آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ , Monday 27 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 83632
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مرداد, ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  فرماندار شهرستان بانه در اظهاراتی عجیب "کمرنگ بودن نقش رشته‌های فنی و حرفه‌ای" در بین قشر دانش‌آموز و سایر آحاد جامعه را از دلایل اصلی بیکاری دانست!!

  دلیل اصلی بیکاری جوانان کردستانی/‌متقاضی کار روز به روز بیشتر می‌شود

  آوای شمال/امروزه “بحران بیکاری و نبود اشتغال” برای جوانان کردستانی یکی از مشکلات و معضلات اصلی این استان است و با ورود فارغ‌التحصیلان جدید متقاضی کار روز به روز بیشتر می‌شود. امروزه کاریابی و پیدا کردن شغلی متناسب با درس و رشته تحصیلی کاری بسیار دشوار شده و در استان کردستان نیز جوانان فارغ‌التحصیل بیکار […]

  آوای شمال/امروزه “بحران بیکاری و نبود اشتغال” برای جوانان کردستانی یکی از مشکلات و معضلات اصلی این استان است و با ورود فارغ‌التحصیلان جدید متقاضی کار روز به روز بیشتر می‌شود.

  امروزه کاریابی و پیدا کردن شغلی متناسب با درس و رشته تحصیلی کاری بسیار دشوار شده و در استان کردستان نیز جوانان فارغ‌التحصیل بیکار و خانه‌نشین زیادی هستند که وقتی درددل‌‌های آنان را گوش می‌دهید از اول با هزار امید و آرزو درس خوانده‌اند اما هم‌اکنون بیکار و یا با مدارک تحصیلی بالا به کارهای غیرمرتبط و گاه بسیار دم‌ دستی رو آورده‌اند.

  محمد فلاحی فرماندار شهرستان بانه در اظهاراتی عجیب دلیل اصلی بیکاری جوانان امروزه را  “کمرنگ بودن نقش رشته‌های فنی و حرفه‌ای” در بین قشر دانش‌آموز و سایر آحاد جامعه دانست و بیان کرد!!

  حال سوأل از فرماندار شهرستان بانه این است که آیا نقش رشته‌های فنی و حرفه‌ای در بین قشر دانش‌آموزان و سایر آحاد جامعه پررنگ‌تر شود، مشکل بیکاری جوانان کردستانی برطرف می‌شود؟!

  محمد فلاحی شامگاه یکشنبه در دیدار با رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان بانه اظهار داشت: ترویج و توسعه فرهنگ آموزش‌های فنی حرفه‌ای در جامعه به‌ویژه روستاها ضرورت دارد و باید در اولویت قرار گیرد.

  وی با بیان اینکه امروزه بیکاری از معضلات اصلی در کشور محسوب می‌شود، گفت: گرایش مردم به سمت رشته‌های فنی و مهارت‌آموزی افراد نقش به‌سزایی در کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار خواهد داشت.

  فرماندار شهرستان بانه بی‌توجهی دانش‌آموختگان به موضوع مهارت‌آموزی و همچنین کمرنگ بودن نقش رشته‌های فنی و حرفه‌ای در بین قشر دانش‌آموز و سایر آحاد جامعه را از دلایل اصلی بیکاری دانست!! و تصریح کرد: امروزه اشباع شدن ظرفیت در ارگان‌های دولتی سبب کم شدن استخدام‌ها شده و از طرفی هم افزایش نیروی انسانی فارغ‌التحصیل از دیگر دلایل آن است.

  وی توسعه رشته‌های فنی و مهارت‌آموزی را از ضروریات جامعه امروزی برشمرد و گفت: باید این دیدگاه و بینش مردم را که فقط به فکر استخدام شدن در ادارات دولتی هستند را از بین برد.

  فرماندار شهرستان بانه خاطر نشان کرد: مهارت‌آموزی و توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در واقع به منزله کمک به تولید است چرا که می‌تواند به ترویج اشتغال و افزایش تولید در شهرستان کمک کند.

  وی گفت: ترویج و توسعه مهارت‌های فنی و حرفه‌ای از یک طرف سبب ایجاد اشتغال و از طرفی دیگر هم مانع از مهاجرت بی‌رویه روستانشینان به حاشیه شهر و گسترش حاشیه‌نشینی می‌شوند.

  فلاحی افزود: مرکز فنی و حرفه‌ای باید در ارائه مهارت به اقشار جامعه تمهیدات لازم را در راستای گسترش رشته‌های فنی و حرفه‌ای در روستاهای بانه پیش‌بینی و فراهم کند.

  طرح “مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی” برای ۱۰۰ نفر در بانه اجرا می‌شود

  در ادامه سید علی علوی اظهار داشت: مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی یکی دیگر از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است که امسال برای نخستین بار در شهرستان بانه برای ۱۰۰ نفر اجرا می‌شود.

  وی با بیان اینکه بستر سازی برای اشتغال از مهم‌ترین اهداف این طرح است، گفت: در این طرح به جای آموزش در محیط کارگاهی از ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی استفاده می‌شود و کارآموزان در زمان آموزش نیز از بیمه مسئولیت برخوردار هستند.

  رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان بانه تصریح کرد: مدت آموزش این طرح از سه ماه تا یکسال است و هر بنگاه می‌تواند حداکثر سه نفر را در این طرح مشغول فعالیت کند.

  وی از آموزش ۹۴۷ نفر حرفه‌آموز در ۷۷ حرفه در طول سال گذشته خبر داد و گفت: این تعداد افراد بیش از ۲۱۵ هزار و ۴۲۸ ساعت آموزش را در محیط کارگاهی ثابت و سیار این مراکز در شهر و روستا سپری کرده‌اند.

  علوی افزود: در چهار ماهه نخست امسال ۵۰۵ نفر در ۲۸ حرفه در رشته‌های فنی و خدماتی آموزش‌های لازم را سپری کرده‌اند و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از رشد خوبی برخوردار بوده است.

  وی اظهار کرد: مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان بانه در زمینه آموزش در کارگاه‌های ثابت و سیار، آموزش روستایی، آموزش در صنایع و مهارت‌آموزی به زندانیان فعالیت می‌کند.

  رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان بانه گفت: در حال حاضر با ۹ کارگاه ثابت و ۴ پایگاه سیار در بیشتر مشاغل فنی و خدماتی آموزش‌های لازم از جمله تعمیر لوازم خانگی، برق صنعتی، جوشکاری، رایانه، طراحی و دوخت، تعمیرات برق و مکانیک خودرو، به حرفه‌آموزان ارائه می‌شود

  وی با بیان اینکه شهرستان بانه یک شهر تجاری است، گفت: فعالیت رشته‌هایی مانند تجارت الکترونیک و هتل‌داری از ضروریات و نیاز شهرستان است که امیدواریم با حمایت مسئولین و ایجاد ظرفیت و زیر ساخت‌های مورد نیاز این رشته‌ها راه‌اندازی شود.

  برچسب ها :

  نظرات