آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ , Sunday 17 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 8253
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ بهمن, ۱۳۹۳ - ۱۹:۴۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی > فرهنگی
 •   

  مردم با حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن دشمن را ناامید می‌کنند

  آوای شمال/ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار جمعی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی، جوانان را سرمایه‌های نظام و کشور خواند و گفت: باید پایه‌های علمی، اعتقادی امروز جوانان را برای آینده محکم کرد و اقدامات گذشته‌ انجمن‌های اسلامی نقش سازنده‌ای در مراحل مختلف انقلاب ایفا کرده است. رئیس مجمع تشخیص […]

  آوای شمال/ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار جمعی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی، جوانان را سرمایه‌های نظام و کشور خواند و گفت: باید پایه‌های علمی، اعتقادی امروز جوانان را برای آینده محکم کرد و اقدامات گذشته‌ انجمن‌های اسلامی نقش سازنده‌ای در مراحل مختلف انقلاب ایفا کرده است.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: حقیقتاً انقلاب اسلامی در تمام دنیا بی‌سابقه و بی‌نظیر است که در نتیجه حرکت‌های خود جوش مردمی در سراسر ایران پدید آمد.

  هاشمی رفسنجانی با یادآوری اوضاع کشور در آغاز نهضت روحانیت و رهبری امام(ره) گفت: بعضی‌ها براساس یک تفکر غلط و با عنوان «ولایتیون» هرگونه مبارزه علیه رژیم پهلوی را تلاش برای برافراشتن پرچم ضلال در زمان غیبت می‌دانستند.

  وی افزود: این گروه آن‌قدر در افکار خود پافشاری می‌کردند که مبارزین را تحقیر و اخبار امام(ره) را سانسور و بایکوت می‌کردند و حتی می‌گفتند جواب خون کشته شدگان در مبارزه را چه کسی خواهد داد.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره فرصت‌طلبی این گروه، گفت: پس از پیروزی انقلاب و مخصوصاً بعد از رحلت امام(ره) به گونه‌ای حرف می‌زنند و ادعا می‌کنند که اگر سابقه آنها در تاریخ روشن نبود، چه بسا مردم و مبارزین را متهم به همراهی با رژیم پهلوی می‌کردند که الان گاهی چنین نیز می‌کنند.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تکریم نقش مردم در مراحل مختلف و اهمیت این حضور در شرایط فعلی گفت: مردم ایران با حضور در راه‌پیمایی ۲۲ بهمن به دنیا ثابت می‌کنند که انقلاب را تنها نمی‌گذارند.

  وی درباره تأثیر حضور تک‌تک افراد در راه‌پیمایی گفت: قطره قطره حضور مردم دریا و اقیانوسی را در خیابان‌ها خلق که امواج آن دشمنان را ناامید می‌کند.

   آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با تشکر از احساسات پاک و لطیف جوانان و نقش آفرینی‌های آنان در مراحل مختلف انقلاب اسلامی، روح جوان را مبرّا از ویروس‌های مخرّب دانست و گفت: همه ما امیدواریم که این قشر با رشد آگاهی خود، مردم را دلگرم نمایند.

  ایشان با یادآوری آیه «لَوْلاَ یَنْهَاهُمُ الرَّبَّانِیُّونَ وَالأَحْبَارُ عَن قَوْلِهِمُ الإِثْمَ وَأَکْلِهِمُ السُّحْتَ» از سوره مائده گفت: اگر چه همه مردم موظف به پرهیز از گناه و کسب روزی حلال هستند، اما خطاب خداوند در این آیه، علما و روحانیون و احبار هستند که امروز شامل جوانان مستعد، استادان حوزه‌ها و دانشگاه‌ها می‌باشد.

  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان نظارت عمومی، یکی از مترقی‌ترین درس‌های قرآنی دانست و گفت: اگر مردم با احساس وظیفه بر مسایل واقعی جامعه نظارت کنند، جلوی بسیاری از انحرافات احتمالی را می‌گیرند.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سوره نصر را از سوره‌های امیدوار کننده خداوند در قرآن دانست و گفت: تفسیر علمی این سوره در زمان ما، موج حضور مردم در راهپیمایی‌ها بود که با وعده‌های خداوندی به نصرت الهی رسیده‌اند.

  وی با برشمردن تفاوت‌های انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی گفت: عده‌ای از بزرگان با پیشتازی مراجع، انقلاب مشروطه را پیروز و در کشوری که سابقه تاریخی آن سلطنت و حکومت‌های موروثی بود، مجلس را پایه‌گذاری کرده‌اند.

