آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ , Saturday 11 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 83585
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  اندیشه‌های جریان سلفی تنها اجرای اسلام واقعی را مد نظر نداشته بلکه به نظر می‌رسد آنان اسلام سلف را به عنوان نوعی اسلام عربی مورد توجه قرار داده و خلوص اسلام را غیرمستقیم و تا حدی به خلوص ملی یا نژادی عرب مرتبط کرده‌اند.

  بررسی رابطه قومیت‌گرایی و سلفی‌گری در جهان عرب

  کیده آوای شمال/سلفیه جریانی است که ریشه در قرون اولیه اسلامی و مذهب حنبلی دارد اما تأسیس واقعی آن توسط ابن تیمیه حرانی در قرون هفتم و هشتم هجری صورت گرفته است. این جریان اعتقاد دارد باید از نسل‌های اولیه مسلمانان تقلید محض داشته باشد تا به اسلام حقیقی دست یابد. در تحقیق پیش رو […]

  کیده

  آوای شمال/سلفیه جریانی است که ریشه در قرون اولیه اسلامی و مذهب حنبلی دارد اما تأسیس واقعی آن توسط ابن تیمیه حرانی در قرون هفتم و هشتم هجری صورت گرفته است. این جریان اعتقاد دارد باید از نسل‌های اولیه مسلمانان تقلید محض داشته باشد تا به اسلام حقیقی دست یابد. در تحقیق پیش رو آثار دو تن از اندیشمندان بزرگ سلفیه یعنی ابن تیمیه و رشید رضا در راستای هدف تبیین رابطه بین اندیشه‌های سلفی این دو و تمایلات عرب گرایانه آنان مورد بررسی قرار گرفت. این موضوع به ویژه از این جنبه بسیار پر اهمیت است که این روزها اظهار نظرهای نژادپرستانه‌ای از سوی مقامات دینی کشور سعودی علیه ایرانیان صورت گرفته است. در این تحقیق این نتیجه به دست آمد که اندیشه‌های جریان سلفی تنها اجرای اسلام واقعی را مد نظر نداشته بلکه به نظر می‌رسد آنان اسلام سلف را به صورت نوعی اسلام عربی مورد توجه قرار داده و خلوص اسلام را به صورت غیرمستقیم و تا حدی به خلوص ملی یا نژادی عرب مرتبط نموده‌اند. به گونه‌ای که آنان معتقدند اسلام زمانی به انحراف رفت که در آن عجمی‌ها دست بالا را یافتند.

  کلیدواژه ها: سلف؛ سلفیه؛ ابن تیمیه؛ رشید رضا؛ عرب گرایی

  نویسنده:

  سید امیر موسوی: دکترای تاریخ اسلام، دانشگاه اصفهان

  دو فصلنامه مطالعات بیداری اسلامی – دوره ۵، شماره ۹، بهار و تابستان ۱۳۹۵٫

  برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید. 

   

  برچسب ها :

  نظرات