آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ , Friday 24 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 83904
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  پیاز؛ طعمه جدید دلالان در بازار/ الگوی کشت؛ کلید مفقوده تولید پیاز

  افزایش ناگهانی قیمت پیاز طی هفته های اخیر و رسیدن آن به کیلویی 40 هزار ریال مصرف کنندگان این محصول در استان سیستان و بلوچستان را شگفت زده و این قصه پر غصه اشک آنها را درآورده است و قیمت این محصول حتی از برخی نوبرانه های تابستان نیز سبقت گرفت

  آوای شمال/ این روزها با گشت و گذری در سطح بازار آنچه به چشم می خورد انواع میوه های رنگی و نوبرانه های هستند که در مقابل مغازه ها به فروش می رسند ولی جالب است در میان این نوبرانه ها مانند هلو، زرآلو، سیب، گیلاس، آلبالو، پیاز هم خودنمایی می کند.

  بازار پیاز در حال حاضر سیر صعودی دارد و بالاخره این محصول هم سری از میان سرها در آورد و قیمتش به بعضی از نوبرانه ها رسید و همچنان می کوشد تا گران تر از این میوه ها به دست مصرف کننده برسد و محصول پیاز با افزایش قیمت بی رویه ای مواجه شده و هر روز هم گرانتر می‌شود اما مسئولان باز هم مثل همیشه وعده ارزانی را در آینده‌ای می‌دهند که مشخص نیست تا کی این وعده‌ها تمدید می‌شود.

  در واقع نوسان قیمت محصولات کشاورزی سریال پایان نیافتنی است که هر سال تکرار می شود و   قیمت انواع میوه و تره‌بار در آخرین روزهای تیرماه با ثبات نسبی همراه است اما در این میان برخی اقلام از جمله پیاز همچنان با افزایش قیمت روبرو است و قیمت آن به طور متوسط کیلویی ۴۰۰۰ تومان در میوه فروشی‌های سطح شهر عرضه می‌شود.

  این بار در حالی شاهد افزایش یکباره نرخ پیاز هستیم که هنوز ماجرای کاهش شدید قیمت در سال های اخیر از یادمان نرفته است و  طی سه سال اخیر آنقدر پیاز روی دست کشاورزان ماند و خریداری نداشت که دولت برای جبران ضرر و زیان کشاورزان اقدام به خرید تضمینی محصول کرد.

  علی ای حال قصه ارزانی و گرانی محصولات کشاورزی ظاهراً گریبان پیاز را رها نمی‌گند، به گونه ای که در شرایط فعلی نرخ پیاز سه برابر قیمت واقعی خود در بازار معامله می شود.

  کارشناسان و صاحب نظران بر این عقیده هستند که تدوین الگوی کشت، شاه کلید بخش کشاورزی است که باید مورد توجه مسئولان مربوطه قرار گیرد چرا که این عامل بسیار مهم هر ساله خسارت های فراوانی را هم به جمعیت تولیدکننده، هم به جمعیت مصرف کننده و حتی به خود دولت وارد می کند و در برخی از موارد دولت مجبور می شود محصولات مانده روی دست کشاورزان را به صورت توافقی و یا تضمینی از آنان خریداری کند.

  قیمت این محصول به عنوان یکی از اقلام پرمصرف در پخت و تهیه بیشتر غذاها و یا در کنار آن سرو می شود، به گونه‌ای بالا رفته که بسیاری از شهروندان برای خرید این ماده غذایی پرمصرف با مشکل مواجه هستند و سبب بهت و حیرت آنان شده است،چرا که امروزه کمتر سفره ای می توان یافت که در غذاهای چیده شده در آن از پیاز استفاده نشده باشد.

  این روزها هندوانه کیلویی ۸۰۰ تومان به فروش می رسد و پیاز با قیمت هر کیلو ۳ تا ۴ هزار تومان فروخته می شود البته در بعضی از مغازه ها و گوشه های شهر قیمت پیاز به ۵ هزار تومان هم رسیده است و قیمت پیاز در حال سبقت گرفتن از بسیاری میوه هاست.

