آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ , Monday 9 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 83261
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۲
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  افزایش مصرف آب در خراسان رضوی نسبت به سایر استان‌ها /۷۰ درصد اقلیم استان خشک است

  معاون شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی ضربات به منابع آبی را جبران ناپذیر دانست و گفت: خراسان رضوی نسبت به سایر استان ها پرمصرف تر است.

  آوای شمال/ احمد قندهاری، معاون مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در گفتگو با طـرقبه‌نیوز، اظهار کرد: پروژه آماربرداری سراسری منابع آب برای مصرف بهینه آب شروع شده و یکی از اسناد مهم در احقاق حقوق شهروندان خواهد بود.

   

  وی افزود: باتوجه به بارندگی نسبتا خوب در فصل بهار و ایجاد روان‌آب های مناسب، درصد پر بودن سدها در حال حاضر بیش از ۳۵ درصد است که این ظرفیت در مدت مشابه سال گذشته ۳۲ درصد بوده که در همین راستا مشکلات کشاورزان مرتفع و وضعیت سدها بهبود پیدا کرده است.

   

  معاون مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه آمار بارندگی در کل سال کاهش داشته است، گفت: از لحاظ دمایی هم، پاییز سرد و بهار گرمی را نسبت به آمار سی سال گذشته تجربه کردیم.

   

  وی افزود: شواهد موجود تابستان گرمی را نشان می دهد و خوب مصرف کردن و هدر ندادن آب در حفظ منابع باکیفیت آب شرب بهداشتی خیلی تأثیر دارد؛ چراکه این منابع بسیار محدود هستند.

   

   

  قندهاری ضربات به منابع آبی را جبران ناپذیر دانست و گفت: خراسان رضوی نسبت به سایر استان ها پرمصرف تر است و در استان به نسبت کل کشور بیشتر آب مصرف می کنیم.

   

  وی افزود: طرح های آب منطقه ای مانند بهره برداری از کنتور هوشمند و بازگشایی حریم و بستر رودخانه هایی که مورد تجاوز قرار گرفته طولانی مدت بوده، بنابراین مبنای کارکرد، کنتور هوشمند خواهد بود و طبق برنامه، چاه های غیرمجاز مسدود می شود.

   

  معاون شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به انواع قنوات از جمله فصلی و متصل به منابع زیرزمینی تصریح کرد: در طی سال جاری با توجه به بارش های اخیر در فصل بهار وضعیت قنوات نسبت به طولانی مدت بهتر شده و عمدتا منابع آب قنوات فصلی به واسطه این بارش ها بهبود یافته است.

   

  وی با بیان این مطلب که برای حفظ منابع آب و صیانت از آن همگی باید در مدیریت منابع آب کمک کنیم، گفت: چاه های غیرمجاز در مواردی به قنوات نیز آسیب رسانده و در همین راستا با وجود ۷۰ درصد اقلیم خشک در استان، برنامه هایی برای جلوگیری بهره برداری از چاه های غیرمجاز با شدت در سطح شهرستان ها و استان ادامه دارد.

  برچسب ها :

  نظرات