آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ , Thursday 3 December 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 85552
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام ۴ مهرماه برگزار می‌شود/همه مجموعه‌های منتسب به مجمع منحل می‌شوند

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اولین جلسه مجمع 4 مهرماه در محل جدید برگزار می شود.

  آوای شمال/ نشست خبری محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز ۳۱ مرداد ماه در ساختمان مرمر مجمع تشخیص برگزار شد.

  در ابتدای این نشست خبری محسن رضایی با بیان اینکه اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام ۴ مهرماه در محل جدید برگزار می شود اظهار داشت: مقام معظم رهبری مجددا مسئولانی را برای مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب کردند تا امر مشاوره و کارشناسی در سطح عالی کشور ادامه یابد، اهتمام ایشان به تصمیم‌گیریهای محققانه و کارشناسی شده در طول رهبری‌شان بارها به اثبات رسیده است.

  *مجمع تشخیص در مدت ۲۵ سال فعالیتش ۲۹۲ مصوبه را به نتیجه رسانده است

  وی به ارائه گزارشی از ۲۵ سال فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام پرداخت و افزود: مجمع تشخیص در طول مدت فعالیتش که در امر سیاست گذاری و حل اختلاف میان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی مسئولیت داشته ۲۹۲ مصوبه را به نتیجه رسانده و ابلاغ کرده است.

  *حل و فصل ۴۶ معضل توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ۱۸۷ اختلافیه میان شورای نگهبان و مجلس در طول این مدت به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده که رفع اختلاف صورت گرفته است.

  رضایی اضافه کرد: ۴۶ معضل را در این مدت مجمع تشخیص حل و فصل کرد که یکی از موارد آن بودجه سری‌ای بود که در اختیار رئیس جمهور قرار داشت و در زمان دولت اصلاحات حل شد که روسای جمهور بعدی هم از آن استفاده کردند.

  وی افزود: در مسئله بانک مرکزی اختلافی میان مجلس و شورای نگهبان به وجود آمد که هیچ راهی برای حل آن جز اینکه ترکیبی از حل اختلاف را تعریف کنیم، وجود نداشت.

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه چهل سیاست کلی در طول این مدت تصویب شد، اظهار داشت: ۱۶ استفساریه و ۲۹۲ مصوبه طی ۶۳۲ جلسه به تصویب رسیده‌اند، در طول این مدت کمیسیون‌های مجمع فعال بوده‌اند تا دستور لازم را برای جلسه مجمع ایجاد کنند.

  رضایی گفت: کمیسیون‌های مجمع هزار و ۸۳ جلسه برگزار کردند مسئولیت کمیسیون زیربنایی با مرحوم هاشمی، امنیت با آقای روحانی، حقوقی در ابتدا با آیت‌الله شاهرودی و سپس با ‌رئیس قوه قضاییه، کمیسیون فرهنگی با آقای ولایتی بود.

  *سیاست‌های حوزه محیط زیست یکی از پیشرفته‌ترین سیا‌ست‌ها است

  وی افزود: از ۴۰ سیاست کلی که به تصویب مجمع تشخیص رسیده سیاست‌های حوزه محیط زیست یکی از پیشرفته‌‌ترین سیاست‌ها بود که در همایش پاریس توسط خانم ابتکار قرائت شد و مدعوین گفته بودند که نسخه‌ای از این سیاست‌ها را به ما بدهید.

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در گذشته از ورود بخش خصوصی به فعالیت‌های اقتصادی در زمینه راه آهن، هواپیمایی و… جلوگیری می‌شود اما سیاست‌های اصل ۴۴ ورود بخش خصوصی و مردمی را به آن فعالیت‌ها باز کرد.

  *با وجود مجمع تشخیص هیچ چیزی در کشور نمی‌تواند به بن بست برسد

  رضایی تأکید کرد: جا دارد که از تلاش‌های بی وقفه و حکیمانه مرحوم آ‌یت‌الله هاشمی که بیست سال حضور مستمر و مستقیم در سیاست‌ گذاری‌ها حضور داشتند، یاد کنیم. امام(ره) مجمع تشخیص را برای بن بست شکنی و ارتقای کارآمدی نظام ایجاد کردند.

  وی با اشاره به اینکه با ایجاد مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ چیزی در شور نمی‌تواند به بن بست برسد، بیان کرد:‌ مجمع تشخیص اتاق فکر نظام جمهوری اسلامی است که هر معضل و اختلافی که به آن ارجاع داده شود را می‌تواند حل و رسیدگی کند.

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجمع تشخیص جایگاه برجسته‌ای در قانون اساسی دارد مسئله اسلامی شدن کشور از دو طریق یعنی شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام اجرایی می‌شود.

  رضایی اظهار داشت: شورای نگهبان هر قانونی را که خلاف شرع و اسلام بداند آن را مغایر اعلام می‌کند بنابراین قوانین غیراسلامی وارد نظام اداری کشور نمی‌شود. البته ممکن است عده‌ای تخلف کنند اما شورای نگهبان از راه قانونی در برابر این موارد می‌ایستد.

  *شورای نگهبان و مجمع تشخیص از اسلامیت نظام مراقبت می‌کنند

  وی اضافه کرد: از نظر اثباتی مجمع تشخیص به مقام معظم رهبری کمک می‌کند که امر ولایت را از طریق سیاست‌های کلی در کشور جاری کند شورای نگهبان و مجمع تشخیص اسلامیت نظام را از بالا و پایین در جامعه مراقبت و جاری می‌کنند.

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کسانی که آگاهانه برخلاف سیاست‌های کلی عمل می کنند در واقع خلاف شرع و خلاف قانون اقدام کرده‌اند. آقای هاشمی در جلسات مجمع بارها می‌گفت که امر ولایت از طریق سیاست‌های کلی که رهبری تصویب می‌کند در بدنه کشور جاری می‌شود.

  برچسب ها :

  نظرات