  * کشاورزان هر روز با یک مشکل و نوسان قیمت دست و پنجه نرم می کنند

  محمد ایوب شهنوازی یکی از کشاورزان شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: سال های بسیار زیادی است که ما کشاورزان هر روز با یک مشکل و نوسان قیمت دست و پنجه نرم می کنیم.

  وی بیان کرد: متاسفانه افزایش قیمت در محصولات صیفی که مدت انبارداری کمتری دارد بیشتر به چشم می خورده است و سبب شده تا قیمت محصول در زمان برداشت، کاهش و زمان کمبود بازار افزایش پیدا کند و این روزها نیز قیمت پیاز در این شهرستان بسیار زیاد شده است.

  * متاسفانه دلالان و مغازه داران پیاز را  به قیمت خیلی کم از ما خریداری می کنند

  قادر بخش سالارزهی یکی دیگر از کشاورزان خاشی با انتقاد از روند افزایش قیمت پیاز به خبرنگار تفتان ما گفت: متاسفانه دلالان و مغازه داران پیاز را  به قیمت خیلی کم از ما خریداری می کنند و با قیمت بسیار بالای در سطح شهر به فروش می رسد.

  وی با بیان اینکه مسئولان باید به فکر ما قشر کم درآمد باشند، تصریح کرد: مسئولان تنها وعده و وعید می دهند اما خبری از عملی شدن نیست و قیمت پیاز نیز به دلیل عدم حمایت های دولت در حال افزایش است.

  سالارزهی ادامه داد: واردات بی‌رویه، کافی نبودن کارخانه‌های تبدیلی و فرآوری، وجود مافیاهای کشاورزی، واسطه‌ها و بالا بودن هزینه تولید نیز مسئله بی‌ثباتی و نوسان قیمت محصولات کشاورزی را تشدید کرده است.

  * قیمت پیاز در حال حاضر با میوه های همچون زردآلو و حتی هلو برابری می کند

  شریف هاشمزهی یکی از شهروندان خاشی که در حال خرید پیاز بود، با انتقاد شدید از افزایش قیمت پیاز به خبرنگار تفتان ما گفت: متاسفانه هرازگاهی شاهد افزایش بی رویه و بسیار زیاد قیمت پیاز هستیم که این نشان از عدم نظارت مسئولان بر بازار دارد.

  وی بیان کرد: قیمت پیاز در حال حاضر با میوه های همچون زردآلو و حتی هلو برابری می کند که این برای قشر ضعیف و کم درآمد جامعه که گاهی تنها همان پیاز با نان را می خوردند نمی توانند خرید کنند.

  * امکان خرید پیاز را نداریم

  امین الله خاشی کمال آبادی یکی از شهروندان دیگر که مقابل مغازه میوه و تربار بود به خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: پیاز متاسفانه این روزها قیمتش افزایش پیدا کرده که اصلا امکان خرید آن نیست که باید مسئولان به فکر ما مردم باشند و جلوی این افزایش بی رویه محصولاتی که در روزگاری کیلوی یک هزار تومان بود الان باید با چندین برابر این قیمت خریداری کنیم.

  وی با بیان اینکه منحنی عرضه و تقاضا در کشور به صورت تار عنکبوتی است، گفت: تنها عرضه و تقاضا است که قیمت را معین می‌کند.

  * سطح کشت پیاز در شهرستان خاش ۴۰۰ هکتار است

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با بیان اینکه سطح کشت پیاز در شهرستان خاش ۴۰۰ هکتار است، اظهار کرد: سطح برداشت پیاز در هر هکتار ۳۰ تن است.

  امان الله طوقی با بیان اینکه پیاز در شهرستان خاش در دو فصل برداشت می شود، گفت: چهار هزار و ۵۰۰ تن پیاز از ۲۵ خرداد از سطح ۱۵۰ هکتار از اراضی این شهرستان برداشت و تا اوایل مردادماه ادامه دارد و  مجدداً هفت هزار و ۵۰۰ تن پیاز از نیمه دوم شهریور از سطح ۲۵۰ هکتار از اراضی آغاز و تا اواسط مهرماه ادامه خواهد داشت.

