آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ , Saturday 15 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 8482
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ بهمن, ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی > فرهنگی
 •   

  باید در دانشگاه‌ها فرصت‌محور باشیم تا تهدیدمحور

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، سیزدهمین اردوی آموزشی تشکیلاتی جهاد اکبر با حضور دانشجویان انجمن‌های اسلامی مستقل سراسر کشور در مشهد مقدس برگزار شد. وحید جلیلی فعال فرهنگی جبهه فکری انقلاب اسلامی در اردوی جهاد اکبر در مشهد مقدس حضور پیدا کرد و در حوزه راهبردهای فرهنگی جمهوری اسلامی برای دانشجویان […]

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، سیزدهمین اردوی آموزشی تشکیلاتی جهاد اکبر با حضور دانشجویان انجمن‌های اسلامی مستقل سراسر کشور در مشهد مقدس برگزار شد.

  وحید جلیلی فعال فرهنگی جبهه فکری انقلاب اسلامی در اردوی جهاد اکبر در مشهد مقدس حضور پیدا کرد و در حوزه راهبردهای فرهنگی جمهوری اسلامی برای دانشجویان صحبت و به پاسخ پرسش‌های دانشجویان پرداخت.

  جلیلی در ابتدا با اشاره به یادداشت‌های خود به نام‌های دشمن شناسان دوست فراموش و غرب زدگی حزب‌اللهی صحبت‌های خود را با ذکر خاطره‌ای آغاز و بیان کرد: چند سال پیش برای یادواره شهیدی به برازجان بوشهر رفتم و در آنجا با تعدادی جوان بسیجی که مشغول کارفرهنگی بودند مواجه شدم، آنها کار فرهنگی خود را دانلود کلیپ‌های شیطان‌شناسی و مسلط شدن بر مبحث شیطان پرستی و فرقه‌های آن بیان کردند.

  از آنها پرسیدم که شما فردی به نام نادر مهدوی و بیژن گرد را می‌شناسید؟ پاسخ آنها خیر بود و من شروع کردم به معرفی این دو نفر و گفتم اینها از بچه‌های برازجان بوشهر هستند که هلی‌کوپتر آمریکا را در خلیج فارس زدند و ناو آن در تنگه هرمز منفجر کرده و آبروی آمریکا را بردند و در یکی از عملیات‌ها هم اسیر و زیر شکنجه آمریکایی‌ها شهید شدند و جنازه آنها به ایران تحویل داده شد.

  جلیلی ادامه داد: از آنها پرسیدند چرا تا به حال حتی اسم این دو شهید اهل برازجان بوشهر را نشنیده بودیم؟ و پاسخ دادم چون مشغول کار فرهنگی بودید که اولویت نداشت و باز پرسیدم شما تا حالا یک شیطان پرست را خودتان دیده اید؟ پاسخ دادند نه ندیدیم، اما می‌گویند که شیطان پرستان ایران را گرفته اند! و باز پرسیدم شما چند بار دیدید که رهبر انقلاب در سخنرانی خود به جوانان بگویند که با شیطان پرستان مواجهه کنید؟ چطور می‌شود مسئله اول ذهنی شما که تمام وقت‌تان را پر کرده و اولویت اول شماست، اما اولویت صدم رهبر که ادعای جان فدایی او را دارید نباشد؟ تعیین اولویت‌ها جز وظایف رهبر انقلاب است.

  وی در مورد کارهای فرهنگی انجام شده در کشور، گفت: ما می‌بینیم که هزارن کار فرهنگی در سراسر کشور با خرج هزینه‌های زیاد انجام می‌شود و شبکه‌سازی و برگزاری اردوهای مختلف انجام می‌پذیرد و بودجه‌ها و ساعت‌های زیادی صرف کار فرهنگی و آموزشی می‌شود، اما باز وضعیت فرهنگی در کشور ما این‌گونه است که ما از آن راضی نیستیم پس این‌گونه نیست که کار انجام نشده باشد پس این کارها در جایی عیب دارند؛ مشکل ما یک مشکل راهبردی است.

