آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ , Monday 9 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 84325
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۵
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  اقتصاد دولتی مانع حضور کارآفرینان می‌شود

  رئیس خانه کارآفرینان مازندران حضور پررنگ دولت در اقتصاد کشور را مانعی برای رقابت مؤثر بخش خصوصی و کارآفرینان دانست و گفت: حضور اقتصاد دولتی، توسعه کارآفرینی را کند و بلکه ناممکن می‌سازد.

  آوای شمال/ عباس رویان طی گفت‌وگویی اظهار کرد: شاید بتوان گفت که کارآفرینان قبل از آنکه رقابـت بخش خصوصی را برای فعالیت‌های خود احساس کنند، موانعی مانند قوانین و مقررات اداری و انحصارات دولتی را پیش رو می‌بینند.

  وی با بیان اینکه اهمیت مباحث کارآفرینی بر کسی پوشیده نیست، افزود: کارآفرینی همواره مورد اشاره و تائید مقام معظم رهبری به عنوان عالی‌ترین مقام و جایگاه در جمهوری اسلامی ایران مطرح و ارزشمند بوده است.

  رئیس خانه کارآفرینان مازندران تصریح کرد: واژه کارآفرینی از کلمه فرانسوی “Entrepreneurs” به معنای “متعهد شدن” نشات گرفته است.

  رویان کارآفرینی را اولین بار مورد توجه اقتصاددانان دانست و خاطرنشان کرد: تمامی مکاتب اقتصادی از قرن ۱۶ میلادی تاکنون به نحوی کارآفرینی را در نظریه‌های اقتصادی خود تشریح کرده‌اند.

  وی با اشاره به اینکه نکته‌ای که کارآفرینی در تمامی ابعاد توسعه اقتصادی و اجتماعی دنیای تجارت و کسب و کار مطرح شده است، تاکید کرد: سرمایه هرگز ایده را به حرکت در نمی‌آورد بلکه این ایده است که محرک سرمایه است و موفقیت در کسب و کار، با ایده نوآورانه و خلاق که به همراه سرمایه منجر به ارائه محصول جدید در بازار می‌‌شود رقم می‌‌خورد.

  رئیس خانه کارآفرینان مازندران، کارآفرین را دارای ایده و فکر جدید دانست که از طریق فرآیند ایجاد کسب و کار محصول یا خدمت جدیدی را به بازار عرضه می‌کند و بیان کرد: امروزه کارآفرینی به عنوان یک راهبرد اثربخش برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها شناخته شده است.

  رویان با بیان اینکه توسعه کارآفرینی نقش شایسته‌ای برای حضور فعال در بازارهای جهانی، مقابله با رقبا، اشتغال‌زایی پایدار، توسعه عدالت، کاهش فقر و حل مشکلات جامعه دارد، تاکید کرد: توسعه کارآفرینی فرآیندی پیچیده، بلندمدت و فراگیر است که البته نقش به سزایی در رشد و توسعه اقتصادی کشورها دارد.

  کارآفرینی مهم‌ترین ابزار توسعه اقتصادی

  وی کارآفرینی را مهم‌ترین ابزار توسعه اقتصادی جوامع پیشرفته دانست و بیان کرد: مطالعات و بررسی‌های جهانی کارآفرینی نشان می‌دهد که بین نرخ فعالیت‌‌های کارآفرینانه و تولید ناخالص داخلی در برخی از کشورها مانند ایالات متحده به میزان ۵۷ درصد همبستگی وجود دارد.

  رئیس خانه کارآفرینان مازندران ادامه داد: از این رو افزایش فعالیت‌‌های کارآفرینانه همواره با افزایش تولید ناخالص ملی و در نتیجه افزایش درآمد ملی، رفاه و آسایش در جامعه همراه است.

  رویان به توجه کشورها به مقوله کارآفرینی اشاره کرد و گفت: در کشور هند برای توسعه کارآفرینی، سازمان ملی کارآفرینی و توسعه کسب و کارهای کوچک ایجاد شده است، در حالی که در کشور مالزی وزارتخانه‌ای به نام وزارت توسعه کارآفرینی ایجاد شده، سایر کشورهای آسیایی نیز برای توسعه کارآفرینی، علاوه بر کمک‌های مالی و حقوقی، به ایجاد و گسترش زمینه‌های قانونی آن پرداخته‌اند.

  وی با بیان اینکه توسعه کارآفرینی در ایران نیز به عنوان اجرایی‌ترین و عملی‌ترین استراتژی برون‌رفت از بن‌بست‌ مشکلات اقتصادی و اجتماعی نیازمند شناسایی و رفع موانع است، تاکید کرد: ظرفیت‌سازی برای توسعه کارآفرینی از یک سو مستلزم ارائه آموزش‌ها و مهارت‌‌های کارآفرینی با رویکرد بازارمحور و براساس نیازهای جامعه در همه سطوح آموزشی است اما از سوی دیگر توسعه کارآفرینی نیازمند شناخت و رفع موانع و ایجاد زمینه ‌های مناسب جهت توسعه فعالیت‌های تولیدی و خدماتی است.

  برچسب ها :

  نظرات