آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ , Monday 17 December 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 86726
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ شهریور, ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد > سرخ‌رود
 •   

  مسؤول انجمن قوهای مهاجر سرخ‌رود:

  مازندران پناهگاه پرندگان مهاجر/ شب‌دام معضلی اساسی پرندگان مهاجر است

  پناهگاه حیات وحش فریدونکنار و میانکاله که جزو تالاب‌های ثبت شده بین‌المللی در سایت کنوانسیون رامسر هستند، زیستگاه مناسبی را برای تغذیه و استراحت پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی را فراهم می‌کنند.

  آوای شمال/ به نقل از بلاغ، پناهگاه حیات وحش فریدونکنار و میانکاله که جزو تالاب‌های ثبت شده بین‌المللی در سایت کنوانسیون رامسر هستند، در فصل پاییز و زمستان به دلیل آبگیری به تالاب کم عمق و مصنوعی تبدیل می‌شوند که زیستگاه مناسبی را برای تغذیه و استراحت پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی را فراهم می‌کنند.

  سلمان نیکپور مسؤول انجمن قوهای مهاجر سرخ‌رود در گفت‌وگو با ما، اظهار کرد: وسعت پناهگاه تالاب فریدونکنار ۵ هزار و ۴۲۷ هکتار است که شامل پنج دامگاه در فریدونکنار، ازباران، سرخرود شرقی، سرخرود غربی و دامگاه جدید سرخرود و اراضی مابین این دامگاه‌ها و یک پناهگاه حیات وحش ۴۰ هکتاری که در اختیار محیط زیست است می‌شود که وسعت هر یک از این دامگاه‌ها متفاوت و گاهی تا ۵۰ الی ۸۰ هکتار و بیشتر است که هنگام بارش باران به شکل تالاب کم عمق با آب شیرین درمی‌آینده که مکان مناسبی برای زیست پرندگانی که به مازندران و بیشتر از سمت غرب این استان وارد کشور می‌شوند را فراهم می‌کند و در این منطقه بیشتر پرندگان آبزی مانند اردک سانان، غاز سانان، قوها و کنارآبزی مانند خروس کولی و آب چلیکا و غیره را در خود جای می‌دهد.

  وی افزود: نخستین پرندگانی که برای مهاجرت معمولا با اولین بارندگی در اواسط شهریور به این منطقه می‌آیند خوتکاها هستند و سپس پرندگان دیگری مثل انواع مرغابی (اردک سرسبز و فیلوش‌ها) به آنها افزوده می‌شوند.

  نیکپور تصریح کرد: در فریدونکنار و سرخرود سه روش برای صید و شکار وجود دارد که شامل دامگاه و شب‌دام و شکار با اسلحه است که شکار با اسلحه به خاطر پناهگاه حیات وحش بودن منطقه در اینجا ممنوع است.

  مسئول انجمن قوهای مهاجر سرخرود یادآور شد: دامگاه خود به سه روش دوماچال، کِرس و گِذِر انجام می‌شود که دوماچال صید قانونی و با مجوز محیط زیست است یعنی خود سازمان محیط زیست مجوز می‌دهد که به این روش صید کنند اما صید کِرس و گِذِر و شب‌دام قانونی نیست.

  http://www.bloghnews.com/images/docs/files/000313/nf00313338-1.jpg

  وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که پرندگان مهاجر روزها در دامگاه‌ها به استراحت می‌پردازند و شب برای تغذیه به شالیزار برمی‌گردند، دام‌هایی در آنجا گسترده می‌شود که شب‌دام نام دارد.

  شب‌دام معضلی اساسی در فریدونکنار

  نیکپور افزود: شب‌دام‌ها در زمین‌های شالیزاری بین دامگاه‏‌هایی قرار داده می‌شود که این صید نیز قانونی نیست. هر چند این روش صید (شب‌دام) نزدیک به ۱۰۰ سال در منطقه فریدونکنار و سرخرود قدمت دارد که در گذشته برای پهن کردن آن با سختگیری از طرف محیط زیست همراه بود اما در حال حاضر به دلیل نظارت کم و نادرست و عدم توجه و پیدا کردن ابعاد گسترده در تمام مناطق دور و اطراف این پناهگاه به معضل اساسی تبدل شد.

