آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ , Friday 6 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 8485
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ بهمن, ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  گزارش المانیتور از تیک‌تاک مذاکرات هسته‌ای در آستانه توافق نهایی: تهران – واشنگتن در حال نزدیک شدن به خطوط پایانی مذاکرات

  آوای شمال/ المانیتور در این باره می نویسد: یک منبع آگاه به مذاکرات هسته ای در این باره می‌گوید: ایران و اعضای گروه ۱+۵ (امریکا، فرانسه، انگلیس، چین، روسیه و آلمان) در ادامه مذاکرات خود در آستانه ضرب الاجل نهایی برای رسیدن به توافق جامع ، راه های متفاوتی را برای ادامه غنی سازی در […]

  آوای شمال/ المانیتور در این باره می نویسد: یک منبع آگاه به مذاکرات هسته ای در این باره می‌گوید: ایران و اعضای گروه ۱+۵ (امریکا، فرانسه، انگلیس، چین، روسیه و آلمان) در ادامه مذاکرات خود در آستانه ضرب الاجل نهایی برای رسیدن به توافق جامع ، راه های متفاوتی را برای ادامه غنی سازی در ایران و تطابق آن با خواست غرب مورد بررسی قرار دادند.

  در میان نگرانی های ناشی از اینکه ایران و گروه ۱+۵ می توانند به توافق سیاسی دست پیدا کنند و یا خطر احتمالی کنگره به تحریم های جدید ایران، مذاکره کنندگان ایران و آمریکا در حال نزدیک شدن به خطوط پایانی هستند در حالی که همچنان بر سر سه موضوع کلیدی توافق نهایی چانه زنی می‌کنند:ظرفیت غنی سازی، تحریم ها و دوره زمانی.

  در نشست های اخیر، آمریکا راه های متفاوتی را برای پذیرش ظرفیت غنی سازی ایران در توافق نهایی آن هم بر اساس درخواست واشنگتن به طرف ایرانی ارائه کرده است.

  در حالی که آنها منتظر هستند تا ببینید آیا ایران با این پیشنهادها موافقت خواهد کرد یا نه، ایران در حال چانی زنی بر سر رفع تحریم های اقتصادی غرب علیه ایران در توافق نهایی است.

  دو طرف همچنین بر سر دوره زمانی توافق نهایی در حال چانه زنی هستند، در حالی که گروه ۱+۵ بارها خواستار یک دوره ۱۵ ساله و ایران خواستار مدت زمانی کمتری بوده است.

  باراک اوباما هفته گذشته در کنفرانس خبری مشترک با آنگلا مرکل، گفت: اختلاف نظرات به طور قابل توجهی نزدیک و شفاف شده است، ما در مرحله حساسی هستیم و به تصمیم گیری نیازمندیم. ما در گروه ۱+۵ توافقی را به آنها ارائه کرده ایم که قادر خواهند بود بر اساس آن برنامه صلح آمیز هسته ای داشته باشند برنامه ای که به ما اطمینان کافی را خواهد داد که آنها به دنبال ساخت بمب اتم نخواهند بود.

  یک تحلیلگر مسائل ایران و آمریکا در این باره به المانیتور می گوید: به نظر می رسد که مذاکره کنندگان ایران بر دستیابی به توافق جامع و نهایی متمرکز شده اند، نگرانی عمده در این باره این است که دولت اوباما قادر خواهد بود که تحریم های کنگره و تحریم های سازمان ملل را از میان بردارد.

  برچسب ها :

  نظرات