آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ , Monday 20 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 83239
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ مرداد, ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  مدير جهاد كشاورزی شهرستان محمودآباد:

  کود دامی حافظ رطوبت خاک کشاورزی است

  مدير جهاد كشاورزی شهرستان محمودآباد گفت: کاهش سطح آب ،مصرف کود پتاسیم و استفاده از سموم رایج شیمیایی از مهمترین راه های مقابله با بلاست برنج است.

  آوای شمال/ احمد صادقی با اشاره به برگزاری کارگاهای‏ آموزشی زراعت برنج در روستاهای تحت پوشش این شهرستان گفت: از مهمترین راه‌های مبارزه با بلاست برنج کاهش سطح آب، مصرف کود پتاسیم و سموم رایج شیمیایی است.

  وی با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف آب و برتری آبیاری تناوبی بر آبیاری غرقابی در خصوص روش آبیاری شالیزارها اظهار کرد: لایروبی بموقع کانال‌های آبیاری باعث تسهیل در انتقال آب و جلوگیری از هدر رفت آن می‌شود و کرت‌ها باید طوری ساخته شوند که در زمان بارندگی توانایی ذخیره آب بیشتری داشته باشد.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد با بیان اینکه در شرایط کم‌آبی مصرف کود پتاسه می‌تواند مقاومت گیاه را نسبت به خشکسالی افزایش دهد، ادامه داد: کنترل و کاهش رشد علف‌های هرز با استفاده بموقع از علفکش در کاهش مصرف آب موثر است.

  وی افزود: استفاده از کودهای دامی قبل از آماده‌سازی زمین با توجه به نقش آن در حفظ رطوبت خاک، خسارت ناشی از خشکسالی را کاهش می‌دهد.

  صادقی تصریح کرد: نشاکاری برنج با فاصله کم به منظور تکمیل سریع پوشش گیاهی برای جلوگیری از تبخیر آب از سطح خاک و نیز کاهش رشد علف‌های هرز در شرایط کم‌آبی بسیار موثر است.

  این مقام مسؤول با اظهار اینکه سم‌پاشی در زمان ظهور خوشه برنج باید بعدازظهر صورت گیرد تا باعث عدم تلقیح بر اثر سمپاشی نگردد، اضافه کرد: سموم مورد استفاده علیه آفت کرم ساقه خوار برنج شامل دیازینون گرانوله ۱۰درصد به میزان ۲۰ کیلوگرم ریجنت دو دهم درصد در هکتار و همچنین در اراضی شالیزاری که شکل نگهداری آب وجود دارد از سموم سومیتون و دیازینون مایع ۱ تا ۵/۱ لیتر در هکتار و علیه بیماری بلاست سموم رایج بیم به میزان نیم کیلوگرم در هکتار، ویستا به میزان نیم کیلوگرم در هکتار، وین به میزان ۴۰۰ سی‌سی در هکتار و ناتیوو ۱۶۰ گرم در هکتار است.

  برچسب ها :

  نظرات