آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ , Thursday 6 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 83625
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مرداد, ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۷
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با یکی از مجریان معروف آمریکایی گفت که رهبر همانند اکثر مردم ایران شفاف گفته که به آمریکا اعتماد نداریم.

  ظریف: رهبر همانند اکثر مردم ایران شفاف گفته که به آمریکا اعتماد نداریم

  آوای شمال/”محمدجواد ظریف” وزیر امور خارجه کشورمان در سفر خود به آمریکا با چارلی رز مجری و مصاحبه‌گر مشهور ایالات متحده مصاحبه‌ای انجام داد. وی در این مصاحبه گفت: ما می‌خواهیم یک رابطه بر مبنای احترام دوطرفه با غرب داشته باشیم، ما نمی‌خواهیم هیچ‌گونه خصومتی با غرب وجود داشته باشد، ما می‌خواهیم از فواید یک […]

  آوای شمال/”محمدجواد ظریف” وزیر امور خارجه کشورمان در سفر خود به آمریکا با چارلی رز مجری و مصاحبه‌گر مشهور ایالات متحده مصاحبه‌ای انجام داد.

  وی در این مصاحبه گفت: ما می‌خواهیم یک رابطه بر مبنای احترام دوطرفه با غرب داشته باشیم، ما نمی‌خواهیم هیچ‌گونه خصومتی با غرب وجود داشته باشد، ما می‌خواهیم از فواید یک رابطه متقابل لذت ببریم اما ما همچنان بر اصول خود پافشاری می‌کنیم و بر یک رابطه دوطرفه مبنی بر احترام متقابل پافشاری می‌کنیم و این برای ما بسیار مهم است.

  رهبر همانند اکثر مردم ایران شفاف گفته که به آمریکا اعتماد نداریم

  ظریف در پاسخ به سؤالی که رئیس جمهور آمریکا نامه‌هایی را برای رهبر ایران ارسال کرده، گفت: نامه‌ها جواب داده شد. نکته این است که عموم مردم ایران و نه‌تنها رهبر، نسبت به اهداف ایالات متحده بسیار دیرباور هستند، این قضیه متأسفانه وجود دارد اما واقعیت این هست که عموم مردم ایران نسبت به تاریخچه و اتفاقات گذشته بسیار آگاه و هوشیار هستند و آنها تلاش‌های آمریکا برای سرنگونی حکومت را به‌یاد دارند. یک نگاه و احساس بدگمانی و بی‌اعتمادی بین دو طرف به‌وجود آمده است و ما نمی‌خواهیم بحث کنیم که چه اتفاقی اول افتاد و چه‌کسی مسئول آن است، ما باید این پیشینه‌های تاریخی را بفهمیم و درک کنیم و ببینیم آیا طی این همکاری‌ها برای حل مشکل فعلی می‌توانیم در واقع آن حس بی‌اعتمادی‌ای را که بین ایران و آمریکا به‌وجود آمده از بین ببریم و ببینیم این فرصت را برای ما فراهم می‌کند که رو به جلو حرکت کنیم بنابراین رهبر همانند اکثر مردم ایران بسیار شفاف گفته است که ما به آمریکا اعتماد نداریم، ایشان در آخرین خطبه خود به‌شکل کاملاً شفاف بیان کردند اگر همه چیز خوب پیش برود ممکن است راه‌ها را برای مذاکرات آینده درباره قضایای دیگر هموارتر کند، این چیزیست که ما باید تصمیم بگیریم و باید ببینیم قضایا چطور به جلو می‌رود، باید ببینیم آیا آمریکا آمادگی این را دارد تا با مردم ایران به‌شکلی احترام‌آمیز کنار بیاید.

