آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ , Wednesday 2 December 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 84966
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان > اخبار محمودآباد
 •   

  گزارش آوای‌شمال در آستانه روز خبرنگار

  یک عمر برای دیگران قلم زدیم و هنوز برای خودمان کاری از پیش نبردیم

  می‌گویند خبرنگار انعکاس دهنده صدای یک ملت، دولت، حکومت و رکن چهارم دموکراسی است اما وقتی نوبت به صدای خودش می‌رسد ماجرا جور دیگری می‌شود.

  آای شمال/ رسالت خبرنگاری در تمام دنیا یکی است، ماده یک میثاق‌نامه اصول اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری می‌گوید: روزنامه‌نگار در خدمت کشف و بیان حقیقت است و اخبار صحیح، دقیق و تفسیر‌های منطقی و منصفانه را در اختیار خوانندگان می‌گذارد.

  می‌گویند خبرنگار انعکاس‌دهنده صدای یک ملت، دولت، حکومت و رکن چهارم دموکراسی است اما وقتی نوبت به صدای خودش می‌رسد ماجرا جور دیگری می‌شود.

  آری دوباره روز خبرنگار شد و عده‌ای تازه یاد رکن چهارم دموکراسی افتادند، رکنی با جایگاه ناشناخته که هنوز در کشورش از آن که باید برخوردار باشد مغموم مانده است، خبرنگاری تنها عشق است این را بعد از ۱۲ سال کار کردن می‌توانم به خوبی بفهمم. در عشق به یک ستون ادبی و درج گزارشاتی از یک هنرمند چقدر شیرین می‌نمود.

  حال که هر روز می‌نویسیم تازه می‌فهمیم طعمه تلخ دردی را که یک عمر برای دیگران قلم زدیم و هنوز برای خودمان کاری از پیش نبردیم.

  هنوز وقتی جلوی یک دستگاه از ازدحام مردمی که برای احقاق حق خود راه به جایی ندارند و به نزد بزرگی می‌روند نمی‌توانم عکس بگیرم چون سر در آن دستگاه بر عکس دوربینم افتاده است و ممکن است آبروی ان نهاد برود.

  من از چه چیزی مصون هستم وقتی هنوز نمی‌توانم قلمم را صریح و واضح بر انتقاد صادقانه از مسؤولین بچرخانم و به قول معروف تا تقی به توقی می‌خورد پای رسانه را به دادگاه غیراختصاصی رسانه باز می‌کنند و در نهایت برای ماندن در عرصه رسانه از گواهی عدم سوءپیشینه هم حرف می‌زنند.

  چگونه قلم حق دردآور نباشد که هست و دردناک‌تر آنکه چقدر باید نوشت ولی از حق خودت دور بمانی، همکار خبرنگارم با توام، بنویس حتی اگر پرونده‌ای برایت درست کنند، بنویس حتی اگر بیمه‌ات نکردند که اگر در حین خبر اتفاقی برایت افتاد می‌گفتی کاش کارگری ساده بودم، بنویس اگر این حق‌التحریرهایت هزینه ترددت را نمی‌دهد، باز هم بنویس، تا قلم جاودانه است بنویس…

  خانم احمدی یکی از خبرنگاران مازندران در گفت‎وگو با ما ضمن تبریک روز خبرنگار به کلیه همکاران خود، اظهار کرد: هفته خبرنگار فرصت مغتنمی است برای بیان مطالبات و مشکلات و انتظارات این قشر شریف جامعه است که با عمل به رسالت خطیر آگاهی‌بخشی و هدایت جامعه نقش و سهم تاثیرگذاری در استیفای حقوق مردم دارد.

  وی افزود: این ایام می‌تواند فرصت مناسبی برای بازخوانی دغدغه‌ها و مطالبات خبرنگاران باشد که با وجود مشکلات مستمر بدلیل بی‌مهری‌های برخی‌ها، خواسته‌ها و نیازهای اساسی این قشر شریف همواره مغفول مانده است.

  احمدی ادامه داد: در حالی که خبرنگاران با روحیه حق‎محوری، حق‎طلبی، حق‌گویی و مطالبه‌گری و مردم‌محوری در جامعه ما فعالیت می‎کنند اما همچنان در احقاق حق خود باز مانده‌اند.

  این خبرنگار باسابقه مازندران خاطرنشان کرد: یک کارمند بانک از تمام مزایای بانکی برخوردار می‌شود و در قالب وام‌های کم‌بهره و سوبسیدها و تامین مسکن و معیشت، که بتواند بدون دغدغه فکری برای هزاران پولی که زیر دستش جابه جا می‌شود، بتواند ارائه خدمت کند اما خبرنگار که باید همه چالش‌ها را واکاوی کند از حداقل‌ها محروم است و چگونه وقتی خودش درد دارد به درد دیگران برسد.

  یکی از پیشکسوتان رسانه در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: با آنکه از انقلاب مشروطه تاکنون دارای قانون مطبوعات هستیم اما این قانون حتی با تغییرات مکرری که پیدا کرده همچنان فاقد یک فصل مستقل و قابل اعتنا در مورد حقوق روزنامه‌نگاران است، هر چند که وقتی درباره حقوق روزنامه‌نگاران صحبت می‌کنیم باید روی دیگر سکه را هم ببینیم که همانا مسؤولیت‌های اجتماعی خبرنگاران است.

  وی که علاقه‎ای به فاش شدن نامش نداشت، تصریح کرد: حقوق و مسؤولیت‌های روزنامه‌نگاران دو روی یک سکه هستند اما به نظر می‌رسد قوانین مطبوعاتی ما بیشتر به مسئولیت‌های خبرنگاران توجه کرده و حتی در مواردی آنها را برشمرده است اما در مورد حقوق مادی و معنوی آنها جز در موارد اندکی، خساست زیادی به خرج داده و توضیح مبسوطی نیز ندارد.

  به گزارش آوای‌شمال، به نظر می‌رسد ما نیازمند نظام حقوقی جامع رسانه‌ای هستیم که نخست حقوق آنها را در چارچوب قانون به رسمیت بشناسد و به دنبال آن مسؤولیت‌های اجتماعی روزنامه‌نگاران را بیان کند اما می‌توان به جرأت گفت که ما در هر دو مورد دچار نقصان و آسیب هستیم.

  برچسب ها :

  نظرات