آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ , Thursday 12 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 8515
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ بهمن, ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  توسعه بخش خصوصی زمینه اقتصاد بدون نفت را فراهم می‌کند

  آوای شمال/ به گزارش نامه نیوز، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم شامگاه پنج شنبه در مراسم گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران سرفصل جدیدی را در تاریخ ایران و جهان بازگشایی کرد و مهمترین مولفه آن این بود که دین اسلام را به جایگاه واقعی و حقیقی خود که […]

  آوای شمال/ به گزارش نامه نیوز، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم شامگاه پنج شنبه در مراسم گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران سرفصل جدیدی را در تاریخ ایران و جهان بازگشایی کرد و مهمترین مولفه آن این بود که دین اسلام را به جایگاه واقعی و حقیقی خود که همانا حکومت اسلامی بود رساند.

  نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دین در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران جایگاه و کارکرد واقعی خود را از دست داده بود و به سمت مادی گرایی گرایش بیشتری پیدا کرده بود، در واقع دین در این دوران نزول کرده بود اما با پیروزی انقلاب اسلامی ایران بار دیگر در جایگاه حقیقی خود قرار گرفت.

  مصباحی مقدم عنوان کرد: دین مقوله‌ای جاودان و بی پایان است و مرحوم استاد مرتضی مطهری نیز در آثار خود همواره به این نکته کانونی اشاره کرده است که دین مقوله‌ای بی پایان است و نمی‌توان علم را پایان بخش دین عنوان کرد و اساسا علم و دین با یکدیگر ناسازگار نیستند.

  نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران را می‌توان بزرگترین مصداق و شاهد سازگاری میان علم و دین عنوان کرد؛ بنابراین باید به افرادی که معتقدند دوران رنسانس پایان بخش حضور دین در جوامع است و عقل و علم را به صورت مطلق حاکم می‌کند این مصداق را نشان داد.

  مصباحی مقدم با اشاره به وضعیت علمی ایران در دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران افزود: در گذشته جوانان این مرز و بوم برای ادامه تحصیلات تکمیلی باید در خارج از کشور حضور پیدا می‌کردند اما امروز شاهد هستیم که به برکت انقلاب اسلامی ایران پیشرفت‌های بسیار زیادی حاصل شده است.

  وی افزود: در سایر حوزه‌ها مانند پزشکی، فناوری و مهندسی نیز شاهد این پویایی و پیشرفت بوده‌ایم و بسیاری از مهندسان و دانشمندان ما متعلق به نسل بعد از انقلاب اسلامی ایران هستند و باید در حوزه اقتصادی نیز بتوانیم مشابه همین پیشرفت را پیاده سازی کنیم.

  مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه معضل و مشکل اصلی وابستگی به نفت است عنوان کرد: این مسئله دستاویزی برای غرب ایجاد کرده است تا هر زمان که می‌خواهد بر کشور ما اعمال فشار کند و باید از شر نفت در بودجه خلاص شد.

  وی افزود: ۳۰ درصد از بودجه سال آینده براساس نفت و وابسته به نفت است و باید زمینه رها شدن از این بودجه را فراهم کرد، نکته دیگر این است که این بودجه براساس قیمت پایه نفت ۷۲ دلار بسته شده است که از واقعیت به دور است و باید براساس واقعگرایی قیمت نفت را ۴۰ دلار قرار دهیم.

  مصباحی مقدم عنوان کرد: اگر این رقم را پایه قرار دهیم مجموع بودجه عمومی به ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد و می‌توانیم زمینه را برای رهایی از اقتصاد نفتی فراهم کنیم و در زمینه تورم نیز خوشبختانه دولت گام‌های مثبتی برداشته است و توانسته بر آن فائق شود.

  وی با اشاره به اینکه مجموع بودجه سال آینده ۸۰۳ هزار میلیارد تومان است گفت: دو سوم این بودجه متعلق به شرکت‌های دولتی است، علاوه بر این باید زمینه را برای فعالیت بخش خصوصی نیز فراهم کرد؛ توجه به بخش خصوصی می‌تواند در مسیر اقتصاد بدون نفت کمک زیادی به ما کند.

  وی گفت: راهکار دیگر، توجه به مولفه‌های اقتصاد مقاومتی است که مقام معظم رهبری اصول و کلیات آن را تشریح کرده‌اند.

  برچسب ها :

  نظرات