آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ , Thursday 20 September 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87298
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  دستگاه‌های اجرایی پس از ارائه بودجه ۹۷ رو در روی سازمان برنامه خواهند ایستاد/ دستگاه‌ها نباید از طریق نمایندگان به دولت فشار بیاورند

  آوای شمال/ محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور صبح امروز (سه‌شنبه) در جلسه مجمع فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی حضور یافت. وی در این نشست اظهار داشت: سازمان برنامه خود را موظف به اجرای قانون برنامه ششم می‌داند، زیرا از طریق اجرای قانون برنامه می‌توانیم خواسته‌های مردم را محقق کنیم. رئیس سازمان […]

  آوای شمال/ محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور صبح امروز (سه‌شنبه) در جلسه مجمع فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

  وی در این نشست اظهار داشت: سازمان برنامه خود را موظف به اجرای قانون برنامه ششم می‌داند، زیرا از طریق اجرای قانون برنامه می‌توانیم خواسته‌های مردم را محقق کنیم.

  رئیس سازمان برنامه و بودجه به نمایندگان وعده داد ظرف ۶ ماه آینده گزارشی از پیشرفت برنامه ششم به مجلس ارائه خواهد داد.

  نوبخت همچنین گفت: برنامه ششم برای اجرا باید در ظرف بودجه‌های سالانه قرار گیرد؛ بودجه سال ۹۷ را دقیقاً باید در راستای تحقق اهداف برنامه ششم تدوین کرد.

  وی در ادامه از نمایندگان مجلس خواست تا برای تحقق بودجه سال ۹۷ جهت ایجاد ۹۵۵ هزار شغل و نرخ رشد سالانه به دولت کمک کنند، زیرا برای تحقق این اهداف، دولت نیازمند سرمایه‌گذاری ۷۷۰ هزار میلیارد تومانی است.

  رئیس سازمان برنامه و بودجه در بخش دیگری از سخنانش درباره طرح‌های عمرانی گفت: طبق برنامه ششم و بودجه سال ۹۶، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بودجه‌های عمرانی باید از طریق دولت تأمین شود؛ این در حالی است که بخش قابل توجهی از اعتبارات بودجه را بخش جاری و هزینه‌ای می‌بلعد.

  وی تصریح کرد: در راستای صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری، در بودجه ۹۷ مقرر شده است دستگاه‌ها ۵ درصد از رشد ۱۰ درصدی حقوق کارمندان را از محل صرفه‌جویی‌های سالانه خود تأمین کند.

  نوبخت با انتقاد از عملکرد دستگاه‌های اجرایی در استفاده از بودجه‌های جاری گفت: بخش بزرگی از بودجه ثابت در اختیار دستگاه‌هاست و دستگاه‌ها خود را موظف به بودجه‌ریزی عملیاتی نمی‌دانند؛ با ادامه این روال، تحولی در اداره کشور ایجاد نخواهد شد، چون بخش بزرگی از اعتبارات بودجه‌ای قابلیت اصلاح ندارد.

  وی اظهار داشت: تأمین ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از بودجه عمرانی از طریق انتشار اوراق و اسناد خزانه پیش‌بینی شده است ولی نمی‌توان به کارگری که مدرسه را رنگ می‌زند، اوراق خزانه داد.

  نوبخت با تأکید بر اینکه باید در هزینه‌های جاری تجدیدنظر کرد، گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ تجدیدنظر اساسی در هزینه‌های جاری انجام خواهد داد؛ ما دیگر نمی‌توانیم به سبک اسناد و اوراق عمل کنیم، چون باید اصل و سود آنها را بپردازیم و ماهانه بودجه‌ای را به این بخش اختصاص دهیم.

  رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه رشد اشتغال از طریق کاهش هزینه‌های دستگاه‌ها از برنامه‌های دولت در سال ۹۷ است، تصریح کرد: در صورت ارائه لایحه بودجه سال ۹۷، دستگاه‌های اجرایی رو در روی سازمان برنامه خواهند ایستاد و پشت کمیسیون‌ها خود را مخفی می‌کنند.

  وی خطاب به نمایندگان از آنان خواست به دولت و سازمان برنامه و بودجه برای تحقق این هدف کمک کنند و گفت: دستگاه‌های اجرایی نباید از طریق نمایندگان به دولت فشار بیاورند و خود را پشت کمیسیون‌ها پنهان کنند.

  نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود در مورد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز توضیح داد: امسال حدود ۴ هزار میلیارد تومان به مصارف یارانه‌ها برای پرداخت کمیته امداد و بهزیستی اضافه شد.

  وی ادامه داد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه‌هایی برای قطع یارانه افراد پُردرآمد داشت، اما کسانی که یارانه‌شان قطع شده، عمدتاً بازنشستگان هستند که پیش ما می‌آیند و مجدداً یارانه خود را وصل می‌کنند.

  رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: ما بودجه مربوط به یارانه‌ها را در اختیار هر استان قرار دادیم تا هر مقدار می‌توانند صرفه‌جویی کنند و به بودجه‌های عمرانی خود اختصاص دهند.

  وی با اشاره به اختصاص ۱۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی، یادآور شد: بخشی از این تخصیص‌ها به صورت نقدی و بخشی به صورت اوراق بوده است و تا قبل از پایان مهرماه حدود ۳۶ تا ۳۷ هزار میلیارد تومان دیگر از بودجه‌های عمرانی نیز توزیع خواهد شد.

  نوبخت همچنین از ورود ۹۲۰ هزار نفر شاغل جدید به بازار کار خبر داد و گفت: از این میان برای ۷۰۳ هزار نفر شغل ایجاد کردیم و برای ۲۱۷ هزار نفر نیز نتوانستیم شغل ایجاد کنیم.

  به گزارش فارس، اعلام اشتغال ۷۰۰ هزار نفر، مورد سؤال مجدد نمایندگان مجلس قرار گرفت که مقرر شد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمار شغل‌های ایجاد شده را به تفکیک استانی به نمایندگان ارائه دهد.

  در این نشست همچنین نمایندگان مجلس در مورد اجرای قانون برنامه ششم و اشتغال و هماهنگی حقوق بازنشستگان و چگونگی تأمین بودجه‌های عمرانی و توقف بخشی از طرح‌های عمرانی و بحران بانکی، سؤالاتی مطرح کردند که نوبخت به سؤالات نمایندگان پاسخ داد.

   

  برچسب ها :

  نظرات