آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ , Tuesday 10 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 83075
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ تیر, ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  یک روزنامه آمریکایی تاکید کرد که ترامپ باید از ابزارهای دیپلماتیک در قبال ایران استفاده و از درگیری مسلحانه خودداری کند.

  هشدار نیویورک تایمز به ترامپ؛ از جنگ با ایران دوری کن

  روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در سرمقاله خود ضمن تاکید بر ضرورت دوری از جنگ با ایران نوشت شروع یک جنگ دیگر در خاورمیانه،‌ آخرین چیزی است که آمریکا به آن نیاز دار اما با این وجود،‌ سخنان تحریک آمیز و تهدیدات و اقدامات مستقیم از سوی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا گرفته تا برخی از […]

  روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در سرمقاله خود ضمن تاکید بر ضرورت دوری از جنگ با ایران نوشت شروع یک جنگ دیگر در خاورمیانه،‌ آخرین چیزی است که آمریکا به آن نیاز دار اما با این وجود،‌ سخنان تحریک آمیز و تهدیدات و اقدامات مستقیم از سوی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا گرفته تا برخی از مشاوران ارشد وی و همچنین رهبران عرب و فعالان آمریکایی، در حال افزایش تنش هایی هستند که ممکن است نهایتا به درگیری مسلحانه با ایران ختم شوند.

  نیویورک تایمز نوشت در حالی که از دیدگاه بسیاری از سیاستمداران آمریکایی، ایران سزاوار تنبیه و انزواست، اما باید در نظر داشت که ایران و آمریکا منافع مشترکی نیز با یکدیگر دارند و از جمله آنها می توان به مبارزه با داعش اشاره کرد.

  حمله به عراق؛ بزرگ ترین اشتباه استراتژیک آمریکا

  این روزنامه آمریکایی با طرح این سوال که چرا نباید از ابزارهای دیپلماتیک از جمله باز کردن مسیر گفت‌وگو در روابط آمریکا و ایران استفاده کرد، نوشت: بهتر است مقدمات حمله سال ۲۰۰۳ میلادی به عراق را که تقریبا بزرگ ترین اشتباه استراتژیک آمریکا در دوران مدرن به حساب می آید را به خاطر آورد.

  بر اساس این گزارش، بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در آمریکا بود که محور گفت‌و‌گوها در واشنگتن سریعا به سمت عراق و فرصت سرنگون کردن صدام متمرکز شد آن هم در شرایطی که بر خلاف ادعای «جورج دبلیو بوش» رئیس جمهور اسبق آمریکا، صدام ارتباطی با حملات ۱۱ سپتامبر و سلاح هسته ای نیز نداشت.
  با این حال بوش تصمیم گرفت تا یک جنگ پیش دستانه ای را بدون توجیه استراتژی، علیه عراق آغاز کند.

  نیویورک تایمز افزود که در حال حاضر همین اتفاق ممکن است درباره ایران بیفتد و دلایلی که نگرانی هایی در این زمینه ایجاد کرده اند، به شرح زیر هستند؛

  * دلیل اول اینکه ترامپ در طول رقابت های انتخاباتی خود همواره متعهد شد تا توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران را از بین ببرد. اگرچه ترامپ از زمان شروع ریاستش در کاخ سفید تاکنون، دو بار در گزارش به کنگره آمریکا پایبندی ایران به این توافق را تائید کرده است، اما این تائید را با بی میلی انجام داد و بلافاصله بعد از این گزارش به کنگره بود که تحریم های جدیدی در ارتباط با آزمایش های موشک های بالستیک علیه ایران وضع کرد.

  ایرانی ها می گویند که ترامپ در معرض خطر نقض توافق هسته ای قرار دارد به خصوص اینکه رئیس جمهور آمریکا به سران اروپایی تاکید کرده است که از تعامل تجاری با ایران خودداری کنند.

  این در حالیست که یکی از وعده های محوری توافق هسته ای این بود که تهران در ازای اعمال محدودیت در فعالیت های هسته ای خود، به منفعت اقتصادی برسد.

  ترامپ درصدد تحریک ایران به پیمان شکنی در اجرای توافق هسته ای است

  با این حال به نظر می رسد که ترامپ به جای اینکه از این پیشرفت دیپلماتیک در روابط با ایران استفاده و بهره برداری کند، می خواهد از طریق تحریک ایران به بدقولی در اجرای این توافق هسته ای و یا بدعهدی خود آمریکا در اجرای این توافق، این قرارداد را لغو کند همانطوری که توافق آب و هوایی پاریس را رد کرد.

  * دلیل دوم این است که کنگره که به شدت مخالف توافق هسته ای با ایران بود، در حال حاضر مشغول کار روی تحریم های جدید علیه ایران است و به خصوص قانونگذاران جمهوریخواه ترامپ را برای تشدید رویکرد خود در قبال تهران تحت فشار قرار داده اند.

  این در حالیست که هدف از توافق هسته ای صرفا کاهش خطر تهدید هسته ای بود و این قانونگذاران نیز مانند بسیاری از منتقدان توافق با ایران در درک این نکته که توافق هسته ای پیشرفت مهمی در مسیر کاهش خطر جنگ در منطقه ایجاد کرده است، ناکام مانده اند.

  سابقه ملال آور آمریکا از تغییر رژیم در عراق، افغانستان و لیبی

  * دلیل سوم که به تشدید نگرانی ها درباره درگیری مسلحانه به ایران ختم می شود، این است که مقامات ارشد آمریکایی از جمله «رکس تیلرسون» وزیر خارجه و «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا شروع به لفاظی های علیه ایران و از تغییر رژیم در ایران اعلام حمایت کرده اند آن هم با وجود داشتن سابقه ملال آور که در عراق، افغانستان و لیبی دارند.

  نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود نوشت که دلیل دیگر افزایش نگرانی ها از احتمال درگیری نظامی با ایران این است که افکار ضد ایرانی بیرون از دولت واشنگتن در تلاشند تا ترامپ و کنگره آمریکا را در مسیر تقابل با ایران قرار دهند.

  در این بین، «جان بولتون» سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل که از حامیان برجسته ترامپ محسوب می شود و همچنین «نیوت گینگریچ» رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا ترامپ را برای ترک توافق هسته ای و حمایت از مجاهدین خلق (منافقین)،‌ تحت فشار قرار داده اند.

  تلاش برای تغییر رژیم ایران خاورمیانه را بی ثبات تر می‌کند

  بر اساس این گزارش، به نظر می رسد ایران و آمریکا در حال ورود به یک برهه زمانی خطرناک هستند و همزمان با عقب نشینی داعش از عراق و سوریه، ایران و عربستان سعودی در کنار نیروهای نیابتی خود در منطقه در حال رقابت برای کنترل بر عراق و سوریه هستند.

  این در حالیست که هرگونه تلاش برای تغییر رژیم ایران می تواند خاورمیانه ناپایدار فعلی را به صورتی غیر قابل پیش بینی، بی ثبات کند.

  نیویورک تایمز در پایان نوشت که اگر ترامپ در مسیر عکس همکاری با نیروهای میانه رو در ایران، قدم بردارد، اشتباهی جدی مرتکب شده و آمریکا را به جنگ نزدیک تر کرده است.

  برچسب ها :

  نظرات