  تحریم‌ها تنها باعث شد تا آمریکا مردم ایران را دشمن خود بکند

  وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سؤال دیگری درباره تحریم‌ها علیه ایران گفت: به یاد داشته باشیم که آیا تحریم‌ها به‌وجود آمده بود تا به مردم ایران آسیب برساند یا برای این بود که دیدگاه حکومت ایران را عوض کند نه آسیب به مردم ایران. تحریم‌ها دیدگاه حکومت ایران را تغییر نداد و حکومت ایران حتی به تعداد سانتریفیوژهای خود اضافه کرد پس کاری که این تحریم‌ها کرد این بود که یک جوی را بین ایرانی‌ها به‌وجود آورد تا به این باور برسند که ایالات متحده آمریکا نمی‌خواهد با آنها به‌خوبی رفتار کند و به این باور رسیدند که آمریکا می‌خواهد آنها را تحت فشار قرار دهد و آمریکا می‌خواهد حتی امکان خریدن دارو از خارج کشور با پول‌های خودشان را از آنها بگیرد، البته می‌دانید که آمریکا می‌گوید ایران می‌تواند دارو خریداری کند اما اگر شما به بانک بروید و بگویید که می‌خواهید دارو به ایران بفرستید حساب بانکی باز کنند…، این تحریم‌ها چیزی نیست که من نام آن را موفقیت بنامم، باعث شد که ایران این احساس فشار را از طرف سایر کشورهای دنیا حس کند. اگر می‌خواستند که مردم ایران را دشمن خود بکنند نه شما بلکه دولت آمریکا اگر می‌خواست مردم ایران را دشمن خود بکند و اگر دولت آمریکا می‌خواست یک احساس بدگمانی و بیم نسبت به خود را به عموم مردم ایران بدهد می‌توان گفت که این تحریم‌ها موفق بوده است اما اگر هدف از این تحریم‌ها آوردن ایران به پای میز مذاکرات بوده این چیزی نیست که به دست آوردند. ما سر میز مذاکرات هستیم چون مردم می‌خواستند ما اینجا باشیم حتی قبل از انتخابات ما همیشه سر میز مذاکرات بوده‌ایم و این روش ما بوده است، ما در زمان ریاست جمهوری خاتمی در ایران بر سر میز مذاکرات بودیم. رئیس جمهور روحانی و خود بنده در حال مذاکره بودیم سپس نمایندگان ما به مذاکرات ادامه دادند اما این آمریکا بود که ایده متوقف کردن کامل غنی‌سازی ایران را داشت، اگر آمریکا می‌پذیرفت که این حق ایران است که غنی‌سازی کند ۱۰ سال پیش ما هیچ کدام از این مشکلات بی‌دلیلی را که در این ۱۰ سال داشتیم، نداشتیم.

  ایران هیچ‌وقت به‌دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود

  ظریف در پاسخ به سؤال مجری که پرسید چرا دنیا به ایران اعتماد ندارد، پاسخ داد: به‌دلیل دروغ‌های بسیاری که توسط اسرائیلی‌ها پخش شده است که تنها کسانی در منطقه ما هستند که دارای سلاح اتمی هستند و تنها کسانی در منطقه هستند که عضو ان‌پی‌تی نیستند. من داشتم با وزیر امور خارجه مصر صحبت می‌کردم ما همه می‌خواهیم یک منطقه خالی از سلاح اتمی در خاورمیانه به‌وجود بیاوریم چرا به اسرائیل فشار نمی‌آورید که این موضوع را قبول کند؟ چون فردا اگر همه را در خاورمیانه داشته باشید که آماده هستند تا این اتفاق بیفتد هیچ سلاح هسته‌ای در خاورمیانه نخواهد بود، با تمام بازرسی‌هایی که شما می‌خواهید انجام بدهید و ما سلاح هسته‌ای نخواهیم داشت پس نتانیاهو هیچ‌گونه صلاحیتی ندارد که از چنین اتفاقی جلوگیری کند، به‌روی ۲۰۰ سلاح هسته‌ای نشسته است که غیرمجاز هستند و یک تخلف سنگین در عهدنامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای به حساب می‌آید. بیایید جدی باشیم ایران هیچ‌وقت به‌دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود. در حال حاضر چیزی که درباره آن صحبت می‌کنند وقتی بحث درباره ایران است درباره مدت زمانی است که ایران نیاز دارد برای ساخت ماده اصلی مورد نیاز یک بمب و این برای زمان ساخت خود بمب نیست و اینجاست که دروغ‌پراکنی آغاز می‌شود، طی ۸ سال گذشته ایران از این تحریم‌ها رنج برد ما مواد مورد نیاز به‌اندازه کافی داشتیم که هشت بمب درست کنیم و هیچ‌وقت این کار را نکردیم، ۸ هزار کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد. زمانی که آمریکا و تمام دنیا همه فشارها را روی او گذاشتند و دنیا را از او ترساندند و سعی کردند که شرایط امنیتی را بر ضد کشوری قرار دهند که هیچ‌وقت کشور دیگری را تهدید نکرده است، هشت سال، هشت هزار کیلوگرم، هشت بمب، اما حتی یک بمب هم ساخته نشد، هیچ کسی نمی‌تواند این برهان را زیر سؤال ببرد. ایران نمی‌خواهد سلاح اتمی بسازد. ما آماده هستیم تا یک فضای اطمینان‌بخش به‌وجود بیاوریم. این کار تا آن جایی که قبول کردیم انجام می‌شود. این دلیل نمی‌شود که این بزرگنمایی را قبول کنم چون باور دارم دروغ است و باور دارم هیچ کسی نباید این موضوع را باور کند. مردم باید به واقعیت گوش دهند مردم باید به علم و نه به دروغ گوش بدهند.

