فعالیت ماهی را تحت‌الشعاع خود قرار می‏‎دهد.

  وی افزود: باتوجه به فعالیت قشر عظیمی از جامعه در فعالیت‌های آبزی‌پروری و صیادی، ارائه اطلاعات دقیق و به موقع هواشناسی کمک شایانی در جلوگیری از خطرات جامعه صیادی در دریا دارد.

  شیخ‌تبار تصریح کرد: ارائه اطلاعات هواشناسی استان در بسیاری از مواقع به کمک جامعه صیادی آمده و از خطرات جلوگیری می‌کند.

  معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران در پایان گفت: باید همکاری بیشتر دو اداره کل شیلات و هواشناسی در بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین علمی هواشناسی در قالب‌ها و شیوه‌های جدید برای تشکل‌های صیادی استان ارائه شود.

  برچسب ها :

  نظرات