پیام منفی تحریم‎های جدید آمریکا برای بازار ارز ایران

چاپ

آوای شمال/محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران و رئیس شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی با اشاره به تحریمهای جدید آمریکا موسوم به S.722 که طی روزهای گذشته با رأی بالایی در کنگره و سنای آن کشور به تصویب رسید، گفت: هرچند حدود دو سالی است که اجرای برجام در ایران آغاز شده و غالب مردم و فعالان اقتصادی از این بابت خوشحال و منتظر ظهور و نمایان شدن آثار مثبت آن در زمینه‌ها و ابعاد مختلف کار و زندگی‌شان هستند اما علی‌رغم میل باطنی‌ام باید به این واقعیت مهم اعتراف کنم که متأسفانه اجرای برجام فقط به‌روی کاغذ آغاز شده و هنوز در عمل چندان اتفاق قابل توجهی رخ نداده است!!

وی افزود: غالب تحریمها هنوز پابرجا هستند و تعدادی از تحریمهایی هم که مثلاً رفع شده و از بین رفته‌اند به‌طور موقت تعلیق شده‌اند تا در زمان مقتضی، مجدداً بر سر مردم ایران برقرار و مجدداً نازل شوند!! از طرفی دیگر، هر از چند گاهی تحریمهای جدیدی نیز از جانب ایالات متحدۀ آمریکا علیه کشورمان تصویب می‌شود که خود موانع متعددی را بر سر اجرای برجام به‌وجود آورده و می‌آورد. در این ارتباط به آخرین موردی که می‌توانم اشاره کنم تحریمهای S.722 آمریکا می‌باشد که چند روز پیش با رأی قاطع ۴۱۹ نمایندۀ کنگره و پشتبند آن با رأی ۹۸ سناتور مجلس سنا علیه ایران تصویب شد!! اگرچه ظاهراً این تحریمهای گسترده که به “مادر تحریمها” و یا “سیاه‌چالۀ تحریمها” معروف می‌باشند به‌بهانه و با تمرکز به‌روی سپاه پاسداران، برنامه موشکی و حقوق بشر ایران به رشتۀ تحریر درآمده اما در واقع برنامه‌های اقتصادی ایران را هدف گرفته و در خصوص انتقال سرمایه و سرمایه گذاریهای خارجی محدودیتهایی را برای کشورمان ایجاد می‌کند که دقیقاً مانع بزرگی در برابر تحقق برجام می‌باشد و از همه مهمتر اینکه اصلاً پیام خوبی برای اقتصاد ایران و همچنین بازار ارز در پی ندارد.

سبزعلیپور گفت: طرحی که به تصویب کنگره و سنا رسیده «قانون مقابله با فعالیتهای بی‌‌ثبات‌ساز ایران ۲۰۱۷» نامگذاری و با کد S.722 فعلاً کدگذاری شده است، که انواع متعددی از تحریمهای جدیدی را علیه کشورمان وضع می‌کند که می‌توان از آن به «سیاه‌چاله تحریمها» یاد کرد، یعنی مانند سیاه‌چاله‌ای که همه چیز را با خود به درون می‌کشد، طرح مصوب نیز در صورت امضاء ترامپ، این توانایی را دارد که همه چیز را با خود به سیاه‌چالۀ تحریم بکشاند، اما خاصیت سیاه‌چالگی این قانون به کدام بخش برمی‌گردد؟

به‌گفته وی، طبق پیش‌نویس طرح که در سایت کنگره آمریکا قرار دارد، بخش ۵ این قانون به وضع تحریمهای جدید علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مربوط است. در این بخش نمایندگان کنگره از دولت خود خواسته‌اند تا ۹۰ روز پس از تصویب قانون فوق، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را مشمول دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ نماید.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران اضافه کرد: دستور اجرایی ۱۳۲۴۴ نیز در سال ۲۰۰۱ توسط جرج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا صادر شد. در این دستور تحریمهای مهمی علیه سازمانهایی که از نظر آمریکا تروریستی محسوب می‌شوند، وضع شده است، فلذا طبق این دستور اجرایی اگر یک نهاد یا سازمان یا فردی به‌عنوان تروریست و یا حامی تروریستها شناسایی شود، مشمول تحریمهای ثانویه بانکی و غیربانکی آمریکا می‌شود. این مرحله از تحریمها برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران چیز جدیدی نیست، چرا که در حال حاضر و حتی بعد از برجام که ادعا شده تحریمها برداشته شده است، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تحریمهای ثانویه بانکی و غیربانکی آمریکا قرار دارد، یعنی هم‌اکنون نیز سپاه در لیست SDN آمریکا می‌باشد. در حال حاضر اگر کسی با سپاه پاسداران همکاری کند مشمول برخی تنبیهات از سوی آمریکا می‌شود که موقتی هستند.

علیپور اظهار داشت: آنچه وضعیت را بسیار متفاوت می‌کند و سبب می‌شود به این قانون لقب «سیاه‌چاله تحریمها» را بدهیم، این است که طبق دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ هرآن‌کس که به یک سازمانی که در این دستور اجرایی به‌عنوان حامی تروریسم شناسایی شده، خدماتی ارائه دهد (هر نوع خدماتی اعم از خدمات بانکی یا غیربانکی) مشمول تحریمهای ثانویه بانکی آمریکا می‌شود، به‌این‌صورت که آن فرد یا نهاد ارائه‌دهندۀ خدمت، خودش نیز در لیست تحریمی آمریکا یا همان SDN قرار می‌گیرد، یعنی دیگر خبری از یک