آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ , Wednesday 11 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 83687
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  چشم امید عربستان به دانش‌آموزان تاجیک؛ احداث ۸ مدرسه در دستور کار

  مدیر بخش آموزش و پرورش استان «سغد» در شمال تاجیکستان از احداث 8 مدرسه متوسطه در این منطقه توسط عربستان سعودی خبر داد.

  آوای شمال/ «عاصم کریم‌زاده» مدیر بخش آموزش و پرورش استان «سغد» تاجیکستان امروز در نشست مطبوعاتی گفت: با سرمایه گذاری عربستان سعودی در استان «سغد» ۸ مدرسه متوسطه ساخته خواهد شد.

  وی در این زمینه افزود: عربستان سعودی و دولت تاجیکستان در مورد احداث ساختمان این مدارس به توافق رسیدند و در سال آتی ساخت ساختمان آنها آغاز خواهد شد.

  کریم‌زاده گفت: عربستان در روستای «انزاب» ناحیه «عینی» یک مدرسه با خوابگاه برای دانش آموزان، در «یغناب» و در روستای «هزارچشمه» ناجیه «دیوشتیچ» این استان نیز مدرسه‌ای برای ۶۴۰ دانش آموز و همچنین در روستای «خیشیکت» این ناحیه ۸ کلاس و در منطقه «زرحلال» شهر «استروشن» برای ۲۴۰ دانش آموز مدرسه احداث می‌کند.

  این مسئول بخش آموزش و پرورش استان سغد در ادامه تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان برای جلب سرمایه از بانک توسعه اسلامی نیز برای احداث ده‌ها مدرسه، از جمله حدود ۵۰ مؤسسه آموزشی در استان سغد گفت‌وگو کردند.

  قبل از این عربستان سعودی در بازسازی کاخ فرهنگ شهر «گلستان» استان سغد سرمایه گذاری کرده بود.

  در حال حاضر در این استان ۹۲۴ موسسه آموزشی فعالیت می‌کنند که در آنها حدود ۵۰۰ هزار دانش آموز به تحصیل علم مشغول می‌باشند.

  آسیای مرکزی و تاجیکستان که اکنون به عنوان یکی از مناطق دارای استعداد جذب جریان افراط از آن نام برده می‌شود، طی چند سال اخیر، به شدت مورد توجه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به خصوص عربستان سعودی قرار گرفته است.

  «ریاض» از حامیان عمده گروه‌های سلفی و تکفیری در منطقه است و هیچ کمکی را بدون در نظر گرفتن اهداف بلندمدت از جمله گسترش تفکر وهابی در اختیار هیچ کشوری قرار نمی‌دهد.

   

  برچسب ها :

  نظرات