  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تکریم نقش علما و مراجع حوزه‌های علمیه ایران و نجف در انقلاب مشروطه، گفت: به خاطر عدم حضور مردم و اختلاف بین انقلابیون، آتش حقیقت خواهی مشروطه خاموش شد و جامعه به استبداد رضاخانی رسید که تسمه از گرده مردم می‌کشید.

  وی با یادآوری اتفاقات جنگ جهانی دوم و اهمیت جغرافیای ایران برای قدرت‌های استعماری، گفت: بردن رضاخان و آوردن محمدرضا شاه برنامه استکباریون بود تا نگذارند مردم نسبت به منافع و مصالح خود تصمیم بگیرند.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح فضای جامعه از شهریور ۱۳۲۰ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و فعالیت‌های گروه‌های ملی و مذهبی گفت: چنان فضای جامعه را با تبلیغات مسموم آلوده کرده بودند که مردمی عادی سقوط دولت مصدق را مبارک می‌پنداشتند!

  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر آغاز نهضت روحانیت در دهه سی و آشکار شدن آن از نخستین سال‌های دهه چهل، گفت: امام که عوامل ناکامی حرکت‌های قبل را در عدم همراهی مردم می‌دانستند، از همان آغاز بر نقش مردم تأکید کردند و تا آخرین لحظات حیات مبارکشان عقیده خویش بودند.

  وی با یادآوری حوادث پیش و پس از تصویب انجمن‌های ایالتی و ولایتی، گفت: همراهی مردم با امام(ره)، رژیم متکبّر را مجبور به عقب نشینی کرد و پس از آن بود که رژیم تصمیم گرفت با تعابیر مردم فریب، سرمایه همراهی عمومی را از نهضت روحانیت و امام بگیرد.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه تحلیلی از مبارزات مسلحانه و اتفاقات منجر به ۱۵ خرداد ۴۲، گفت: آنچه در همه مراحل مبارزه، انقلابیون را امیدوار و رژیم را نا امید می‌کرد، همراهی مردم بود.

  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بر نقش مردم در پیروزی انقلاب و تثبیت پایه‌های نظام در اوج شورش‌های کور و تجزیه‌طلبی‌ها تأکید و گفت: وقتی به جنگ تحمیلی رسیدم، آنچه که ارتش تا بن دندان مسلح حزب بعث را زمین‌گیر و به تدریج مجبور به عقب‌نشینی کرد، حضور مردم در قالب نیروهای بسیج بود.

  ایشان مردم را سرمایه اصلی و مهمترین علت موجبه و مبقیه انقلاب خواند و گفت: وظیفه دلسوزان است که از مردم حمایت کنند و نگذارند مردم مأیوس شوند.

  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یأس از آینده را برای هر جامعه‌ای خطرناک دانست و گفت: آگاهی مردم شرط اول کار است و در این راه نقش دانشجویان، استادان، طلبه‌ها و علما بسیار کارساز است.

  ایشان حضور انبوه دانشجویان در کشور و گسترش وسایل اطلاع‌رسانی را سرمایه مهم انقلاب اسلامی توصیف کرد و گفت: وقتی مردم آگاه شوند، کار برای متحجرین و افراط‌گرایان سخت‌تر می‌شود.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، وظیفه دانشجویان و طلبه‌ها را هوشیار کردن منطقی جامعه دانست و گفت: اگر از افراط و تفریط بپرهیزیم و به معنای واقعی کلمه و از سر دلسوزی و با هدف بهتر کردن امور، نقد کنیم، مسیر حرکت جامعه به سوی توسعه و تعالی هموار می‌شود.

  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با یادآوری شرایط قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ که ظاهر امر به نفع جریان‌های دیگر بود، گفت: من با اطلاعاتی که از رشد آگاهی مردم داشتم، در دیدارهای که دیگران نا امید بودند، تأکید می‌کردم که دیگر با هیچ رسانه‌ای نمی‌توانند این مردم را فریب دهند.

  وی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به عقب‌نشینی تدریجی استعمار و استبداد در دنیا گفت: جای شگفتی است که بعضی‌ها فکر می‌کنند می‌توانند آن روش‌های مرده را احیا کنند.

  در ابتدای این دیدار جواد هنرور، دبیر شورای انجمن اسلامی، مرتضی نوروزپور خانم شبنم محرابی، آریالای فراز ابراهیمی از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی و سید امیراردوان میرحیدری از دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه مطالبات دانشجویان و تحلیل اوضاع سیاسی در فضای دانشگاه پرداختند.

  برچسب ها :

  نظرات