  * کشت محصول پیاز عمدتاً در بخش مرکزی خاش است

  وی با بیان اینکه کشت محصول پیاز عمدتاً در بخش مرکزی خاش است، تصریح کرد: به دلیل این که سال گذشته عرضه زیاد و تقاضا کم بود و قیمت پیاز کاهش یافت،همین سبب شد تا سطح کشت کاهش یابد البته رعایت الگوی اصلاح کشت هم در این راستا اثر گذار است.

  وی با بیان اینکه به طور تقریبی در همه اراضی کشت پیاز، ارقام مناسب و با کیفیت تولید می شود، تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که به دلیل چهار فصل بودن کشور در زمان های یکسان این اتفاق نمی افتد و بدیهی است به دلیل تفاوت شرایط آب و هوایی در برخی موارد کیفیت تغییر می کند.

  * همواره یکی از علت های اصلی افزایش قیمت محصولات دلالان هستند

  طوقی با بیان اینکه همواره یکی از علت های اصلی افزایش قیمت محصولات کشاورزی بازار سیاه و فعالیت دلالان است، گفت: بررسی سود حاصل از افزایش قیمت محصولات کشاورزی توسط دلالان این بازار بر عهده ما نیست بلکه بررسی این موضوع بر عهده سازمان تعزیرات، اداره بازرسی و نظارت سازمان صنعت و معدن و تجارت، مدیریت بازرسی اتاق اصناف بازرسی و سازمان حمایت است.

  وی افزود: جهاد کشاورزی بر قیمتهای محصولات کشاورزی از مزرعه تا میدان نظارت دارد و در صورت تخلف پیگیری و رسیدگی می کند.

  * قیمت عرضه شده این محصول در بازارعقلانی و منطقی نیست

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش بیان کرد: قیمت عرضه شده این محصول در بازارعقلانی و منطقی نیست  و به گونه ای که در نقاط مختلف شهر محصول به قیمتهای متفاوت عرضه می شود.

  وی با اشاره به وضعت نامناسب صنایع تبدیلی دررابطه با فرآوری محصول پیاز، ادامه داد: صادرات محصول فرآوری شده پیاز به مراتب مطلوب تر ازصادرات به صورت خام خواهد بود؛ لذا توجه به افزایش مطلوبیت صنایع تبدیلی دراین بخش بسیارحائز اهمیت است.

  طوقی اذعان کرد: با توجه به این که پیاز یکی از محصولات آبدوست است به همه کشاورزان توصیه شده که این محصول را جزء ۱۰ درصد سطح زمین برای محصولات آبدوست قرار دهند و کشاورزان می توانند به مقداری که نیاز بازار است پیاز کشت کنند.

  * طی روزهای آینده قیمت پیاز کاهش می یابد

  وی با بیان اینکه به نظر می رسد طی روزهای آینده قیمت پیاز کاهش یابد، اظهار کرد: باید سازمان های تعزیرات و صنعت و معدن و بازرسان اتاق اصناف شهرستان خاش  به عنوان متولیان امر، بازرسی های خود را بر بازار تشدید کنند و شهروندان در صورت مشاهده هر گونه تخلف قیمت می توانند  با شماره تلفن ۱۲۴ تماس بگیرند.

  *  قیمت پیاز همچنان سیر صعودی دارد

  این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در هفته‌های گذشته حسین مهاجران رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی نیز همین قیمت عمده فروشی را برای پیاز اعلام و اظهار امیدواری کرده بود که در هفته آینده با رسیدن پیاز از مناطقی مانند اصفهان و آذربایجان قیمت این محصول تا کمتر از ۱۰۰۰ تومان نیز کاهش پیدا کند، اما هم اکنون پس از گذشت دو هفته نه تنها شاهد کاهش قیمت این محصول نبوده‌ایم بلکه قیمت خرده ‌فروشی پیاز همچنان رو به افزایش است.

  برچسب ها :

  نظرات