آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ , Thursday 26 November 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 84590
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  همه آبروی من از اهل بیت(ع) است/وضعیت برخی کنسرت های امروز از کنسرت های زمان شاه بدتر است

  چنگیز حبیبیان از خوانندگان مطرح دهه هشتاد کشور است که مردم خاطرات فراوانی با آثار او دارند .

  آوای شمال/ چنگیز حبیبیان خواننده مطرح کشور در اوایل فعالیت خود در زمینه خوانندگی ، توانست با آثار خود نظرات مردم را به سمت خود جلب کند.این خواننده ۴۷ ساله کشور در عرصه مداحی نیز فعالیت دارد.باشگاه خبرنگاران جوان گفتگویی متفاوت با چنگیز حبیبیان ترتیب داده است که محور های اصلی آن به شرح زیر است:

  از ۵ سالگی در هییت های امام حسین (ع) مداحی می کردم/بسیار خوشحالم که هنوز در مکتب اهل بیت قدم برمی دارم/از اهل بیت (ع)آبرو گرفته ام/استاد صبحدل پیوندی عمیق میان مداحان و خوانندگان ایجاد کرد/بالاترین دستگاه، دستگاه امام حسین(ع) است/وضعیت برخی از کنسرت های امروزی از کنسرت های دوران شاه بدتر است/امام رضا (ع) برکت زندگی ما است

  همه آبروی من از اهل بیت(ع) است/وضعیت برخی کنسرت های امروز از کنسرت های زمان شاه بدتر است

  از ۵ سالگی در هییت های امام حسین (ع) مداحی می کردم

  آیا در عرصه مداحی فعالیت داشته اید؟لطفا در این باره توضیحاتی دهید.

  من همانطور که بارها گفته ام از ۵ سالگی در هییت سالار زینب محله هفت چنار تهران برای اولین بار شروع به مداحی کردم.به قول معروف من پای منبر پدرم مداحی را شروع کردم.

  پدرتان در قید حیات هستند؟

  خیر ایشان در سال ۹۱ فوت کردند.پدرم صدایی بسیار ناب داشت در مکتب امام حسین(ع) سالیان سال رسم نوکری را به جا آورد.پدر من اهل آذربایجان بود و به طور کلی کسانی که در آن سرزمین زندگی می کردند، صداهایی بسیار گرم و رسا و قدرتی داشتند.بنده هم افتخارم این است که در اصل آذری زبانم.در زمان کودکی به یاد می آورم که در هییت ذوالفقار ، شعری را پدرم به من یاد داد و من آن را خواندم و مردم بسیار گریه کردند.بسیار جالب بود که من به علت اینکه سن کمی داشتم از گریه مردم ترسیدم.اما پدرم به من گفت که ادامه بده و من نیز دوباره شروع به خواندن کردم و آن مداحی هنوز در ذهن من است. کم کم خواندن و مداحی من از آن زمان آغاز شد.بنده از همان کودکی عاشق اهل بیت(ع) بودم و الان هم همین است.امیدوارم خداوند من را با همین عشق از دنیا ببرد.هم اکنون نیز در هییت سالار زینب می خوانم.خدا را شکر می کنم که هنوز در آستان اهل بیت(ع) قدم برمی دارم.

  همه آبروی من از اهل بیت(ع) است/وضعیت برخی کنسرت های امروز از کنسرت های زمان شاه بدتر است

  مکتب اهل بیت چه تاثیری بر شما گذاشته است که هنوز در این راه حضور دارید؟

  من از اهل بیت (ع) آبرو گرفته ام.واقعا آبرویی که امامان ما به ما می دهند وصف ناشدنی است .وقتی در هییت امام حسین (ع) هستم،حال خوبی به من دست می دهد.من زمانی که برای اهل بیت(ع) می خوانم، حس می کنم که در محضر این بزرگواران هستم.

  استاد صبحدل پیوندی عمیق میان مداحان و خوانندگان ایجاد کرد

  به جز پدرتان از چه اساتید دیگری در این راه کسب فیض کرده اید؟

  بله من در پانزده سالگی که وارد رادیو شدم با مرحوم حسین صبحدل از اساتید بزرگ صدا آشنا شدم که ایشان تاثیر بسیاری بر من داشتند.در واقع بسیاری از خوانندگان مطرح کشور مدیون ایشان هستند.مرحوم صبحدل، پیوندی بسیار خوب بین مداحان و خوانندگان در رادیو ایجاد کردند.در ابتدا زمانی که من خودم را به استاد صبحدل معرفی کردم و گفتم نام من چنگیز حبیبیان است، ایشان به من گفتند من دوست دارم تو را حبیب صدا بزنم و این اسم روی من ماند.البته نام اصلی من غلامعلی است، ولی پدربزرگ من دوست داشت اسم من چنگیز باشد و این نام روی من ماند.بعدها وقتی وارد هنر شدم دیدم که اتفاقا چنگیز به درد هنر می خورد و بهتر در ذهن مردم می ماند.

