آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 15 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 83319
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ مرداد, ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۰
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  درآمد نمایشگاه سی‌ام کتاب تهران براساس این موارد ذکر شده «صفر» بوده است و فقط حدود ۴۰۰ میلیون تومان ظاهرا سرگردان است که تشکل‌ها باید در مورد آن و هزینه‌کرد توضیح دهند.

  «صفر» تومان درآمد سی‌امین نمایشگاه کتاب/ ۴۰۰ میلیون تومان سرگردان کجاست؟

  در برگزاری بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با توجه به اینکه شهرداری هزینه‌های بسیاری را صرف کرده بود تا نمایشگاه به بهترین شکل برگزار شود از این رو طی توافقات حاصل شده میان برگزار کنندگان این پروژه فرهنگی و بنا شد درآمد «تبلیغات» متعلق به سازمان زیباسازی شهرداری باشد، با این وجود درآمد […]

  در برگزاری بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با توجه به اینکه شهرداری هزینه‌های بسیاری را صرف کرده بود تا نمایشگاه به بهترین شکل برگزار شود از این رو طی توافقات حاصل شده میان برگزار کنندگان این پروژه فرهنگی و بنا شد درآمد «تبلیغات» متعلق به سازمان زیباسازی شهرداری باشد، با این وجود درآمد نمایشگاه کتاب از محل درآمد «بانک شهر/اسان پرداخت» و مبلغی هم از محل درآمد تبلیغات به نمایشگاه رسید که در مجموع بیش از ۱۷ میلیارد ریال درآمد دوره بیست و نهم نمایشگاه کتاب شمرده می‌شود.

  اما در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که باز هم در شهرآفتاب برگزار شد؛ توافق به نحوی دیگر رقم خورد، اینگونه بود که امسال تشکل‌های نشر مصرانه بحث تبلیغات را دنبال کردند.

  در راستای واگذاری بخش تبلیغات به تشکل‌ها با این عنوان که مدعی بودند حدود ۶۰ میلیارد ریال تبلیغات آماده شده و حیف است که نشر از این امکان استفاده نکند؛ بالاخره پس از کش و قوس‌ها تبلیغات نمایشگاه را به مبلغ ۱۴میلیارد ریال از شهرداری اجاره کردند و مبلغ هم طبق دستور معاونت فرهنگی و مدیریت موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به عنوان قرض به حساب شهرداری (سازمان زیباسازی) واریز شد و تشکل‌های نشر مجری بخش تبلیغات نمایشگاه به مدیریت محمدمهدی داوودی پور شدند.

  این داستان همچنان ادامه داشت، پس از پایان نمایشگاه مبلغ ۱۴ میلیاردی که موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به حساب شهرداری (سازمان زیباسازی) واریز کرده _طبق توافق_ بود، برگردانده شد. نکته جالب اینکه با توجه به اعلام مدیران تبلیغات نمایشگاه حدود ۱۸ میلیارد ریال درآمد داشته و حدود ۴۰۰ میلیون تومان بدون اینکه به حساب درآمد نمایشگاه واریز شود بلاتکلیف مانده است و ظاهرا به حساب حق‌الزحمه ۲۰ درصدی تشکل‌ها منظور شده است.

  در مجموع درآمد نمایشگاه سی‌ام کتاب تهران براساس این موارد ذکر شده «صفر» بوده است و فقط حدود ۴۰۰ میلیون تومان ظاهرا سرگردان است که تشکل‌ها باید در مورد آن و هزینه‌کرد توضیح دهند.

  اما خبرنگار فارس پیرامون این امر با محمدمهدی داوودی پور مدیر کمیته تبلیغات نمایشگاه سی ام کتاب تهران گفت‌وگویی انجام داد، وی با بیان اینکه این واگذاری به صنف قدمی در مسیر موفقیت بوده عنوان کرد: به نظر من ما بسیار به لحاظ صنفی موفق بوده ایم که توانستیم در وادی دیگر به نفع نشر قدم بگذاریم. اینکه مسئولیت صنفی را خودمان به دوش بکشیم این اصل است.

  وی در پایان هم با اشاره به اصل ۴۴ و موضوع واگذاری‌ها تاکید کرد: با حمایت‌های مسئولان رده بالای ارشاد و وزیر و معاون ایشان، این بستر آماده شده و طبیعی است صنف در پی پذیرفتن مسئولیت‌های خودش است. از این رو بنده گزارش کامل را به صنف داده‌ام.

  در این راستا گفت‌وگویی هم با امیرمسعود شهرام‌نیا مدیر عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و رئیس شورای نظارت و ارزیابی سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران انجام شد که وی در این باره توضیح داد: هنوز گزارش نهایی کمیته تبلیغات نمایشگاه به شکل جامع به ما ارائه نشده است.

  وی با بیان اینکه فعلا مبالغی علی‌الحساب واریز شده و با توجه به اینکه مصوبه کمیسیون معاملات بر این مبنا بود که همه درآمد نمایشگاه باید به حساب موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی واریز شود از این رو باید این مسیر اجرا شود.

  شهرام نیا با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشور حسابرسی در نهایت خواهد داشت، تاکید کرد: از هزینه اجاره تا درآمد تبلیغات باید واریز شود، بخشی از درآمد واریز شده تا الان، اما با توجه به اینکه بخشی از درآمد ممکن است به شکل چک باشد از این رو هنوز گزارش نهایی به موسسه ارائه نشده است. اما باید تمام هزینه‌ها به حساب موسسه واریز شود تا رسیدگی نهایی مالی صورت گیرد.

  رئیس شورای نظارت و ارزیابی سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان اینکه هنوز مشخص نیست که میزان درصد چقدر است و تا زمانی که گزارش نهایی اجرای تبلیغات داده نشود، نمی‌توان میزان درآمد را برآورد کرد، گفت: سال گذشته مجموعه شهرداری عهده‌دار تبلیغات میدانی نمایشگاه بود، اما امسال تبلیغات به ما فروخته شد؛ ولی با توجه به مصوبه شورای شهر تبلیغات میدانی مبلغی مشخص دارد و به نظر می رسد درآمد نمایشگاه صرف این عدد شده است. این عدد ۱۴ میلیارد ریال کف مناقصه و حداقل پرداختی بود که از سوی سازمان زیباسازی شهرداری تعیین شد و دلیل این مسئله هم آن بود که تشکل‌ها سال اولی بود که این مسئله را می‌پذیرفتند بنابراین رقم کف در نظر گرفته شد.

  شهرام نیا با بیان اینکه تشکل‌ها اصرار داشتند ولو با پرداخت هزینه این کمیته را در اختیار داشته باشند افزود: مازاد بر این درآمدها و گزارش نهایی کمیته تبلیغات هنوز ارائه نشده است، اما می‌گویند بخشی از این درآمدها محرز نیست، به محض مشخص شدن ما می‌توانیم میزان را اعلام کنیم. اما با توجه به پرداخت ۱۴ میلیارد تشکل‌ها _برای سازمان زیباسازی که موسسه آن را ابتدا واریز کرده بود_ عدد قابل توجهی درآمد کسب نشده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات