آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ , Thursday 13 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 84166
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ مرداد, ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۴
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  مدیرکل حراست سازمان حج و زیارت گفت: از فضای رسانه‌ای که در ایجاد نگرانی برای حج امسال ایجاد شده است انتقاد کرد و گفت:امسال حج خوبی انجام خواهدشد.

  انتقاد مدیرکل حراست سازمان حج و زیارت از نگرانی فضای رسانه ای برای حج

  آوای شمال/در همایش مسافران قبله در مصلی بقیه الله الاعظم دارالمومنین کاشان با اظهار خشنودی از حضور در جمع زائران حج تمتع سال ۹۶ در این شهر دارای پیشینه غنی فرهنگ،هنر،  تاریخ و تمدن و علما و مفاخر ملی و بین المللی دارالمومنین کاشان گفت: کم کردن دغدغه و نگرانی را در کاروان‌ها هدف حراست […]

  آوای شمال/در همایش مسافران قبله در مصلی بقیه الله الاعظم دارالمومنین کاشان با اظهار خشنودی از حضور در جمع زائران حج تمتع سال ۹۶ در این شهر دارای پیشینه غنی فرهنگ،هنر،  تاریخ و تمدن و علما و مفاخر ملی و بین المللی دارالمومنین کاشان گفت: کم کردن دغدغه و نگرانی را در کاروان‌ها هدف حراست سازمان برای بهره گیری کافی حجاج در کمال آرامش و اطمینان در این سفر معنوی با عنوان « امنیت در سفر» است.

  وی با اشاره به اینکه ما و ریاست سازمان هفته گذشته آخرین مذاکره‌ را با وزیر حج عربستان بدنبال وجود نگرانی همه مردم، مسوولین و مجلس داشتیم گفت: نگاه‌ها و دیدگاه‌های خود را مبنی بر ایجاد تغییر رویه و  رویکرد برنامه حج امسال با تغییر ولیعهدی این کشور انتقال دادیم که چه تمهیداتی برای زائران ایرانی در نظر گرفتند.

  به‌گفته‌وی، نقطه نظرات و استقبال خیلی خوبی در طول مذاکرات از هیات مذاکره‌کننده ایران مطرح شد و گفتند وظیفه امنیت همه زائران بویژه ایرانی‌ها با ما است و سه بار این جمله که « ایرانی‌ها روی سر ما جا دارند» را تکرارکردند و گفتند نگران نباشید و ایرانی‌ها فقط ملتزم  و پایبندبه قواعد، قوانین و دستورالعمل‌های دو کشور باشند.

  مدیرکل حراست سازمان حج و زیارت گفت:داشتن سعه صدر و صبوری را  نخستین توصیه حراست سازمان حج و زیارت به حجاج ایرانی تاکیدکرد و گفت:حجاج ایر انی معطلی در فرودگاه عربستان با کارهای تصویربرداری از چهره اتباع همه کشورها را که کاری معمول و رایج است و ممکن است برای جوان‌ها بیشتر باشد بدون حساسیت تحمل کنند تا کار انجام شود.

  نصیری،رعایت مضاعف و اهمیت بیشتر قوانین و مقررات و  دستورالعمل‌های ساز مان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری توسط حجاج در حج امسال را خواستارشد و گفت:مطمئن باشید ایران با رعایت خوب این قوانین و مقررات و دستورالعمل‌ها حجی نمونه و الگوبرداری سایر کشورها از مردم فهیم کشور ما خواهدداشت.

  وی، استفاده کشور هند و مالزی از تجربه کارشناسان حج و زیارت ایران را برای برگزاری مدیریت حج بهتر کشور آنها در عربستان را تاکیدکرد و گفت:پرهیز از حمل مواد مخدر و مجازات سنگین و قوانین سخت آن از دیگر مواردی است که داشتن آن برای زائر در فرودگاه علاوه بر باز ماندن از سفر، گرفتن گذرنامه، ابطال ویزا، بازداشت و زندان در کشور مقصد دارد.

  به‌گفته‌وی، بردن وسایل شخصی خود هنگام عبور از بازرسی فرودگاه برایجلوگیری از بردن ساک‌هایی که جابه‌جا می‌شود از  دیگر مواردی است که شرایط سخت، و وقت گذاری فراوانی را برای حراست در نجات آنها ایجاد می کند و اینگونه نیست که این زائران بازداشت شده آسان، سریع و به راحتی آزاد شوند.

  مدیرکل حراست سازمان حج و زیارت، حذف محتواها و فیلم و عکس‌های خانوادگی و غیر ضروری از روی دستگاه تلفن همراه و لپ‌تاپ و فلش مموری‌ها را خواستارشد و گفت: حجاج از عکسبرداری و فیلم‌برداری از اماکنی مثل فرودگاه و ماموران بازرسی، قبرستان بقیع، بعضی مساجد خودداری کنند.

