آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ , Wednesday 28 October 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 84858
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۷
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  پایتخت اقتصادی کشور در محاصره پسماندهای شهری/ اجرای زنده سمفونی زوزه سگ در شب های بندر

  کوتاهی های شهرداری بندرعباس در بخش شهری دامن گیر مردم شده تا علاوه بر افزایش جمعیت شهر، شاهد افزایش جانوران موزی، سگ های ولگرد و گسترش خطرات حمله حیوان به مردم باشیم.

  آوای شمال/ رهاسازی نخاله های ساختمانی در حاشیه شهر و جاده ها معضل جدید شهری است که این روزها با افزایش تولید ضایعات ساختمانی این مشکل زیست محیطی در حال گسترش است و این روزها بدون استثنا در گوشه و کنار هر گذرگاه و خیابانی شاهد کوهی از پسماندهای ساختمانی هستیم که منظر شهری را دگرگون ساخته است.

  معضلی که در دهه های اخیر با تغییر و نوسازی فضای بافت شهری در حال گسترش است و بسیاری از معابر شهر را درگیر خود کرده، بروز مشکلات، حادثه و بیماری برای شهروندان را به ارمغان می آورد.

  در سال های اخیر  به واسطه قرار گرفتن محلات جدید و شهرک های مسکونی نوساز در نوار شمالی شهربندرعباس  و در حاشیه بلوار امام حسین(ع) برج ها و مجتمع های مسکونی بسیاری در دل کوه و تپه هایی از خاک احداث شده که با وجود قرار گرفتن در حاشیه شهر محرومیت از بسیاری از خدمات رفاهی و زیرساخت های شهری با مشکلاتی چون انباشت زباله ها و ضایعات ساختمانی نیز مواجه هستند.

  محال ممکن است از خیابان های کم تردد شهر عبور کرد و با کوهی از ضایعات ساختمانی نشد اما این که چرا با وجود تعبیه سایت مدیریت پسماند در حاشیه شهر بندرعباس همچنان پایتخت اقتصاد کشور شاهد این معضل است، جای سوال دارد.

  رهاسازی نخاله های ساختمانی در نزدیکی منازل مسکونی و محل تردد شهروندان علاوه بر سد معبر آلودگی های محیطی بسیاری را رقم می زند که با جولان حیوانات موزی و ولگرد باید در انتظار سونامی انواع بیماری های مشترک بین انسان و حیوان، افزایش مشکلات تنفسی، نابودی محیط زیست و منابع طبیعی بود.

  کوتاهی شهروندان بندرعباسی در دفع صحیح پسماند در حالی است که طبق قانون مدیریت پسماند هرگونه رهاسازی زباله های خانگی و نخاله های ساختمانی در کنار رودخانه ها و معابر جرم محسوب می شود و قانون گذار نیز جرائمی برای آن در نظر گرفته است.

   

  اجرای زنده سمفونی زوزه در شبهای بندر

  یک شهروند بندر در گفتگویی با اشاره به بروز مشکلات ناشی از این معضل گفت:عدم نظارت بر دفع صحیح پسماند و رها سازی ضایعات در حوالی خانه ها زندگی روزمره مردم را به مخاطره انداخته و مشکلات زیستی و بهداشتی فراوانی را دامن زده است.

  وی اظهار کرد:کوتاهی های سازمان متولی در بخش شهری دامن گیر مردم بندرعباس شده تا علاوه بر افزایش جمعیت شهر، شاهد افزایش جانوران موزی، سگ های ولگرد و گسترش خطرات حمله حیوان به مردم باشیم.

  این شهروند ادامه داد:بی توجهی شهرداری به زباله های رها شده در کنار معابر به قدری است که بر اثر وزش باد، گذر خودروهای سنگین و سایر عوامل محیطی از حجم پسماند کاسته می شود تا به مامن سگ های ولگرد تبدیل شود.

  این جوان بندری با بیان اینکه عدم جمع آوری صحیح زباله های شهری و انباشت آن در کنار منازل در دوره های طولانی موجب شده تا شاهد حضور گله سگ های ولگرد در گوشه و کنار باشیم، افزود:زوزه سگ و صدای خوفناک حمله حیوانات ولگرد در نیمه شب ها همچنین پرسه این حیوانات مزاحم در ساعات اولیه صبح امان شهروندان را بریده  چرا که هر لحظه باید انتظار وقوع حادثه ای دردناک را کشید.

   

   

  سونامی میکروبی ناشی از رهاسازی پسماند شهری

  موسوی، بانوی ساکن بندر عباس با بیان اینکه آلودگی های زیستی  عامل تهدید کننده محیط طبیعی و حیات بشر است،گفت:رهاسازی ضایعات ساختمانی و دفع غیراصولی آن در کنار شهرها موجب آلوده کردن منابع خاک می شود.

  وی اظهار کرد: گسترش بیماری های پوستی و تنفسی مانند سالک مهمترین مشکلی است که رها سازی ضایعات ساختمانی مردم را تهدید می کند همچنین گسترش جمعیت حیوانات ولگرد تبعات بهداشتی جبران ناپذیری را در بر دارد که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

  موسوی ادامه داد:خشکسالی های پیاپی در شهرستان بندرعباس موجب بروز ریزگردها و غبار محلی در اکثر روزهای سال است که با وزش کوچکترین نسیم از روی انباشت های ساختمانی و زبالهای رها شده بر میزان آلایندگی آن افزوده می شود لذا توصیه می شود شهروندانی که در انجام وظایف شهری خود کوتاهی می کنند با دقت بیشتر و توجه  به سلامت خود و خانوادشان در حفظ محیطی پاک کوشش کند.

  “محله زیبا” آرزوی عبث شهرداری بندرعباس

  شرایط کنونی ساکنان بندرعباس و اهمال کاری های مسئولان شهری در حالی است که اخیر شهرداری بندرعباس با نصب تابلوهای متعدد به تبلیغ و گزارشی از عملکرد چندساله خود پرداخته است.

  در کنار تمامی بنرهای تبلیغاتی سازمان شهرداری تابلویی با شعار “محله زیبایم آرزوست”  بیش از پیش ذهن مخاطب را به خود معطوف می دارد؛ این شعار شهرداری در صورتی محقق می شود که این سازمان نسبت به وظایف خود اهتمام بیشتری جوید و زمینه زییایی و بهبود وضعیت محلات را فراهم کند.

  توزیع سطل های جمع آوری پسماندهای خانگی، نظافت کوچه ها و محلات، پاکسازی معابر از زباله ها، اقدام موثر و جدی در جمع آوری سگ های ولگرد و حیوانات موزی که روز به روز بر جمعیت آن افزوده می شود از جمله وظایف شهرداری هاست و تا زمانی که این سازمان در ارائه ابتدایی ترین خدمات شهری کوتاهی کند، “آرزوی محله زیبا”بس عبث است و نمی توان انتظار داشت که مهم ترین مرکز اقتصاد کشور از عمق مشکلات شهری خارج شود.

   

  برچسب ها :

  نظرات