آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ , Tuesday 17 July 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 86657
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ شهریور, ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۴
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  دو جوان مازندرانی موفق به اختراع شبیه‌ساز پل فرماندهی کشتی شدند

  دو جوان مازندرانی موفق به ساخت و ثبت اختراع سیملاتور پل فرماندهی کشتی با قابلیت راهبری و مانور کشتی شدند.

  آوای شمال/ حبیب توکلی و علی محمودجانلو دو جوان فارغ التحصیل رشته نرم افزار کامپیوتر و IT اهل و ساکن شهرهای ساحلی محمودآباد و بابلسر موفق شدند برای اولین بار در کشور سیملاتور پل فرماندهی کشتی را اختراع و به ثبت برسانند.

  حبیب توکلی یکی از مخترعین جوان این شبیه‌ساز در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار ما اظهار کرد: نمونه خارجی این سیملاتور سابقا در کشور روسیه تولید شده که هزینه ساخت و راه اندازی آن نمونه در داخل کشور بالغ بر ۴ میلیارد تومان می‌باشد و این سیستم شبیه‌ساز برای متخصصین و فراگیران دوره‌های ناوبری کشتی‌های تجاری و نظامی کاربرد داشته و کلیه دریانوردان جهت اخذ مدراک لازم نیازمند سپری نمودن دوره مدیریت بر منابع پل فرماندهی می‌باشند.

  وی افزود: پیش‌تر دانشجویان دریانوردی ایران برای سپری نمودن این دوره آموزشی به سایر کشورهای دنیا اعزام می‌شدند که این دوره آموزشی هزینه‌های گزافی را برایشان به همراه داشت. سابقا دو نمونه از این سیستم ساخت کشور روسیه خریداری گردیده بود که ضمن خروج ارز از کشور، پشتیبانی‌های لازم در بحران تحریم از طرف کشور سازنده صورت نگرفت، در این زمان بر آن شدیم که در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی و درونزایی، اقدام به ساخت و طراحی این سیستم با تکیه بر توان و دانش بومی نماییم. بنابراین کلیه مراحل ساخت و طراحی، تحت نظر و کنترل موسسه بین‌المللی رده بندی ایرانیان جهت ارائه سیستم استاندارد قرار گرفت.

  وی اظهار داشت: سیملاتور پل فرماندهی کشتی را برای فراگیران، شبیه سازی نموده و همچنین علاوه بر آن امکانات سخت افزاری و نرم افزاری همچون ابزار کنترل و راهبری، رادار ARPA ٬ GPS ٬ نقشه الکترونیک ECDIS ٬ ابزار های مخابرات دریایی GMDSS و سیستم‌های هدایت و ناوبری را نیز شبیه‌سازی می‌نماید؛ از دیگر امکانات این سیستم، پیاده سازی تصویر ۲۷۰ درجه از محیط اطراف، شبیه سازی دقیق انواع کشتی‌ها، شناورهای بنادر مهم دنیا و طراحی سناریوهای لازم جهت آموزش علمی و کاربردی می‌باشد.
  قابل ذکر است این دستگاه در تاریخ ۱۲/۶/۹۶ به شماره ۹۳۳۷۸ از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موفق به اخذ گواهی نامه ثبت اختراع شده است.

  برچسب ها :

  نظرات