آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ , Monday 20 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 83721
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  دست درازی دلالان در سفره های خالی/ مردم پهناورترین استان کشور زخم خورده گرانی اند

  این روزها درست دلالان دست بر روی کالاهای اساسی مردم گذاشته اند. با بالابردن اجناسی همچون مرغ و و پیاز نبض بازار را بر هم ریخته اند و واسطه گران در حال چرتکه انداختن هستند.

  آوای شمال/ به نقل از صبح کویر؛تورم و گرانی بیداد می‌کند، مردم قدرت خرید ندارند، مرغ هایی که همچنان پر میکشند، پیاز هایی که کماکان اشک در می آورد و یا لبنیات گران شد.

  اینها همه جملاتی است که این روزها بیشتر به گوش می رسد. جملاتی که اگر چه نوشتارش زیبا و بازی با کلمات است و شاخ و برگ دادن به آن، اما در حقیقت با شنیدنش آه از نهان قشری از جامعه بیرون می آید. جمله هایی که هر چه بیشتر بال و پر در می آوردند اما در واقعیت بال و پر خریدار شکسته تر و سفره مردم کوچک تر و جمع تر میشود. آری این است اصل واقعیت.

  چند سالی است که اسم تورم و گرانی برای هر کوچک و بزرگی کلمه ای آشنا شده است. کلمه ای که شاید فاصله از شنیدنش تا حس کردنش و به وضوح دیدنش به فاصله ی رگ به گردن باشد.

  در بحث گرانی افراد زیادی دست دارند و اکثراً سود های کلانی را هم تصاحب می شوند. اما از این میان آنچه که چشمگیر تر میشود اینکه فرش گرانی وسیع تر و بار سنگین آن را مردم عادی و بالاخص قشر محروم و مستضعفین جامعه به دوش می‌کشند.

  اما اگر این گستره هر روز گسترده تر شود و همچنان پیشتاز باشد به دور از انتظار نیست که در آینده ای نه چندان دور هر روز نسبت به روز قبل بر جمع مستضعفان و تهی دستان جامعه افزوده شود و همان مردمانی که روزی قرار بود تدبیری و عملی برای پهن تر شدن سفره هایشان اندیشیده شود، همانان که به واسطه ی وعده و وعید های دولت مردانشان انتظار بر آن داشتند که سفره هایشان رنگین تر میشود، اما غافل از اینکه امیدی واحی بیش نبود.

  حال جای سوال است که تا به کی این سریال تراژدی بی نظمی اقتصادی ادامه دارد سریالی که تکرارش دلزدگی و آشفتگی مردم و بی توجهی مسئولان را همچنان به دنبال دارد.

  کی دست دلالان و واسطه‌ ها از جیب کشاورزان کوتاه میشود تا چه زمانی این بی نظمی و بی برنامه گی ادامه دارد. این روزها درست دلالان دست بر روی کالاهای اساسی مردم گذاشته اند. با بالابردن اجناسی همچون مرغ و  و پیاز نبض بازار را بر هم ریخته اند و واسطه گران در حال چرتکه انداختن هستند.

  پس جای دولت و مسئولین کجای امر است؟چرا باوجود نابودن شدن محصولات مزارع کشاورزی در کشورمان اما باز هم صحبت از گرانی و افزایش قیمت و کم بود محصولات کشاورزی و دامی است.

  اما در حقیقت اگر باز هم آستینی از سوی مسئولین بالا نرود و کمر بر همت نبندند این غول اقتصادی همچنان قربانی می گیرد و همچنان قشری از جامعه خوردتر و شکسته تر میشود. مسئولین چاره‌ای بیاندیشند و با تدبریری رخ بنمایید تا بیش از این خانواده ای شرمنده فرزندانش نباشد و بیش از این قربانی نداشته باشیم.

  در پایان این گزارش  پای درد دل چند تن از شهروندان ریگانی نشستیم همه به نوعی زخم خورده این گرانی بودند، زخمی که عرق شرمندگی بر رخسارشان درخشندگی خاصی داشت.

  کمال میرابادی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: من تمام درآمدم و خرج خورد و خوراک خانواده ام از یارانه است نمیدانم این یارانه ی چهار نفره را جهت پرداخت قبوض آب و برق بدهم یا سفره ای جلوی فرزندانم پهن کنم.

  وی افزود: خدا ناظر است که من و فرزندانم بیشتر از دو بار در ماه توان خرید مرغ و دیگر اقلام را نداریم و ما با سیلی صورتمان را سرخ نگه میداریم.

  مهران ابیار هم در این زمینه بیان داشت: قیمت مرغ طی این چند روز در شهرستان ریگان افزایش چند برابری داشته است.

  ابیار عنوان کرد: با این گرانی دیگر نمیتوانیم زندگی مان را ادامه دهیم دو هفته میگذرد که برای خانه مرغ خریداری نکردم و شرمنده خانواده شده ام . کدام مسئول پاسخگوی این گرانی است.

  احمد هاشم زهی دیگر شهروند ریگانی وقتی ما پای صحبت هایش نشستیم  سر به زیر انداخته بود و شواهد نشان می داد که او هم از وضعیت موجود راضی نیست با کمی تامل گفت: انتظارمان از مسئولین رنگین شدن سفره هایمان و کم رنگ شدن مسائل اقتصادی بود. که با شرایط موجود این انتظار کابوسی بیش نیست که باید در خواب شاهد آن باشیم.

  وی تصریح کرد:تأسف میخورم در مملکتی که همه از آن به عنوان کشوری ثروتمند حرف به میان می آور ند اما مردمانش همچنان شاهد کم لطفی مسئولین هستند. و شاهد هستیم که برخی از مردم از جمله خود بنده سفره منزلمان خالی است.

  برچسب ها :

  نظرات