  در مورد استاد صبحدل می گفتم که ایشان با کمک های بی دریغ به من، باعث شد تا وارد رادیو شوم و شروع کار من در رسانه با یاری ایشان بود.یادم می آید زمانی که اولین بار در استودیو رادیو برای مرحوم صبحدل خواندم، به حدی صدایم گرفته و بد بود که گریه ام گرفت.انگار کسی داشت گلویم را فشار می داد.اما آقای صبحدل دلسرد نشد و با حمایت های خود باعث شد که من بتوانم خودم را پیدا کنم.در ادامه نیز از محضر اساتید دیگری نیز استفاده کردم و کم کم وارد موضوع خوانندگی شدم و سال ۷۸ اولین آلبوم پاپ ایرانی را با نام همسفر بیرون دادم.

  آلبوم همسفر یکی از کارهای معروف آن زمان بود.

  بله آن آلبوم حدود یک میلیون و دویست هزار نسخه کاست فروش داشت.

  همه آبروی من از اهل بیت(ع) است/وضعیت برخی کنسرت های امروز از کنسرت های زمان شاه بدتر است

  در بین مداحان کشور با چه کسانی دوست هستید؟

  با دوستان زیادی رفت و آمد و معاشرت دارم.مثل آقای خرسندی، برادران طاهری و آقای حدادیان و سایر مداحان عزیز.

  شما هم در عرصه مداحی کار کرده اید و هم در عرصه خوانندگی و آواز.در مورد قدرت صدای مداحان امروز صحبتی دارید؟

  این مبحث، بسیار تخصصی و کارشناسی است.مداحی باید دلنشین باشد تا بر دل انسان بنشیند. بالاترین دستگاه دستگاه امام حسین(ع) است و همه مداحانی که در دستگاه اهل بیت(ع) می خوانند، خوب می خوانند.حجم صدا در این راه مهم نیست.مهم خلوص در این مسیر است.

  آیا با مرحوم موذن زاده ارتباط داشته اید؟

  بله خدا ایشان را رحمت کند.من با پسر ایشان رفاقت دیرینه دارم.مرحوم موذن زاده با پدر من دوستی داشتند و در هییت ما می خواندند.ایشان انسان با اخلاصی بودند.

  وضعیت برخی از کنسرت های امروزی از کنسرت های دوران شاه بدتر است

  در این دوران کنسرت برگزار می کنید؟

  خیر.وضعیت برخی کنسرت ها از کنسرت های برگزار شده در زمان شاه هم بدتر است.به نظر من این موضوع نیازمند یک نظارت کلی است.باید در این باره بحث شود.من با انجام این کنسرت ها مخالف هستم و بیراهه می رویم.به همین دلیل کنسرت برگزار نمی کنم.

  همه آبروی من از اهل بیت(ع) است/وضعیت برخی کنسرت های امروز از کنسرت های زمان شاه بدتر است

  شما چند بار حج مشرف شده اید؟ آیا از آن سفرها خاطره ای دارید؟

  چند باری به خانه خدا سفر کرده ام.سال ۷۵ بود که برای اولین بار به حج رفتم. در زمانی که کاروان ما در مدینه حضور داشت، شبها حاجیان را به بقیع می بردم و برای آنان می خواندم.یک شب وقتی در حال مداحی بودم ناگهان دیدم صدای مداح دیگری از سمت راست من می آید متوجه شدم آقای محسن طاهری است.در همین دقایق صدای مداح دیگری از سمت چپ شنیده شد که آقای مرتضی طاهری بود و از طرف دیگر سعید حدادیان در حال خواندن بود و آن شب حلقه زیبایی در قبرستان بقیع شکل گرفت که صفای خاصی داشت.

  به دلیل اینکه نزدیک به ایام ولادت امام رضا(ع) هستیم رابطه شما با ایشان چگونه است؟

  من با امام رضا(ع) ارتباطی پیوسته دارم.برای ایشان یک کار هم اجرا کرده ام.امام رضا(ع) برادر من را شفا داد.امام رضا(ع) برکت زندگی ما است و باید قدر ایشان را بدنیم.اتفاقا ماه رمضان به زیارت آقا رفته ام و وجود امام رضا(ع) در زندگی شیعیان یک نعمت بزرگ است.

  همه آبروی من از اهل بیت(ع) است/وضعیت برخی کنسرت های امروز از کنسرت های زمان شاه بدتر است

  در انتها، سخن خاصی دارید؟

  من از شما دوستان خبرنگار بسیار ممنونم که این بستر فراهم شد تا از دریچه ای متفاوت با مخاطبان ارتباط برقرار کنم.

  برچسب ها :

  نظرات