آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ , Sunday 19 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 83175
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۳
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  کشاورزی بستری مناسب برای تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال در مازندران/ تولید و اشتغال ارزان در کشاورزی است

  تولید ماندگار و اشتغال پایدار در روستاها با کشاورزی امکان پذیر است که این مهم باید به‌عنوان اولویت نخست کار جهاد کشاورزی قرار گیرد.

  آوای شمال/ تاریخ انقلاب اسلامی ظرف قریب چهار دهه نشان می‌دهد که حرکت‌های خودجوش و مردمی می‌تواند ضمن اثربخشی تحول‌آفرین، حضور مردم در پروسه سازندگی را تثبیت کند.

  جهاد سازندگی به‌عنوان نهادی انقلابی، نمونه‌ای درخشان از تاثیرگزاری حضور مردم در فرآیند سازندگی است. این نهاد در ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی(ره) برای رسیدگی به مناطق محروم و دورافتاده ایران تاسیس شد.

  از اقدام‌های تحسین‌برانگیز جهاد سازندگی، تقویت و حمایت عملی از کشاورزی و فعالیت‌های ترویجی و آموزشی در سطح روستاها و آشناسازی کشاورزان با اصول علمی کشاورزی بود، که خدمات شایانی را به روند تولید محصولات اساسی کشور انجام داده است.

  اندیشه خودکفایی در تولید محصولات غذایی از توجه جدی جهاد سازندگی به روستاها و ارزیابی علمی از توان تولید در مناطق روستایی بود.

  محصولات کشاورزی جایگزینی مناسب برای صادرات نفت

  کشاورزی در بسیاری از کشورها محور توسعه قرار گرفته و در ایران نیز این بخش از اهمیت فراوانی برخوردار است. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد با وجود تمامی تلاش‌ها به دلیل وجود مشکلات ساختاری، توسعه این بخش با تنگناهایی مواجه است.

  از سوی دیگر کارشناسان معتقدند این بخش می‌تواند نقش عمده‌ای در رونق اقتصادی داشته باشد و محصولات آن می‌تواند جایگزین مناسبی برای صادرات نفت باشد.

  پس از انقلاب اسلامی ایران هدف و تلاش مسئولان در این راستا قرار گرفت که کشور در تولید محصولات کشاورزی به ویژه محصولات راهبردی مانند گندم و برنج به خودکفایی کامل برسد، اما در عمل با آغاز جنگ تحمیلی، توان برنامه‌ریزی برای بخش کشاورزی گرفته شد.

  دفاع مقدس، گام عملی برای تبدیل خواستن به توانستن

  در طول سال‌های دفاع مقدس بیشتر تلاش دست اندرکاران این بخش، حمایت از تولید محصولات کشاورزی و تهیه نهاده‌ها برای کشاورزان بود. در این دوره با توجه به موقعیت ویژه کشور از نظر مخارج جنگ تحمیلی، باز بخش کشاورزی به موجب دارا بودن ظرفیت‌های خود اتکایی به منابع داخلی توانست این دوران بحران را به خوبی طی کند.

  پس از پایان جنگ و شرایط بحران، نگاه مسئولان نظام به تدوین و به کارگیری برنامه‌های توسعه برای کل اقتصاد، به ویژه بخش کشاورزی جلب شد و با پیدا شدن این تفکر که بخش کشاورزی شرایط ویژه‌ای دارد و نیز در نظر گرفتن این نکته که در صورت به دست آوردن اطلاعات دقیق می‌توان برنامه‌ریزی‌های دقیق کرد، روش‌های خاصی در برنامه‌ریزی در بخش کشاورزی ایران پدید آمد.

  تحقق شعار اقتصاد مقاومتی امری مهم و اساسی

  در سال‌های گذشته و با وجود تحریم‌های شدید و فراوان اقتصادی در کشور و طرح یک موضوع استراتژیک از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی، توجه به بخش کشاورزی بیش از گذشته به‌عنوان یک بخش از موتور رونق اقتصادی کشور شد.

  در همین راستا دکتر عزت‌الله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ما به ضرورت تلاش برای تحقق شعار امسال رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و افزود: تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال امری مهم و اساسی است که باید با عزم جدی و برنامه‌ریزی درست برای اجرایی شدن آن گام برداشت.

  وی با بیان اینکه حمایت از تولید داخلی باید با جدیت پیگیری شود، اظهار کرد: حمایت از تولید داخلی به‌عنوان عاملی برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است.

  خودکفایی تولیدات غذایی در گرو اقتصاد مقاومتی است

  نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی با توجه به تلاش و فعالیت کشاورزان با رنج و سختی و اینکه باید در راستای تولید محصول برنج مورد حمایت‌های لازم قرار گیرند، تصریح کرد: در این راستا تلاش می‌کنیم از همه ظرفیت‌ها و فرصت‌ها برای حمایت صحیح از این قشر زحمکتش استفاده کنیم تا دغدغه کمتری برای کار و تولید داشته باشند.

  عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه به منظور حمایت از کشاورزان، پرونده پرداخت آب بهای کشاورزی بسته شد، اظهار کرد: دیگر نباید مبلغی به این منظور از سوی کشاورزان پرداخت شود.

