آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ , Wednesday 18 July 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 86479
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ شهریور, ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۰
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  مدیرکل دفتر گل و گیاه وزارت جهادکشاورزی مطرح کرد:

  سهم ۲۴ میلیون دلاری ایران از ترانزیت گل در دنیا

  مدیرکل دفتر گل و گیاه و قارچ خوراکی وزارت جهادکشاورزی گفت: بیش از 20 میلیارد دلار گردش مالی در بخش صادرات و مصرف گل و گیاه در دنیا وجود دارد که سهم کشور ایران از این قضیه در سال 95 مبلغ 24 میلیون دلار بوده که خیلی کم بوده و بایستی آسیب شناسی شود.

  آوای شمال/ غلامرضا تقوی شامگاه دوشنبه در آیین دومین جشنواره و نمایشگاه گل و گیاه شهرستان محمودآباد، اظهارکرد: برای سال ۹۶ ما بیش از ۲۶ هزار نفر بهره‌بردار را پیش‌بینی کردیم که آموزش دهیم که خوشبختانه تا به امروز بیش از نیمی از این مقدار در حوزه‌های مدیریت گلخانه و مدیریت نوین انجام شد.
  وی افزود: مدیریت نوین مثل استفاده از زنبورهای گرده افشان و استفاده از سیستم‌های نوین در گلخانه‌ها و همچنین معرفی انواع گلخانه‌هایی که با بهره‌مندی‌های مختلف تناسب دارند و در ۶ ماهه دوم سال مفصل‌تر این کار را دنبال می‌کنیم.
  تقوی خاطرنشان کرد: این برنامه‌ها در طول برنامه ششم توسعه بطور کامل دیده شده و بیش از ۳ هزار نفر در حوزه کارشناسان باید آموزش داده شوند و در حال تدوین برنامه‌ای هستیم که مسؤولین مراکز خدمات و کارشناسان تازه استخدام شده در این حوزه با رویکرد گل و گیاهان زینتی و قارج خوراکی آموزش ببینند.
  مدیرکل دفتر گل و گیاه وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: ما اعتقاد داریم که جشنواره به‌عنوان یک ابزار برای رونق بخشی به بخش کشاورزی و توسعه صادرات می‌تواند مفید باشد و گل غذای روح انسان است و بر اساس رویکرد وزارتخانه که تامین امنیت غذایی و توسعه صادرات است باید پرسید که امنیت غذایی بدون ایجاد تعادل روحی و روانی امکان پذیر است که یکی از این کارهایی که می‌تواند قوام ببخشد به کارهای ما همین پرورش گل و گیاه است.
  وی اضافه کرد: ما در حال حاضر بیش از شش‌هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع گل و گیاهان زینتی داریم که دو هزار و ۳۰۰ هکتار آن در گلخانه است و چهار هزار و ۲۰۰ هکتار در فضای باز است و بیش از ۳۰ هزار نفر بصورت مستقیم در این حوزه مشغول به کار هستند و سه برابر این مقدار بصورت غیر مستقیم در این حوزه اشتغال دارند.
  تقوی درباره سرمایه‌گذاری در بخش گل و گیاه گفت: بیش از پنج هزار میلیارد تومان در این بخش سرمایه‌گذاری شده که نشان دهنده اینست که تولید گل و گیاه از هر نظری برای وزارتخانه مهم و مفید است و باید کارهای بیشتری را در این زمینه انجام دهیم و ما جایگاه مناسبی در دنیا نداریم.
  وی افزود: با توجه به ظرفیتی که در کشور هست بایستی جهش اساسی داشته باشیم و در دنیا بیش از ۲۰ میلیارد دلار گردش مالی در این بخش وجود دارد که سهم ایران در سال گذشته ۲۴ میلیون دلار بوده و این قضیه بایستی آسیب شناسی شود چرا در کشوری با شرایط آب و هوایی سیار مناسب اعم از نور، نیروی انسانی ارزان قیمت و انرزی چرا نتوانیم در شرایط ایده‌آل ظاهر شویم.
  این مسؤول یادآورشد: علیرغم اینکه در کشور بیش از ۶۰ درصد محصولات و در مازندران بیش از ۸۰ درصد محصولات صادراتی است باید به فکر جهش برای جبران عقب ماندگی‌ها بود و بر اساس آسیب شناسی انجام شده ما نسبت به دنیا در سرانه مصرف گل اختلاف فاحشی داریم که در دنیا ۱۵۰ شاخه گل ولی در ایران ۱۸ شاخه گل در سال است.
  تقوی درباره مشکل بعدی گل و گیاه اظهارکرد:بالا بودن ضایعات در بخش کشاورزی از مشکلات اصلی ماست و بر اساس اغلام فائو بین ۲۰ تا ۳۰ درصد ضایعات وجود دارد و اگر ما بتوانیم ضایعات را به چرخه اقتصادی برگردانیم قیمت تمام شده محصول برای کشاورز پایین می‌آید.
  مدیرکل دفتر گل و گیاهان زینتی در پایان گفت: تاکنون ما در بخش گل و گیاه شاهد یک تشکل منسجم و مطالبه‌گر نبودیم با توجه به اینکه تشکل سنتی و قدیمی وجود داشته و با حمایت‌های وزارتخانه تشکل منسجم ایجاد شود تا در بازار و تامین نهاده‌ها و هم در بحث ارتقای دانش فنی تحول ایجاد کنند.

  برچسب ها :

  نظرات