آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ , Monday 9 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 84449
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ مرداد, ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  در حالی که روند مبارزه با گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه به نفع محور مقاومت رو به پایان گذاشته، دولت ترامپ برای حضور طولانی مدت نظامی در این کشورها برنامه‌ریزی کرده و کارتل نفتی آمریکا استراتژی خود برای مرحله آینده را ترسیم می‌کند.

  معادلات نظامی عراق و سوریه و استراتژی جدید شرکت‌های نفتی آمریکا

  آوای شمال/برخی منابع در پاریس پایتخت فرانسه اعلام کردند که شرکت‌های نفتی آمریکا تدوین استراتژی خود برای فعالیت در عراق و خاورمیانه در مرحله بعد از پایان گروه تروریستی داعش آغاز کرده اند. این منابع در گفت‌وگو با العهد تأکید کردند که کارتل نفتی آمریکا مناقشه‌های گسترده‌ای را بین شرکت‌های بزرگ نفتی این کشور آغاز […]

  آوای شمال/برخی منابع در پاریس پایتخت فرانسه اعلام کردند که شرکت‌های نفتی آمریکا تدوین استراتژی خود برای فعالیت در عراق و خاورمیانه در مرحله بعد از پایان گروه تروریستی داعش آغاز کرده اند. این منابع در گفت‌وگو با العهد تأکید کردند که کارتل نفتی آمریکا مناقشه‌های گسترده‌ای را بین شرکت‌های بزرگ نفتی این کشور آغاز کرده است. این اتفاق پس از آن افتاده که دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به آنها ابلاغ کرده که برای بازگشت نظامی گسترده و فشرده به عراق آماده می‌شود. همچنین این منابع تأکید کردند که واشنگتن برنامه‌های خود را برای حضور نظامی طولانی مدت در شمال و شرق سوریه هم تدوین کرده است.

  این منابع فرانسوی ابراز داشتند که سیاست داخلی آمریکا و کشورهای جهانی برخلاف اراده برنامه‌ریزی‌های نظامی آمریکا در جریان است. این موضوع به ‌ویژه بعد از سفر نوری مالکی معاون رئیس‌جمهور عراق به مسکو که هفته گذشته انجام شد ، خود را نشان می‌دهد. وی در این سفر اجازه بازگشت روسیه به عنوان شریک بزرگ عراق را صادر کرد. اظهارات مالکی در این نشست به صورت قوی و آشکار نشان دهنده واقعیت تحولات سیاست بین‌المللی بود. مالکی در این دیدار تأکید کرد: مناسبات تاریخی قوی بین روسیه و عراق به خوبی شناخته شده است و ما امیدواریم  که روسیه حضور ملموسی در کشور ما در ابعاد سیاسی و نظامی داشته باشد و به این ترتیب موازنه مفیدی را در منطقه برای ملت‌ها و کشورهای آن ایجاد کند.

  مالکی در سخنان خود تأکید کرد که بغداد وارد مرحله بعد از نابودی حضور مستقیم گروه تروریستی داعش شده است و اعتقاد دارد که روسیه نقش گسترده‌ای در حل بیشتر مشکلات و و بحران‌های بین‌المللی در منطقه و جهان داشته است.

  اظهارات مالکی با واکنش مثبت طرف روسی مواجه شد و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در جریان دیدار با وی در کاخ کرملین تأکید کرد که همکاری نظامی و فنی میان دو کشور فعال شده است. وی مناسبات روسیه و عراق را در عرصه‌ای گسترده‌تر قرار داده و از عبارت “اوضاع منطقه به شکل فراگیر” استفاده کرد تا به محور ایران و عراق و سوریه به عنوان مبنایی برای مبارزه با تروریسم اشاره کرده باشد.

  منابع فرانسوی در این رابطه می‌گویند: در واقع چیزی که بغداد به دنبال آن است ، توقف رویا پردازی‌های کردها برای استقلال‌طلبی از عراق است. این منابع می‌افزایند که مالکی در سال ۲۰۱۲ قرارداد تسلیحاتی به ارزش ۴ میلیارد دلار با روسیه به امضا رساند ، اما این قرارداد به علت فشارهای آمریکا متوقف شد. منابع فرانسوی ابراز داشتند که در حال حاضر شاهد فعالیت‌های ایران و روسیه برای توقف نفوذ آمریکا در عراق هستند. آنها تأکید دارند که تحقق محاسبات عراقی‌ها بعد از آن صورت گرفت که نیروهای الحشد الشعبی نقش سرنوشت‌سازی در از بین بردن گروه تروریستی داعش در موصل ایفا کردند. این در حالی است که مواضع الحشد الشعبی در رد تسلط آمریکا بر عراق بر کسی پوشیده نیست.

  بنا بر اعلام این منابع نیروهای الحشد در آینده به نیروهای ارتش نظامی عراق ملحق خواهند شد، علاوه بر این که حضور نظامی الحشد الشعبی در غرب عراق و تلعفر و رسیدن آنها به مرزهای عراق و سوریه در جنوب شرق الحسکه باعث شده که آنها کنترل مسیرهای امدادرسانی بین عراق و سوریه را در دست داشته باشند.

  براساس اطلاعات رسمی تعداد عناصر الحشد الشعبی بالغ بر ۱۲۰ هزار مبارز است که این جریان را به بزرگ‌ترین قدرت در عراق تبدیل‌ کرده است. این موضوع باعث شده است موازنه قدرت نظامی در عراق بر خلاف منافع آمریکا و اسرائیل باشد. منابع فرانسوی در ادامه به لحن سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان اشاره کردند که در سخنرانی اخیر خود اسرائیل را نسبت به صدها هزار مبارز در دنیای اسلام که در هر جنگ احتمالی آینده این رژیم بر ضد لبنان در برابر آنها خواهند ایستاد، تهدید کرد. این منابع می‌افزایند که آمریکا و اسرائیل با جدیت تحرکات و تهدیدات حزب‌الله را زیر نظر دارد و همین موضوع بود که باعث شد دولت ترامپ برای امضای توافق کاهش تنش در جنوب سوریه و مرزهای این کشور با اردن و فلسطین اشغالی به گدایی از روسیه روی بیاورد.

  از اینجا مشخص است که جنگ التنف که نشانه‌های آن از دو ماه پیش مشخص شده، به سمت پایان نهایی به نفع ایران و متحدانش در جریان است، آنهم در شرایطی که ایران و متحدانش موفق شده اند درگیری‌ها را به سمت مرزهای سوریه با رژیم صهیونیستی بکشانند و همین موضوع آمریکایی‌ها را مجبور کرد آتش‌بس در درعا را بپذیرند. در نتیجه، این تحولات باعث شده نیروهای سوری و متحدانش نزدیک‌ترین مواضع برای رسیدن به مرزهای عراق و تعیین تکلیف نهایی جنگ التنف را به دست بیاورند.

  برچسب ها :

  نظرات