آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 15 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 83659
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  افزایش ۵ درصدی جوجه‌ریزی در سال جاری/قیمت گوشت مرغ گرم هر کیلوگرم ۷۵۰۰ تومان منطقی است

  معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: جوجه‌ریزی طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 4 تا 5 درصد افزایش داشته و از این رو در تامین گوشت گرم مرغ در سراسر کشور مشکلی وجود ندارد.

  آوای شمال/ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حسن رکنی افزایش قیمت گوشت مرغ را گذرا و ناشی از استرس گرما و کاهش وزن نهایی دانست و اظهار داشت: گوشت گرم مرغ در ۱۰ روز گذشته در مراکز عمده عرضه مانند میدان بهمن بین ۶۹۰۰ تا ۷ هزار تومان عرضه شده که در مقایسه با دو سال گذشته، عدد بالایی نیست.

  وی با بیان اینکه گوشت گرم مرغ در بعضی مناطق و در خرده فروشی‌ها به واسطه دست به دست شدن و حلقه های مختلف تا مصرف ممکن است با قیمت غیر منطقی عرضه شود، خواستار نظارت دستگاه‌های ذی ربط در این زمینه شد و تاکید کرد: قیمت گوشت مرغ گرم برای مصرف کنندگان تا هر کیلوگرم ۷۵۰۰ تومان منطقی است.
  رکنی ظرفیت واحدهای تولید جوجه ریزی را با توجه به واحدهای پرورش مرغ بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد نیاز داخلی عنوان و تصریح کرد: تقاضا برای جوجه یکروزه موجب شده توازن عرضه و تقاضا به هم بخورد.
  وی در مورد قیمت جوجه یکروزه نیز گفت: با توافق میان انجمن تولید کنندگان جوجه یکروزه و اتحادیه مرغ گوشتی عدد ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان برای هر قطعه جوجه مصوب شده که در زنجیره‌های تولید عملیاتی می‌شود و در مناطقی که تولید به طور پراکنده است در نشست های استانی این موضوع در حال بررسی است.
  معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، قیمت جوجه یکروزه بر تولید گوشت مرغ را بی تاثیر ندانست و در عین حال اذعان داشت: در شرایط فعلی تولید جوجه یکروزه و گوشت مرغ منطقی است، ضمن آن که شرکت پشتیبانی امور دام در صورت لزوم، مرغ های تنظیم بازاری را عرضه خواهد کرد.
  وی ظرفیت جوجه ریزی سال گذشته در کشور را یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون قطعه اعلام و پیش بینی کرد، تولید جوجه یکروزه امسال حداقل ۳۰ درصد افزایش داشته باشد.
  رکنی افزود: جوجه یکروزه در حال حاضر در بورس با قیمت پایه ۱۷۰۰ تومان عرضه می شود.
  معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه نوسان قیمت تخم مرغ را نیز مقطعی و ناشی از حذف تعدادی از گله‌های مرغ تخم گذار بر اثر بیماری آنفلوانزا عنوان کرد.
  وی افزود: حذف گله های مرغ تخم گذار در تولید امسال تخم مرغ تاثیر گذاشت و امیدواریم با تلاش‌های سازمان دامپزشکی، سلامت در تمام واحدهای تولید ایجاد شود.
  رکنی ادامه داد: به رغم مشکلات شدیدی که در شش ماه گذشته در زمینه بیماری آنفلوانزا و آسیب های آن به بعضی واحد های تولیدی مرغ تخم گذار داشتیم با مدیریت در برنامه ریزی، تنش در روند کار تولید به حداقل رسیده است.
  وی یادآور شد: سال گذشته از ۹۴۰ هزار تن پیش بینی تولید تخم مرغ، ۹۳۰ هزار تن آن محقق شد و برای سال جاری نیز تقریبا همین میزان تولید را پیش بینی می‌کنیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات