آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ , Friday 24 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 85568
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ شهریور, ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  گزارش آوای‌شمال به بهانه روز ازدواج

  ازدواج راهی به سوی آرامش/ اخلاق نخستین معیار برای ازدواجی موفق/ چشم و هم چشمی از عوامل بروز اختلاف‌ میان زوجین است

  در انتخاب همسر باید با چشم باز عمل کرد و به زیبایی، مال و چیزهایی زودگذر توجه نکرد، بلکه مهم‌ترین ملاک خصوصیات خانواده، اطرافیان و شخصیت طرف مقابل است.

  آوای شمال/ ازدواج امر مقدسی که مورد توجه اسلام و بزرگان مکتب و پیشینیان و بسیار مورد تاکید واقع شده؛ پیامبر گرامی اسلام می‌فرمایند، کسى که ازدواج کند، نصف دینش را حفظ کرده است.

  ابن سینا دانشمند بزرگ اسلامی نخستین وظیفه رهبر جامعه را تشریح قانون مربوط به تنظیم امور زناشویی بیان کرد و می‌نویسد “نخستین چیزی که بر حاکم و زمامدار جامعه واجب و لازم است، تدوین قوانین مربوط به «ازدواج» که باعث تکثیر نسل است و باید همگان را به ازدواج تشویق و تحریص کند”.

  شاید گزافه نباشد بگوییم بزرگترین رکن آبادانی جامعه به ازدواج ختم می‌شود، که سامان دادن به زندگی جمعی و تشکیل خانواده را میسر می‌کند. رسم ازدواج از دیرباز قداست و منزلت خاصی داشته که با ورود اسلام با حالتی معنوی و زیبایی خاصی عجین شد و سخنان بزرگان دین‌مان شاهد توجه آنها به این امر مهم است.

  ماشینی شدن دنیای امروز هرچند نتوانست به ظاهر این رسم دیرین را دست‌خوش دگرگونی‌ کند، اما با پژوهشی عمیق می‌توان گسل‌های پیش رو را دید و به بحران جدی نسل‌های بعد پی برد.

  رسوم ساده گذشته را باورهای دست و پا گیر امروز نابود کردند و روند طبیعی و عادی ازدواج به سدی مستحکم تبدیل شد.

  مراسمات ساده و بی‌پیرایه گذشتگان که به دور از هرگونه تجملات و فخر فروشی بود به مراسمی پر خرج برای نمایش توان مادی خانواده‌ها در آمد و این فرهنگ نامناسب هیچ دستاوردهای جز مشکلات عدیده بر جامعه به دنبال ندارد.

   یکی از دل مشغولی‌های جامعه امروز چه برای جوانان و چه خانواده‌هایشان مساله ازدواج است که اگر بخواهیم به حدیث دلشان گوش دهیم به نقاط یکسانی می‌رسیم که مشکلات اقتصادی در راس آن قرار دارد.

  بالا رفتن توقعات خانواده‌ها و جوانان، محدودیت امکانات رفاهی و مادی و سایر مشکلات اقتصادی و اجتماعی سبب بروز بحرانی خاموش شد.

  بالا رفتن سن ازدواج و به دنبال آن رشد و افزایش فحشا و مشکلات اجتماعی سبب می‌شود که ترویج فرهنگ ازدواج ساده و آسان یک ضرورت تلقی و جوانان را به سمت آن ترغیب کنند.

  در روز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) بر آن شدیم تا با یک خانواده موفق به گفت‌وگو بپردازیم.

  سیدامیر حسن‌نتاج متولد ۱۳۶۲ عضو تیم ملی جودو کم‌بینایان و نابینایان از افتخاراتش به خبرنگار گفت: در بازی‌های پارآسیایی ۲۰۱۰ دوحه موفق به کسب نشان برنز شدم و در بازی‌های پارالمپیک تابستانی ۲۰۱۲ نیز حضور داشتم.

  وی از نحوه آشنایی با همسرش گفت و افزود: سال ۸۹ در نمایشگاهی که همسرم برای کارهای هنری خود دایر کرده بود با وی آشنا شدم، البته دایی همسرم نیز از دوستانم بود با خانواده به خواستگاری رفتیم و پس از موافقت آنها ازدواج کردیم.

  ازدواج را راهی برای آرامش

  حسن‌نتاج ازدواج را راهی برای آرامش دانست و اظهار کرد: همسرم همیشه هنگام رفتن به مسابقات به من روحیه می‌داد و خیلی مشوق خوبی برای من است، در مسابقات که شرایط سختی داشتم با انگیزه‌ای که وی به من می‌داد توانستم به راحتی مشکلات را تحمل کنم.

  این ورزشکار آملی از زندگی زناشویی و مشکلات معمول زوج‌ها گفت و تصریح کرد: با صحبت کردن مشکلات را حل می‌کنیم که در بسیاری از موارد مسائل حل می‌شود و اگر جواب نداد از مشاور کمک می‌گیریم.

  در ادامه همسر این ورزشکار جوان نیز به خبرنگار ما گفت: افرادی که برای حل مشکلات زناشویی به سمت دیگران می‌روند به خودشان لطمه وارد و وجود مشکل را سخت‌تر می‌کنند.