  نصیری، در مورد «مچ‌بند راهنما» نیز که مثل ساعت در دست حجاج می رود گفت: تمهید استفاده از «مچ‌بند راهنما» فقط برای حفظ امنیت بیشتر زائران است که متاسفانه بد لیل عدم شناخت و اطلاع رسانی درست تبلیغات سوئی از آن در فضای رسانه شد.

  وی،تصریح‌کرد:این «مچ‌بند راهنما» مثل یک ساعت مچی پلاستیکی است که داخل آن به اصطلاح فناوری نوین امروز یه تراشه‌ای به نام «چیپ» در آن با اطلاعات شما اعم مشخصات سجلی، پرونده پزشکی، محل اقامت در مکه و مدینه، کروکی و آدرس محل شمابصورت آفلاین و هشدار برنامه ای که روی نرم افزار موبایل تهیه شده وجود دارد.

  به‌گفته‌وی، به محض نزدیک شدن مچ‌بند راهنما» نزدیک موبایل دارای این نرم افزار تمام مشخصات فرد اعم از اطلاعات شخصی، پرونده پز شکی و مشخصات کاروان وارد می‌شود.

  مدیرکل حراست سازمان حج و زیارت گفت:هر زمان زائر سالمندی با مشکل آدرس و نشانی روبروشد خود را به افرادی شامل امدادگران، مدیران و معاونین کاروان ها، مسوولین حج و زیارت و بعثه و گروه‌های پزشکی برساند تا کلید هشدار روشن و مراتب به مدیرذ کارو ان وی اطلاع د اده و قابل پیگیری شود.

  نصیری،حضور ۱۰ نفر از وزرات امور خارجه ایران به عنوان امور کنسولی برای پیگیری مسائل و مشکلات احتمالی و موارد مورد نیاز ما در عربستان را یادآورشد و گفت: جای هیچ‌گونه نگرانی نیست  چون کارها توسط مجموعه بعثه ، حراست و مسوولین مربوط به این امور نیز پیگیری می شود.

  وی، با تاکید بر وجود مامورین امر به معروف و نهی از منکر عربستان در محل دفن ائمه مظلوم  قبرستان بقیع گفت: حجاج از بوسیدن و برداشتن خاک که آنها به آن حساسیت دارند خودداری کنند تا درگیری ایجاد نشود و عده‌ای مغرض و تندرو که تمام همت خود را برای اختلاف و تفرقه‌افکنی مصروف داشتند نتوانند سواستفاده و جایی برای مانور خود پیداکنند.

  به گفته‌وی، حجاج بسیار تامل و دقت کند که به هیچ وجه با این افراد و مامورین بحث و جدل نکنند و این فرصت را به آنها ندهندچون آنها سریع مباحثه را به مجادله تبدیل می کنند.

  نصیری، پرهیز از تجمع جلوی بقیع، نمازخواندن پشت درهای بقیع، انداختن عریضه را تاکیدکرد و گفت: افزون بر وجود مامورین دوربین‌های الکترونیکی تمام رفت‌و آمدها را کنترل و رصد می‌کنند زائران ادعیه و زیارات را در دلشان با حرکت از کنار قبور زمزمه کنند

  وی، رعایت قواعد، قوانین و مقررات حرمین شریفین را از الزامات حج برای زائران تاکیدکرد و گفت:پرهیز در استفاده از مهرنماز، رفت و آمد از مقابل نمازگزارن بویژه افراطی‌های دارای گرایش به جریان وهابی که رفتار خشن با شخص عبور کننده دارند، برهم زدن صفوف نماز گز اران، اقامه نماز فرادا هنگام نماز جماعت، بوسیدن مرقد شریف نبوی، گذاشتن قرآن روی زمین، نوشتن و یادداشت گذاشتن روی قرآن‌ها، بردن کفش بالای سر و روی در مسجدالحرام و مسجدالنبی (اهانت به ائمه می دانند) را از دیگر موارد قابل رعایت توسط حجاج برشمرد.

  به گفته‌وی، همراه نداشتن طلا و جواهرات برای زنان را حتی‌الامکان برای پرهیز از دزدیده‌شدن آن خواستارشد و گفت:اگر هم طلا و جواهرات و پول دارند به صندوق امانات هتل تحویل دهند و همراه خود به طواف و زیارت نبرند.

  نصیری با انتقاد از فضای رسانه‌ای که در ایجاد نگرانی برای حج امسال ایجاد شده است گفت:امسال حج خوبی انجام خواهدشد.

  وی، حساسیت در طواف برای جاهایی که شلوغ است نظیر حجرالاسود را خاطرنشان کرد و گفت:حجاج بویژه بانوان در این فضاهای شلوغ که با مردان تماس پیدا می کنند حضور نداشته باشند تا مشکلات عرفی شرعی ایجاد نشود.

   

  برچسب ها :

  نظرات