آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ , Monday 20 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 84545
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  سعودی‌ها درخواست برای بین‌المللی شدن حج را اعلان جنگ بر ضد عربستان دانستند

  وزیر خارجه عربستان درخواست منسوب به قطر درباره بین‌المللی شدن مراسم حج را «اعلان جنگ» بر ضد پادشاهی سعودی تلقی کرد.

  آوای شمال/ عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، روز یکشنبه درخواست قطر را مبنی بر بین‌المللی شدن مراسم حج مسلمانان، اعلان جنگ علیه این کشور خواند.

  انتشار این خبر در حالی است که قطر اعلام کرد تاکنون هرگز چنین درخواستی را مطرح نکرده است.

  پایگاه اینترنتی شبکه «العربیه» در این باره به نقل از عادل جبیر نوشت: «درخواست‌های قطر مبنی بر بین‌المللی شدن اماکن مقدس (در عربستان)، تهاجم و اعلان جنگ علیه پادشاهی (عربستان) است.»

  او در ادامه گفت: «ما حق خود می‌دانیم که به هر کس که برای بین‌المللی شدن این اماکن مقدس تلاش می‌کند، پاسخ دهیم.»

  «شیخ محمد بن عبد الرحمان آل ثانی»، وزیر امور خارجه قطر، در این باره اعلام کرد هیچ یک از مقامات این کشور تاکنون چنین درخواستی را درباره عربستان سعودی مطرح نکرده‌اند.

  وی در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: «ما از پاسخ دادن به اطلاعات و داستان‌های غلطی که هیچ پایه و اساسی ندارد، خسته شده‌ایم.»

  مقامات قطر پیش‌تر عربستان سعودی را به سیاسی کردن مراسم حج متهم و این موضوع را با گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور آزادی‌های مذهبی مطرح کردند.

  عربستان سعودی، امارات عربی متحده، مصر و بحرین پیش‌تر فهرستی شامل ۱۳ مورد درخواست را از قطر ارائه کردند که از جمله موارد ذکر شده در آن می‌توان به کاهش حمایت از اخوان المسلمین، تعطیلی شبکه الجزیره، تعطیلی پایگاه ارتش ترکیه و کاهش سطح روابط با ایران اشاره کرد.

  وزرای امور خارجه این چهار کشور همچنین روز یکشنبه اعلام کردند آمادگی دارند تا در صورتی که قطر به انجام خواسته‌هایشان تمایل نشان دهد، با این کشور گفتگو کنند.

  برچسب ها :

  نظرات