  این فعال فرهنگی در توضیح مشکل راهبردی، خاطرنشان کرد: اگر راهبرد را غلط اتخاذ کنید، کار می‌کنید ولی نتیجه نمی‌گیرید و من اسم خطای راهبردی را تهدید محوری گذاشتم و آن را توضیح داده‌ام که می‌توانید دریادداشت‌های من مطالعه کنید.

  جلیلی از دانشجویان پرسید که تعریف فعال فرهنگی در ذهن‌شان چیست و فعال فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران چطور تعریف می‌شود؟ و پاسخ داد آنچه از فعال فرهنگی در ذهن تداعی می‌شود این است که فعال فرهنگی فردی است که تهدیدهای فرهنگی جمهوری اسلامی را می‌شناسد و با ده‌ها شخصیت و اثر ضدفرهنگی و ضددینی و روشن فکری آشناست و ذهنش در اثر اردوها و دوره‌های آموزشی مختلفی که شرکت کرده است نسبت به تهدیدهای تئوری، فکری، فرهنگی و اجتماعی حساس شده است.

  این فعال فرهنگی از دانشجویان پرسید که شما اسم اکبر گنجی و رحیم مخدومی را شنیده‌اید؟ این یکی از مشکلات ماست که دشمنان و افرادی که بر ضد جمهوری اسلامی حرف زده‌اند را می‌شناسیم، اما اسم دوستان‌مان را که برای حزب‌اللهی‌ها کار کرده و رهبری بارها و بارها از ایشان تقدیر کردند و آثارشان را خوانده و تایید کرده‌اند را نمی‌شناسیم.

  وحید جلیلی ماجرای شکست استراتژی جمهوری اسلامی را که در بسیاری از سطوح بداهتش خیلی آشکار را عدم توازن بین دشمن‌شناسی و دوست‌شناسی دانست و بیان کرد: توازنی بین تهدیدشناسی و فرصت‌شناسی برقرار نیست.

  وی افزود: اگر رسانه‌های حزب‌اللهی را پیگیری کرده باشید با ده‌ها استاد دانشگاه و شاعر و نخبه ضدانقلاب آشنا می‌شوید ولی با یک دهم همین تعداد نخبه حزب‌اللهی آشنا نمی‌شوید چون کمتر به آن می‌پردازند. روزنامه کیهان در طول ۱۰ سال گذشته یک تیتر دو از رحیم‌پور ازغدی نرفته است. زمانی که روزنامه ایران ۶ یا ۸ سال دست اصول‌گرایان بود و فقط یک تیتر سه از سعید قاسمی آوردند، اما روزنامه شرق تیتر یک خود را به دیزی خوردن بازیگر فرانسوی با کیارستمی اختصاص داده بود.

  جلیلی با اشاره به اینکه بیشتر اخبار پخش شده بین افراد منفی است بیان کرد: سال ۱۳۷۱ مقام معظم رهبری یادداشتی برای کتاب زنده باد کمیل نوشتند و بیان کردند “خوب است اگر به زبان‌های عربی و انگلیسی ترجمه شود.” با وجود اینکه این کتاب ۱۰۰ صفحه بیشتر نیست، اما ۲۲ سال هنوز کتابی منتشر نشده حداقل تا پارسال که منتشر نشده بود. این کتاب یک بحث پیچیده ایدئولوژیک نبوده که سخت باشد که قابل فهم برای افراد نباشد بلکه یک مصداق بوده اما با گذشت سال‌ها اتفاقی نمی‌افتد.

  وحید جلیلی با ذکر این نکته که فعال فرهنگی باید یک فرصت‌شناس باشد بیان کرد: اگر این آسیب‌شناسی را قبول داشته باشیم اتفاقا مسیر خیلی روشن است و برگ برنده دست ماست فقط باید یک تلنگر به ذهن ما بخورد تا این توازن در دل و بیان و رفتارهایمان برقرار شود.