  دکتر یوسفیان ملا از حذف پرداخت مالیات ارزش افزوده شالیکوبی‌ها با هدف حمایت از کشاورزان خبرداد و افزود: زمانی که کشاورزان شالی‌ها را به شالیکوبی می‌بردند، مبلغی از آنها بابت مالیات بر ارزش افزوده گرفته می‌شد که حذف شد و دیگر کشاورزان مبلغی به‌عنوان مالیات بر ارزش افزوده برای تبدیل شالی به برنج در شالیکوبی‌ها پرداخت نمی‌کنند.

  وی با تاکید بر اینکه باید کاری کنیم تا قیمت تمام شده برنج پایین بیاید، تصریح کرد: ضرورت دارد در این مسیر از همه فرصت‌ها بهره‌گیری‌های لازم انجام شود.

  کشاورزی بستری مناسب برای ایجاد تولید و اشتغال

  در ادامه جعفر رسولی معاون استاندار و فرماندار ویژه آمل در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه کشاورزی بستر مناسب برای ایجاد تولید و اشتغال است، اظهار کرد: تولید ماندگار و اشتغال پایدار در روستاها با کشاورزی امکان پذیر است.

  وی در ادامه افزود: تولید و اشتغال باید به‌عنوان اولویت نخست کار جهاد کشاورزی شهرستان آمل قرار گیرد.

  رسولی با اشاره به اینکه، در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال در شهرستان ۵۰ هزار نفر شاغل دارای بیمه، که تعدادی در صنایع مشغول هستند و بیشتر در بخش کشاورزی اشتغال دارند، گفت: برای ایجاد اشتغال در کشور نباید منتظر معجزه باشیم، ایجاد اشتغال باید در بخش پایین اتفاق بیافتد، تا در رده‌های کشوری شاهد تحول در زمینه تولید و اشتغال باشیم.

  ضرورت به‌فعلیت رساندن توانمندی‌های منطقه‌ای

  معاون استاندار با اشاره به اینکه شهرستان آمل در بخش تولید محصولات کشاورزی مستعد است، یادآور شد: آمل در پرورش گل و گیاهان زینتی، سبزیجات، کلزا، کاهو، برنج، دامداری، زنبورداری، تولید علوفه و… از استعدا خوبی برخوردار است که با حمایت از بخش تولید محصولات کشاورزی می‌شود از این ظرفیت‌ها برای افزایش تولید و اشتغال شهرستان بهره گرفت.

  فرماندار ویژه آمل درباره اعطای تسهیلات حمایتی دولت برای رفع موانع تولید در بخش کشاورزی شهرستان آمل گفت: باید ارزیابی و کنترل دقیق انجام شود تا تعهد ایجاد شغل جدید، که شرط دریافت تسهیلات از سوی کارفرمایان و تولید کنندگان بود، در شهرستان محقق شود.

  وی به خسارت باغداران در سرمای سال گذشته اشاره کرد و افزود: کار ترویج و آموزش به منظور آمادگی کشاورزان برای مقابله با سرمازدگی یا تغییر کشت ضروری است.

  تولید و اشتغال ارزان در کشاورزی است

  همچنین حسین اسلامی معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی آمل به خبرنگار ما گفت: ایجاد اشتغال و تولید در شرایط کنونی با کمترین سرمایه اولیه در بخش کشاورزی ممکن و با یک هزار متر زمین، درآمد حداقل ۲ خانوار تامین می‌شود.

  وی ادامه داد: برای حفظ زمین باید حساسیت داشته باشیم تا با تغییر کاربری، زمینی که مبنای تولید است را از دست ندهیم.

  اسلامی با اشاره به ارائه تسهیلات بلاعوض به کشاورزان آملی، یادآور شد: در چهار سال فعالیت دولت در بخش کشاورزی مبلغ بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض به کشاورزان آملی پرداخت شد.

  مدیریت بر مصرف آب موجب افزایش درآمد کشاورزان می‌شود

  مدیر جهاد کشاورزی آمل در پایان خاطرنشان کرد: کشت دوم و سوم با مدیریت مصرف آب می‌تواند برای افزایش درآمد و توانمندی خانوار کشاورز کمک کننده باشد.

  بنابر این گزارش به نظر می‌رسد تلاش برای بالا بردن راندمان مصرف و عملکرد در واحد سطح برای محصولات کشاورزی به‌منظور افزایش ارزش افزوده بخش کشاورزی، و سهم آن در تولید ناخالص داخلی، افزایش سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی با حمایت دولت، تأمین تسهیلات و اعتبارات خرد و کلان کم‌بهره در بخش‌های مختلف کشاورزی متناسب با فعالیت‌ها و نظارت بر حسن انجام استفاده از وام‌ها براساس اقتصاد مقاومتی و سند چشم‌انداز و توجه ویژه به بازارهای هدف محصولات کشاورزی می‌توانند موجب رونق این بخش بسیار مهم و تحقق منویات رهبری شوند.

  برچسب ها :

  نظرات