آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ , Wednesday 11 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 83322
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ مرداد, ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  روزنامه القدس العربی نوشت امیر قطر اولین سخنرانی خود از زمان آغاز بحران دوحه با کشورهای عربی را با لحنی پیروزمندانه ایراد کرد تا با برهم زدن معادلات شروط خود را برای حل بحران اعمال کند.

  نطق پیروزمندانه امیر قطر معادلات را برهم زد/ شرط گذاری دوحه برای کشورهای عربی

  روزنامه «القدس العربی» در یادداشتی به قلم «اسماعیل طلای» با عنوان «جهت مسیر بحران عوض شد» نوشت: در سایه بیش تر شدن حمایت و همبستگی جامعه بین المللی با موضع قطر در مقابل دشمنانش و پیدا شدن سرنخ هایی از توطئه ها علیه این کشور امیر قطر اولین سخنرانی رسمی خود بعد از بحران با […]

  روزنامه «القدس العربی» در یادداشتی به قلم «اسماعیل طلای» با عنوان «جهت مسیر بحران عوض شد» نوشت: در سایه بیش تر شدن حمایت و همبستگی جامعه بین المللی با موضع قطر در مقابل دشمنانش و پیدا شدن سرنخ هایی از توطئه ها علیه این کشور امیر قطر اولین سخنرانی رسمی خود بعد از بحران با کشورهای عربی را با لحنی «پیروزمندانه» ایراد کرد تا با بر هم زدن معادلات، شروط خود را برای حل بحران اعمال کند.

  تمیم بن حمد آل ثانی تاکید کرد که هر گونه راه حلی برای بحران باید طبق دو اصل احترام به حاکمیت کشور و عدم تلاش برای دیکته‌ کردن خواسته‌ها باشد به گونه ای که با گفت وگو به راه حل هایی برای همه مسائل اختلافی دست یابیم.

  امیر قطر همچنین تاکید کرد که  هر گونه ترتبیاتی برای حل بحران باید تضمین کند که به شیوه‌های انتقامجویانه از ملت‌ها بازنمی‌گردد.

  امیر قطر برای اولین بار از زمان آغاز تنش در روابط دوحه با عربستان، امارات و بحرین و به دنبال هک شدن خبرگزاری رسمی قطر و انتشار اظهارات جعلی منتسب به وی و به دنبال آن تحریم های همه جانبه سه کشور مذکور به علاوه مصر علیه قطر، سخنرانی آرامی را ایراد کرد.

  شیخ تمیم بر ضرورت چیرگی منطق گفت وگو و به موازات آن حفظ حاکمیت قطر تاکید و  مخالفت خود را با دیکته های کشورهای همسایه اعلام کرد.

  لحن کلام امیر قطر و طرح شروط او برای گفت وگو به وضوح نشانه به هم ریختن موازنه های قدرت است در روزهای اخیر کاملا روشن است که جهت مسیر بحران قطر تغییر کرده است؛ بخصوص که آمریکایی ها و غربی ها نیز در اظهارات خود کشورهای تحریم کننده قطر را به صراحت متهم به کمک و حمایت مالی از تروریسم می کنند اتهام هایی که مستند به گزارش سال ۲۰۱۶ وزارت خارجه آمریکاست.

  در عین حال جامعه بین المللی فرمان امیر قطر برای ایجاد اصلاحاتی در قانون مبارزه با تروریسم این کشور و تصمیم آن برای اتخاذ تدابیر جدیدی که جدیت آن را در ادامه و مبارزه با تروریسم ثابت می کند ستوده است.

  قطر با جدیت خط مشی گفت وگو در پیش گرفته و با حمایت از تلاش های کویت، اروپا، آمریکا و ترکیه به درخواست های جامعه بین المللی در خصوص ضرورت نشستن پای میز مذاکره پاسخ مثبت داده است تا مین های کاشته شده بر سر راه روابط دوحه با کشورهای عربی خنثی شده و گره ای از بحران دیپلماتیک بین آنها گشوده شده و شیرازه شورای همکاری خلیج فارس از هم فرونپاشد.

  این در حالی است که اظهارات مقامات کشورهای تحریم کننده قطر هرگز مشمول طرحی برخاسته از حسن نیت آنها برای برون رفت از بحران نبوده و بالعکس تنها اتهام های تکراری را مطرح کرده و مدعی هستند که قطر مسئول تحریم و خشونت در منطقه و حمایت از تروریسم است و هیچ مذاکره و امتیازدهی در خصوص این قضیه وجود ندارد.

  توطئه ای که چهار کشورهای تحریم کننده قطر برای اتلاف وقت و نشنیدن عمدی صدای طرف مقابل در پیش گرفته اند تا با اعمال فشار بر قطر آن را وادار به پذیرش دیکته هایشان کنند به زیان خودشان تمام شده است بخصوص که جامعه بین الملل اعم از وزارت خارجه آمریکا و کشورهای اروپایی آنها را متهم کرده اند که بدون آوردن دلایل قانع کننده ای، حلقه محاصره قطر را تنگ کردند.

  به دنبال افزایش حمایت و همبستگی جامعه بین المللی با قطر مقاماتی سعودی و اماراتی برای اولین بار به صورت تلویحی به آمادگی خود برای انصراف از درخواست های ۱۳ گانه ای اشاره کردند که هیچ کشوری در دنیا به آن قانع نشده است.

  از همین رو کشورهای تحریم کننده قطر هم اینک به رعایت اصول شش گانه در خصوص مبارزه با تروریسم از سوی قطر اکتفا کردند که این نشانه سردرگمی آشکار و تلاش آنها برای ایجاد راه حلی سیاسی هستند که در نهایت دستاوردی سیاسی علیه قطر محسوب شود.

  تحریم کننده های قطر تلاش می کنند راه برون رفتی از بحران پیدا کنند که آبروی آنها را در برابر ملت ها و کشورهای دنیا که با تحریم و توجهیاتشان قانع نشدند حفظ کنند.

  امیر قطر همچنین در سخنرانی خود همچنین گفت: از همه آنهایی که آسمان و آب های منطقه ای خود را هنگامی که برادرنمان به رویمان بستند، گشودند قدردانی می کنیم .

  شیخ تمیم در این بخش از اظهارات خود تلویحا به ایران و ترکیه اشاره داشت که از ابتدای بحران برای همبستگی با دوحه کمک های خود را به قطر فرستاده و گفت وگو ها برای تحکیم همکاری تجاری با آن و همچنین مبارزه با تروریسم را آغاز کردند.

   

  برچسب ها :

  نظرات