  تحریم‌ها نبود که ایران را سر میز مذاکره آورد ما همیشه سر میز مذاکره بوده‌ایم

  وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سؤال دیگری درباره روابط میان ایران و آمریکا گفت: ما هر دو می‌خواهیم که پیشرفت در کار حاصل بشود، چون هر اتفاقی جز این غیرمولد است و نتایج آن بدون نتیجه خواهد بود منظورم این است که رودررویی و جدال هم به ما و هم به آمریکا ضربه می‌زند و هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت. درک این مطلب مهمترین عامل برای همه است تا بشینند و مسائل را حل کنند، ما چیزی را امتحان کردیم که برای هیچ کدام از جناحین و منافعشان سودمند نبود، حالا ما داریم راه دیگری را امتحان می‌کنیم. گزینه‌ای که ما همیشه ترجیح می‌دادیم و ما این گزینه را در اوایل سال ۲۰۰۰ امتحان کردیم وقتی پیشنهاداتمان را دادیم. من می‌خواهم که شما و مردم آمریکا متوجه شوید که این تحریم‌ها نبود که ایران را به اینجا آورد ما همیشه سر میز مذاکرات بوده‌ایم و ما همیشه دنبال یک راه حل مذاکراتی بودیم اما متأسفانه این بخش‌های دولتی آمریکا بودند که باور داشتند و همچنان باور دارند که می‌توانند نظرات شخصی خودشان را به دنیا تحمیل کنند اما نمی‌توانند و هرچه سریعتر به این مطلب پی ببرند همه ما دوران بهتری را خواهیم داشت.

  مجرم نمی‌تواند پشت عنوان نویسنده یا یک فعال سیاسی مخفی شود

  ظریف در ادامه این مصاحبه گفت: ما مردم را به‌خاطر نظراتشان زندانی نمی‌کنیم، دولت یک برنامه دارد تا وضعیت حقوق بشر را در کشور مثل هر دولت دیگری بهبود ببخشد و من اعتقاد دارم که به‌عنوان یک دولت به مردم خود تعهد داریم که این کار را انجام دهیم اما کسانی که مرتکب جرم می‌شوند کسی که مقررات کشور را زیر پا می‌گذارد نمی‌تواند پشت یک عنوان نویسنده و یا یک فعال سیاسی مخفی شود. مردم باید تابع قانون باشند. من هم باید تابع قانون باشم. از من خواسته می‌شود که به پارلمان بروم ممکن است که دلم نخواهد اما باید بروم و پاسخگوی سؤالاتشان باشم و من باور دارم که این مهم هست که همه به قانون احترام بگزارند و اجازه دهند که پروسه‌های سیاسی و قضایی روند خودشان را طی کنند و باور دارم در نهایت همه به بهترین شکل مورد حمایت قرار می‌گیرند.

  برچسب ها :

  نظرات