آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ , Friday 24 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 83742
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  آخرین دفاعیات شمس/کیفرخواست متهم ردیف سوم قرائت می‌شود

  ششمین دادگاه 2 متهم نفتی در شعبه 5 دادگاه کیفری به منظور رسیدگی به پرونده اختلاس از شرکت نفت برگزار شد.

  آوای شمال/ ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده ۲ متهم نفتی(همدستان بابک زنجانی) به نام‌های مهدی شمس(متهم ردیف دوم) و حمید فلاح هروی(مهتم ردیف سوم) دقایقی پیش در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه آغاز شد.

  قاضی مقیسه در ابتدای جلسه به بیان اتهامات متهم ردیف دوم این پرونده که از سوی نماینده دادستان قرائت شده بود پرداخت و گفت: افساد فی الارض از طریق مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور با علم به موثر بودن اقدامات در ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی، مشارکت عالمانه و عامدانه در تشکیل و اداره شبکه سازمان یافته که سران این شبکه بابک زنجانی است که محکومیت وی قطعی شده است، از جمله اتهامات این فرد است.

  وی در ادامه قرائت اتهام اول این متهم تصریح کرد: دو نفر از متهمان این پرونده ( شمس و فلاح) که مرتکب جعل شده‌اند، با استفاده از اسناد مجعول و با کلاهبرداری و پولشویی به منافع خود دست یافتند.

  قاضی مقیسه در بیان اتهام دوم این فرد گفت: مشارکت در کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ایران، شرکت HK و صندوق بازنشستگی نفت به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از طریق استفاده از اسناد مجعول، صورت حساب‌های بانکی مجعول، فیش‌های بانکی مجعول، استفاده از اعتبارات اسنادی مجعول گشایش شده توسط شرکت سهامی اس سی تی بنکرز از دیگر اتهامات این فرد است.

  وی اتهام سوم مهدی شمس را اینگونه بیان کرد: مشارکت در پولشویی و عواید حاصل از جرم به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از دیگر اتهامات این فرد است.

  قاضی مقیسه بر طبق ماده ۳۵۴ قانون آیین دادرسی کیفری به حاضران در جلسه از باب حفظ نظم دادگاه تذکر داد.

  درخواست متهم نفتی برای برگزاری دادگاه غیرعلنی

  در ادامه این جلسه پس از آن قاضی از متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی خواست تا با حضور در جایگاه از خود دفاع کند.

  شمس در دفاع از خود در جایگاه قرار گرفت و گفت: قصد دارم در این جلسه کلام آخر را بگویم و از دادگاه درخواست برگزاری دادگاه غیر علنی دارم، در طول ۵ جلسه سعی کردم دفاعیات خود را با دلایل شفاف مطرح کنم.

  وی افزود: کیفر خواست بر اساس اسناد ناشیانه‌ای که از طریق هلدینگ سورینت تهیه شده بود نوشته شده و بنده را محکوم کردند.

  متهم ردیف دوم پرونده گفت: قصد داشتم با علم اقتصاد خود به کشور کمک کنم. در جلسه گذشته نماینده دادستان گفتند که برای من ۲٫۶ میلیارد دلار چیزی نیست که برای بنده آثار بدی داشت، برای بنده ۲۶۰ هزار دلار هم زیاد است و بنده سال‌ها در مناطق محروم کار کردم و مشکلات جوانان را می‌دانم، در این دادگاه بار‌ها به بنده تهمت زده شد.

  قاضی در ادامه گفت: شما حق ندارید این مطلب را بگویید، تهمتی زده نشده و تمام بچه‌های نظام سعی کرده اند تا موضوع شفاف شود، چیزی جز اقرار‌های شما در دادگاه مطرح نشده است که شما زیر آن ها را امضا کردید. در این چند سال که نظام در تحریم بود به کشور ظلم کردید، بگویید پول‌ها کجاست؟

  شمس گفت: کیفر خواست دچار اشکالات اساسی است و براساس نامه‌های هلدینک سورینت نوشته شده است.

  قاضی مقیسه پاسخ داد: کیفر خواست برای امروز نیست و ۲۶ جلسه دادگاه برگزار شده و تمام آن مورد بررسی قرار گرفت. شما به نام خدمت و اسلام به نظام جمهوری اسلامی ۱٫۲ میلیارد یورو و ۱۰ کشتی را مفقود کردید، کسی به شما تهمت نزده است.

  شمس خطاب به قاضی گفت: شما حتما اسناد ارایه شده را مشاهده کنید و براساس آن‌ها مشخص است که ۱٫۲ میلیارد یورو کجا رفته است، براساس نامه وزارت اطلاعات پول‌ها به صرافی سفیر التین واریز شده و برای شرکت‌های زنجانی از جمله قشم ایر و کیش ایر خرج شده است.

  وی افزود: بنده به غیر از پرداختی به بانک STD بنکرز برای خرید هواپیما پرداختی دیگری نداشتم که بابت آن هم حساب ارزی بنده مسدود شد و پرداختی دیگری نداشتم و تنها یک کارگزار در حمل نفت بودم.