  وی با اشاره به مشکلات این روزهای ازدواج جوانان، اظهار کرد: بی‌اعتمادی، سخت‌گیری خانواده‌ها، فرهنگ سازی غلط و رسانه‌ای نشدن ازدواج‌های ساده سدی برای ازدواج شده است.

  حسن‌نتاج چشم و هم چشمی را از عوامل بروز اختلاف‌ میان زوجین عنوان کرد و افزود: این حس رقابت کاذب درصد بسیاری از اختلاف‌های خانوادگی را منجر می‌شود، اینکه فلان شخص ماشین یا از امکانات بالاتری برخوردار است باعث ایجاد حس عقب ماندگی می‌شود و به کانون گرم خانواده لطمه وارد می‌کند.

  وی اخلاق را از نخستین معیارها برای ازدواج بیان کرد و ادامه داد: در انتخاب همسر باید با چشم باز عمل کرد و به زیبایی، مال و چیزهایی زودگذر توجه نکرد، بلکه مهم‌ترین ملاک خصوصیات خانواده، اطرافیان و شخصیت طرف مقابل است.

  همسر ورزشکار آملی عنوان کرد: وقتی شخصی اخلاق خوبی دارد همه مسائل دیگر حل می‌شود، در غیر این صورت هیچ چیز درست نمی‌شود.

  این بانوی هنرمند آملی ادامه داد: بسیاری از موفقیت‌ها پس از ازدواج به دست می‌آید، یکی از پشتیبان‌های من برای فعالیت‌های هنری‌ام و برپایی نمایشگاه همسرم است.

  حسن‌نتاج در پایان با اشاره به تاثیر ازدواج در فرد، تصریح کرد: هر فردی باید نیمه گشمده خود را پیدا کند تا به کمال مطلوب برسد، کسی به تنهایی نمی‌تواند راه رسیدن به کمال را طی کند.

  به گزارش آوای‌شمال، رهبر معظم انقلاب نیز معتقد هستند موانع «فرهنگی»، بخش قابل توجهی از مشکلات فراروی جوانان برای ازدواج را به خود اختصاص داده و جوانان، خانواده‌ها و مسئولان مربوط باید در جهت رفع این موانع تلاش کنند.

  ایشان می‌فرمایند: هر کشوری که در آن، بنیان خانواده مستحکم باشد، بسیاری از مشکلات آن کشور، به ویژه مشکلات اخلاقی و معنوی آن به برکت خانواده سالم و مستحکم برطرف می‌شود، یا اصلاً به وجود نمی آید.

  پیوند ازدواج و زناشویی، یکی از نعمت‌های بزرگ الهی و از اسرار آفرینش و یکی از موجبات بقا و ماندگاری و صحت و صلاح جوامع است.

  شیرین احمدی کارشناس مسائل اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار ما به معیارهای مختلف برای انتخاب همسر مانند پول، زیبایی، مسکن، شغل ،اخلاق، دینداری، سواد، تحصیلات و صداقت که ترتیب و تنوع معیارهای زن و مرد با هم متفاوت است، اشاره کرد و گفت: معیاری که کمتر به آن توجه می‌شود بحث سلامت از بعد جسمانی، روانی و اجتماعی است.

  وی موضوعی که امروزه ازدواج را دچار مشکل می‌کند، سابقه کم آشنایی‌های پیش از ازدواج و رواج ازدواج‌های ناهمگون دانست و افزود: از منظر جامعه‌شناسی خانواده بهتر است که در ازدواج دو نفر از لحاظ فرهنگی، اجتماعی، تحصیلات، قومی و مذهبی شباهت بیشتری به یکدیگر داشته باشند و اینگونه شانس موفقیت ازدواج خود را افزایش دهند.

  این کارشناس مسائل اجتماعی معاشرت‌های پیش از ازدواج که بدون نظارت والدین انجام می‌شود را رفتاری پرخطر دانست و تصریح کرد: اکنون افراد اگر اراده ‌کنند از ازدواج و شرایط بد خانوادگی خارج می‌شوند و به طور کامل می‌توان گفت قبح طلاق از میان رفته ‌است.

  شکل‌گیری درست بنیان خانواده راهی برای جلوگیری از طلاق

  احمدی با اشاره به افزایش آمار طلاق، یادآور شد: طلاق راه چاره‌ای برای فرار از شرایط نابه‌سامان خانوادگی است که برای جلوگیری از مشکل طلاق رسمی و نیز عاطفی باید بنیان ازدواج را از ابتدا به صورت درست شکل دهیم.

  به گفته کارشناسان و مشاوران بیشترین سد ازدواج مشکلات اقتصادی عنوان شد، این مشکلات زاییده توقعات عجیب و غریب برخی خانواده‌ها و بعضی هم زائیده عوامل محیطی و تحولات پر شتاب عصر ماشینی است.

  جوانان هم خواسته یا ناخواسته درگیر این گردباد تجملات و در برابرشان تسلیم می‌شوند از اجرای مقدمات پر تکلف عقد تا مهریه‌های سنگین، در حالی که با کمی فرهنگ سازی، دوراندیشی و اندکی قناعت می‌توان چراغی به سوی ازدواجی آسان برای نسل جوان روشن کرد و این سنت قدسی و حسنه را براساس آموزه‌های دینی، حیاتی تازه بخشید.

  برچسب ها :

  نظرات