  وی ادامه داد: پدر یا مادر شهیدی از دنیا می‌روند بدون اینکه کاغذ و کلیپی از آنها بماند در حالی که اطراف خانه آنها پر از موسسه فرهنگی و پایگاه است. فعالیت و تشکیلات و پول هست، اما کار فرهنگی مفیدی صورت نمی‌گیرد، یعنی در ظاهر فعالیت و تشکیلات است و پول خرج می شود، اما کاری صورت نمی‌گیرد.

  این فعال فرهنگی تاکید کرد: سردار قاسم سلیمانی سه سال پیش به کرمان می‌روند و می‌بینند که پدر و مادرهای شهدا طبق آمار هفته‌ای دو یا سه نفر از آنها از بین می‌روند و ایشان افرادی را جمع می‌کنند و در عرض یک سال و نیم سه هزار مصاحبه انجام می‌دهند که از دل آنها سبک تربیتی شهید پرورانه در آمده و از این مصاحبه‌ها می‌شود داستان و نمایش‌نامه نوشت و فیلم سینمایی و سریال دفاع مقدس ساخت و کار رسانه‌ای انجام داد و می‌شود از روی آن مصاحبه‌ها، پایان‌نامه و یادداشت در حوزه جامعه‌شناسی و علوم تربیتی نوشت. هم خروجی آکادمیک دارد و هم دراماتیک و هم رسانه‌ای.

  وحید جلیلی در ادامه تعبیر غرب‌زدگی حزب‌اللهی را دو نوع بر شمرد و توضیح داد: نوع اول آن افرادی هستند که روبروی غرب ایستاده و آن را ستایش می‌کنند و آه می‌کشند که کاش جامعه آنها مثل غرب شود و نوع دوم غرب‌زدگی افرادی هستند که رو به غرب ایستاده و فحش و ناسزا می‌دهند و آنها را شیطان‌پرست و فاسد می‌خوانند.

  وی ادامه داد: این دو گروه‌های غرب‌زده با یکدیگرهم پیمان هستند و یک فصل مشترک دارند. اینها در غافل شدن از نخبه‌های کشور با یکدیگر هم پیمان شده‌اند و در رو برگرداندن از داشته‌های جامعه خودی و بی‌اعتنایی به گنجینه‌های عظیم و معنوی ایرانی با هم همدست هستند و می‌گویند فقط و فقط باید به غرب فکر کرد. یکی از آنها می‌گوید باید به غرب نگاه کرد فحش داد و دیگری می‌گوید باید ستایش کرد ولی هر دو اینها در بی‌اعتنایی به این گنجینه‌ها یکسان هستند.

  جلیلی خاطرنشان کرد: اتفاقی که باید بیفتد این است که ما باید به داشته‌های جامعه خود اعتنا کنیم. اگر نادر مهدوی برای آمریکایی‌ها یا کمونیست‌ها بود وضعیتش این‌گونه بود؟ اگر نادرمهدوی برای آنها بود امروز به اندازه چگوآرا مطرح بود و در سراسر کشور عکسش به دیوارها بود ولی مشکلش این است که دوستانش ما هستیم و این گنجینه‌ها در کشور بسیار هستند.

  این کارشناس مسائل فرهنگی با اشاره به اینکه در برخی کشورها هیچ تاریخی ندارند، اما از افسانه برای خودشان تاریخ می‌سازند، افزود: ما این همه واقعیت‌های باشکوه برانگیزاننده، تاثیرگذار و دلنشین داریم. هر کدام از ما یک دقیقه تمرکز کنیم می‌بینیم چند تا اوشین اطراف ماست و پای اینها به رسانه و سینما باز نمی‌شود.