  شمس ادامه داد:کیفر خواست که وحی نیست که تنها به آن استناد کنید و امیدوارم دادگاه به نقاط ضعف کیفر خواست پی ببرد. در طول دفاعیه سعی کردم اتهاماتی که به بنده زده شده را پاسخ دهم و علم درونی نداشتم که به نیت درونی شخص اول پرونده پی ببرم که قصد پرداخت پول را ندارد. زنجانی بارها به بنده گفت پول دارد و حتی زمانی که در زندان هم بند بودیم قسم جلاله خورد که پول دارد اما به دلایلی نمی تواند پرداخت کند.

  وی ادامه داد: تاریخ باز شدن تمام ال سی ها و آشنایی وزیر نفت با زنجانی و امضای ۴ وزیر پای نامه زنجانی مشخص است و بنده تنها به نیت خیر وارد شدم و فکر می کردم که کار خیر انجام می دهم و به خیانت متهم شدم. انتصاب دریافت ۱٫۲ میلیارد یورو را به خودم کذب محض می دانم.

  شمس گفت: حال که فرصتی فراهم شده تا قوه قضاییه و دادستان تهران به پرونده رسیدگی کنند، امیدوارم زوایای پنهان پرونده آشکار شود و از قاضی فرصت برگزاری دادگاه غیر علنی می خواهم تا به طور خصوصی توضیحاتی را ارائه دهم.

  وی ادامه داد: چون خلافی مرتکب نشده بودم و ریگی به کفش نداشتم برای بازگردانی پول ها که هدف اصلی قوه قضاییه بود به کشور بازگشتم و اگر فردی بی وجدان بودم در ابتدای بازداشت زنجانی به ترکیه می رفتم و ۵ درصد سهام اونر ایر را به شرکت بازنشستگی هواپیمایی ترکیه می فروختم و فرار می کردم، اما این کار را نکردم و حتی رئیس اونر ایر را به کشور آوردم و تفاهم نامه امضا کردیم. جالب است که با این وجود باز هم می گویند کمکی نکردم.

  شمس گفت: در رابطه با خیانت مسئولان شرکت فال هم پرونده تشکیل شده و در حال پیگیری است، بنابراین بر اساس اصل ۵۶ قانون اساسی از دادگاه درخواست دارم بدون استفاده گزینشی از دفاعیات بنده و منطبق بر دلایل مبرهن حکم عادلانه صادر کند و ادامه دفاعیات را به وکلای خود می سپارم.

  در ادامه دادگاه افشار وکیل مدافع مهدی شمس در دفاع از موکل خود در جایگاه دفاع قرار گرفت و گفت: به وکالت از موکل خود به دادگاه اعتراض دارم و بارها درخواست بیان آن را داشتم و بر اساس ماده ۳۵۹ آیین دادرسی کیفری ترتیب رسیدگی به کیفر خواست دارای اشکال بود و هنوز بنده نمی‌دانم که آیا شکات پرونده از جمله بانک مسکن و تامین اجتماعی از موکل بنده هم شکایت دارد و یا نه؟ و نماینده دادستان بارها میان حرف های موکلم صحبت کرده است که این ایراد اساسی در دادگاه است. نماینده دادستان باید فقط بعد از قرائت کیفر خواست مطلبی را مطرح کنند.

  قاضی پاسخ داد: تاکنون در دادگاه خواب بودید، وکلای شرکت نفت مسایلی را مطرح کردند که نشان از شکایت دارد. شما بارها به موکل خود گفتید که دادگاه را کش دهد، این مطالب برای چه کسی زده شده است.

  وی ادامه داد: بله شکایت دارند که در دادگاه حاضر شدند و مطلبی که گفتید ایراد اساسی نیست. نماینده دادستان فقط با درخواست بنده برای روشن شدن پرونده، اقرارهای متهم را به جای بنده قرائت کردند.

  وکیل شمس گفت: شما باید خودتان سوال می کردید.

  قاضی مقیسه پاسخ داد: اگر من اقرارها را می خواندم می گفتند که قصد دارم متهم را تحقیر کنم، بنده نباید با متهم دهن به دهن شوم.

  وکیل مهتم پاسخ داد: بنده می‌گویم نباید صحبت های موکلم قطع می‌شد.

  قاضی مقیسه گفت: من می‌خواهم موضوع روشن شود زیرا می‌خواهم حکم صادر کنم، بنده باید فردا پاسخگوی عالم باشم و باید درست تصمیم بگیرم.

  قاضی خطاب به وکیل مهدی شمس گفت: حضور وکلای شرکت نفت به معنی شکایت از متهم است، اگر پرونده را مطالعه نکردید بنشینید تا متهم ردیف سوم در جایگاه حاضر شود.

  وکیل مهدی شمس گفت: در خصوص اینکه موکلم چه نقشی در پرونده دارد توضیح دادیم و در طول این ۵ جلسه جایگاه موکلم چه زمانی که در شرکت کشتیرانی دارای سمت بود و چه زمانی که از کشور خارج شد روشن شد که این موضوع در دادگاه به عنوان نقطه ضعف موکلم مطرح می شود که باید تاکید کنم که تابعیت دوگانه موکلم تا کنون از کسی پنهان نبوده و در طول این سال‌ها به هیچ وجه به کشور پشت نکرده است و با کشور در ارتباط بود و تمام صحبت هایی هم که کرده براساس صداقت بود و در پرونده تنها یک کارگزار بوده است.

  برچسب ها :

  نظرات