  وی یادآور شد: در روش صید کِرس جایگاه‌هایی برای صید اردک ساخته می‌شود و در هنگام صبح دم هنگامی که پرندگان برای تغذیه وارد می‌شوند با ریختن گندم و غذاهای دیگر به شکل ردیفی تا داخل دام این غذا ریخته می‌شود و هنگامی که پرنده‌ها وارد دامگاه شدند درها بسته می‌شود که در این حالت نوع پرنده مشخص نیست اما در دوماچال دو نوع پرنده صید می‌شود که فقط اردک کله سبز و چنگر را می‌توانند شکار کنند چون این اردک‌ها در حال حاضر در معرض خطر نیستند مشکلی ایجاد نمی‌کند اما در دو روش دیگر و همچنین شب‌دام چون مشخص نیست چه پرنده‌ای و تمامی پرندگان بدون تعداد و میزان شکار می‎شوند قانونی نیست.

  وقتی تکنولوژی در خدمت نابودی محیط زیست درمی‌آید

  این فعال محیط زیست افزود: با توجه به پیشرفت تکنولوژی و به جای آنکه این تکنولوژی صرف خدمات موثرتر باشد اما در خدمت نابودی طبیعت درآمده و با بروز شدن، صید نیز افزایش یافت، به عنوان مثال دام‌ها در گذشته از نخ و دکل چوبی بود اما در حال حاضر سیمی و فلز شده و پهن کردن آن آسانتر است و یا در شب‌دام از اردک استفاده می‌شد که در حال حاضر از دستگاه پخش کننده صدا برای شکار به‌کار می‌رود و در نتیجه میزان صید بیشتر شد و ابعاد تخریب این معضل را افزود که تمامی این موارد غیرقانونی است.

  وی عنوان کرد: گِذِر که مخفف شده گذرگاهی که از میان دو درخت هنگام عبور از دامگاه به سمت دشت است با بلند کردن دام‌ها پرندگان بیشتری در آن شکار می‌شوند و کِرِس که مانند قفس عمل می‌کند در دامگاه‌ها انجام می‌شود و آنها نیز غیرقانونی هستند، به همراه شب‌دام‌ها ضربات سختی و غیر قابل جبرانی به پرندگان به دلیل مشخص نبودن نوع پرنده و میزان و تعداد پرندگان صید شده در این روش‌ها وارد آورده است.

  مسئول انجمن قوهای مهاجر سرخرود یادآور شد: در دنیا صید و شکار وجود دارد و به صورت قانونمند و هدفمند و با سازوکار می‌تواند وجود داشته باشد و میزان شکار بالا و غیر قابل کنترل است اما اینجا این گونه نیست و این کار موجب شده پرنده قدرت احیای خود را از دست بدهد که باید هر چه زودتر به فکر و عمل در این حوزه باشیم.

  وی افزود: خوشبختانه اداره کل محیط زیست مازندران با تعامل با دامگاه‌داران منطقه فریدونکنار و سرخرود طرح پنج ساله‌ای را برای مدیریت صید و شکار در دامگاه‌ها آغاز کرده که سه سال از آن طی شده و به نتایج خوب و قابل ملاحظه‌ای دست پیدا کرده و روند مناسبی در پیش دارد و باید به سایر ابعاد این حوزه هم توجه کرد چراکه آنها نیز بسیار موثر بوده.

  http://www.bloghnews.com/images/docs/files/000313/nf00313338-3.jpg

  نیکپور ادامه داد: متاسفانه فعلا توجهی به فرهنگسازی و آموزش که می‌تواند گام‌های موثر و پایداری در پیشبرد اهداف برای همگان داشته باشد، نمی‌شود و یا بسیار کمرنگ است که هر چه سریعتر باید در این حوزه هم توجه و عمل ویژه‌ای به کار برد.

  برچسب ها :

  نظرات