  وحید جلیلی با انتقاد از عدم ساخت فیلم در ۲۰ سال گذشته راجع به تاریخ انقلاب، خاطرنشان کرد: در سینمایی که ۹۰ درصد آن دولتی است و پولش را دولت می‌دهد در زمینه تاریخ انقلابی فعالیت چندانی ندارد.

  وی شهدا را گنجینه‌های معنوی برای کشور خواند و به لزوم شناخته شدن بیشتر شهدا تاکید کرد و افزود: همین شهید عبدالحسین برونسی که حضرت آقا هم چند بار از ایشان یاد کردند اهل مشهد بود. کتاب خاک‌های نرم کوشک داستان زندگانی ایشان است، ولی تا زمانی که آقا اسم ایشان را در دیدار با کارگردان‌ها نیاورد شناخته نشد. بحث بحث ظرفیت‌ها و فعلیت‌هاست. چقدر پتانسیل داریم و چقدر از آن استفاده می‌کنیم. کارهای خوبی شده، اما حتما کم کاری‌هایی داریم که شهدا در کشورهای ونزوئلا و و یونان و اندونزی شناخته شده نیست.

  وحید جلیلی در ادامه به پرسش‌های دانشجویان پیرامون مسائل فرهنگی پاسخ داد.

  وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان برای ارائه راهکار فرهنگی در دانشگاه‌ها افزود: باید محتوای خود را در زمینه مسائل فرهنگی بالا ببرید و نگاه‌تان به صحبت‌های رهبری باشد.

  این کارشناس مسائل فرهنگی ضمن بیان خاطره‌ای از دیدار با مقام معظم رهبری، تمرکز آقا بر مسائل فرهنگی را نقطه قوت دانست و افزد: اگر از شما سوال کنم که چه کسی سه تا داستان‌نویس انقلابی یا شاعر انقلابی می‌شناسد شاید نتوانید جواب دهید، اما اگر این سوال را از آقا بکنم حداقل ۳۰ نفر را پشت سر هم نام می‌برد. به طور مثال هادی فردوسی ۱۹ شاعر ۱۹ ساله اهل روستا در دیدار با آقا جلو رفت و خودش را معرفی کرد. آقا گفتند می‌شناسند و یک رباعی هم از او خواندند.

  وحید جلیلی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در رابطه با مختصات فضای فعلی دانشگاه، هر دوره را دارای یک مختصات منحصر به فرد دانست و گفت: اصول و قاعده  مختصات دانشگاه‌ها یکسان است و حتی تهدیدها و فرصت‌ها هم خیلی تفاوت جدی نکرده است. ما اگر اصول را بدانیم، می‌توانیم کار کنیم.

  وی با اشاره به اینکه باید در دانشگاه‌ها  فرصت‌محور باشیم تا تهدیدمحور، تاکید کرد: خیلی جای کار در دانشگاه‌ها وجود دارد. دست ما امروز پر است.  انواع و اقسام کتاب‌ها و فیلم‌های جذاب در اختیار شما هست. به حوزه‌هایی که پرداخته نشده بپردازید. محصولات فکری هنری و رسانه‌ای متعددی برای استفاده وجود دارد، اما وقتی ما خودمان نمی‌بینیم و نمی‌خواهیم نمی‌توانیم به بقیه برسانیم.

  وحید جلیلی در جواب به پرسش یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه چرا در عرصه فرهنگی کم کاری شده؟ گفت:  مثلا افتخار آقای دولت‌آبادی این است که من یک کار راجع به جنگ ننوشتم. فکر کنید چه تفکر خلاقی می‌خواست که رزمندگان را بشناسند. مشکل هنرمندان و اهالی رسانه این است که از مشکلات جامعه خود عقب‌ترند، چرا “دا” بیشتر از هر کتابی  فروش می‌کند. پایی که جا ماند همین‌طور. به خاطر اینکه روشنفکران در جامعه خود نبودند. ملت می‌گوید چیز تخیلی تو را من دراماتیک‌تر و واقعی‌تر از تو تجربه کردم. گنجینه انقلاب اسلامی این است در کار فرهنگی. امثال شهدا کم کاری از جانب کسانی نبوده که این‌ها می‌دانستند و  در جامعه ارائه ندادند؟ رحیم مخدومی می‌گوید من که از همان سال ۶۷ کتاب نوشتم. شما مواقعی می‌توانی یقه آنهایی را بگیری که در مقابل آنها حق آنها را ادا کرده باشی و قدر آنها را دانسته باشی. ده‌ها اثر نه فقط در حوزه کتاب که در حوزه‌های دیگر می‌شناسیم که وجود دارند، اما ظهور ندارد. اگر استراتؤیک تهدیدمحور را به فرصت محور تغییر دهیم.

  وی در پاسخ به سوالی درمورد راهبرد فرهنگی پیشنهادی و اینکه مشکل اصلی فرهنگی چیست؟ گفت: هنر باید مسئله داشته باشد. مسئله یعنی چه؟ مسئله یعنی یک ترکیبی از مجهولات و معلومات کمک می‌گیری برای حل مجهولات که هنر باید طرح کند برای مجهولات. باید داشته‌ها در کنار داشته‌ها قرار گیرند. بدین معنا حزب‌اللهی‌ها به دنبال طرح مسئله هستند ولی روشنفکرها می‌گویند مسئله ما حل شده و داشته‌ای نداریم و جامعه ما چیزی ندارد که با آن مسئله خود را حل کند. اتفاقا ما دنبال طرح مسئله هستیم. متقدترین جریان، جریان حزب‌الله است، اما در کارش داشته‌ها را هم می‌بیند راهکار این است که خلاها را ببینیم، اما بیشتر از آن داشته‌ها را ببینیم. آقا می‌دانید چقدر امیدوار صحبت می‌کنند. با اینکه کلی خبر منفی می‌رسد، اما ایشان باز هم امیدوارانه صحبت می‌کنند چون که نگاه عمیقی دارند.

  وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه جشنواره فجر فقط برای خواص است و فعالان فرهنگی خوب کار نمی‌کنند، گفت: بسیاری از کارهایی که می‌خواهیم کنیم می‌گوییم موانع وجود دارد. من می‌گویم اگر نود و پنج درصد مانع وجود دارد شما در همان پنج درصد کار کن. اگر مرا می‌شناختید این را نمی‌گفتید. یکی را پیدا کنید که بیشتر از من به مدیریت فرهنگی نقد کرده باشد. مثلا دلیل اخراج من از سازمان سوره نقد صدا و سیما بود، اما حواس‌تان باشد به شما باج نمی‌دهند. جامعه‌ای که راهکار برای مسئله پیدا می‌کند رشد می‌کند. در بحث سینمای حرفه‌ای اینکه چگونه به سمت سینمای حرفه‌ای برویم باید گفت در بحث سینمای داستانی راه را خوب پیموده‌ایم. اگر این‌گونه پیش برویم می‌توانیم موفق شویم.

  جلیلی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه چرا به یک عده مجوز داده می‌شود، اما به عده‌ای دیگر نه، گفت: نمی‌دانم دلیل اینکه مجوز کتاب به برخی داده می‌شود و به برخی نه، چیست، اما مشکل کار فرهنگی مجوز نداشتن نیست.

  جلیلی در پاسخ به سوالی درمورد کار هایی که در معاونت فرهنگی مشهد کرده، گفت: فعالیت‌های فرهنگی به صورت محسوس امور فرهنگی در مشهد انجام شده که کارهای زیادی صورت گرفته، اما یکی از آنها نام نهادن کوچه‌ای به نام شهدای گوهرشاد است. مظلومیت آنها و تلخی آن واقعه هنوز در ذهن مردم وجود دارد.

  برچسب ها :

  نظرات