آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ , Thursday 19 April 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 82153
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ تیر, ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  انتشار ۱۰۰۰ عنوان کتاب درسی با شمارگان ۱۳۰ میلیون جلد در سال تحصیلی جدید/ توزیع کتب «متوسطه اول و دوم» از ۱۵ شهریور در کتابفروشی‌ها

  مدیرکل دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی از انتشار 130 میلیون جلد کتاب در سال ۹۶ خبر داد و گفت: کتب درسی دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم، به جز استان‌های تهران، البرز و شهرستان‌های تهران از 15 شهریور درکتابفروشی‌ها توزیع می‌شود.

  آوای شمال/ در خصوص «وضعیت تولید کتاب‌های درسی دانش‌آموزان در سال تحصیلی ۹۷-۹۶»، اظهار داشت: در سال ۹۶-۹۵ حدود ۱۰۰۰ عنوان کتاب درسی با شمارگان ۱۳۴ میلیون جلد، منتشر شد.

  وی ادامه داد: کتاب‌های پایه دهم جدیدالتألیف بود و در سال ۹۵ کتاب‌های دوره ابتدایی و پیش دانشگاهی از طریق سامانه فروش، ثبت‌نام شد و کتب ابتدایی در ۵ منطقه تهران به وسیله پست در مدارس توزیع شد.

  مدیرکل دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی با اشاره به روند فعالیت گروه‌های تخصصی در طراحی کتاب‌های درسی، یادآور شد: شورای هنری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ۵ کمیته در شاخه‌ای هنری مانند خوشنویسی، خط و تصویر دارد که در سال گذشته کار تخصصی انجام دادند؛ ۷۰ درصد استانداردهای هنری تدوین شده و ۵۰ درصد نیز تصویب شد.

  نیک‌روش با اشاره به آخرین وضعیت کتاب‌های درسی در سال تحصیلی ۹۷-۹۶، تصریح کرد: به غیر از کتاب‌های پایه یازدهم، آماده‌سازی همه کتاب‌ها به پایان سیده است و تقریبا ۸۰ درصد کتب به غیر از کتاب‌های این پایه چاپ شده است و کتاب‌هایی که قرار است توسط مدارس توزیع شود مانند کتاب‌های درسی ابتدایی، فنی‌وحرفه‌ای، کاردانش و پیش‌دانشگاهی، توسط آموزش و پرورش به استان‌ها ارسال شده است؛ البته روند توزیع  از آذر ماه سال گذشته به مرور آغاز شده است.

  نیک‌روش خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار به غیر از دانش‌آموزان دوره ابتدایی،  پیش‌دانشگاهی و استعدادهای درخشان، دانش‌آموزان شاخه فنی و حرفه‌ای نیز توسط سامانه ثبت سفارش کتاب، کتاب‌ها را دریافت می‌کنند.

  مدیرکل دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی با اشاره به جدیدالتألیف بودن کتاب‌های پایه یازدهم در سال تحصیلی جدید، متذکر شد: همزمان با تدوین این کتاب‌ها، آماده‌سازی نیز انجام شد، روی سایت قرار گرفت و نظرات جمع‌آوری شده است؛ نظرات در تألیف کتاب‌ها اعمال شده و تعدادی از کتاب‌ها نیز سفارش چاپ شده است.

  وی عنوان کرد: امسال بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب در پایه یازدهم داریم و بیشترین تغییرات، در شاخه فنی و حرفه‌ای است؛ ضمن اینکه تلاش کرده‌ایم با توجه به نرخ ۱۰ درصدی تورم، بیش از ۷ درصد افزایش قیمت نداشته‌ باشیم.

  نیک روش اضافه کرد: دانش‌آموزانی که به ثبت‌نام اینترنتی دسترسی ندارند، می‌توانند به مدارس مراجعه کنند و مدرسه به صورت گروهی ثبت‌نام کتاب آنها را از طریق سامانه ثبت سفارش انجام دهد.

  وی با اشاره به اینکه روند ثبت‌نام کتاب‌های درسی،گفت: از ۱۹ فروردین ثبت‌نام کتاب‌های ابتدایی و پیش‌ دانشگاهی، پایه هفتم و هشتم،آغاز شد و با توجه به ثبت‌ سفارش انجام شده، توزیع کتاب‌ها انجام می‌شود؛ البته مشکلی در سال گذشته وجود داشت که اگر دانش‌آموزی در مدرسه‌ای ثبت‌نام کرده بود و به دلایلی مدرسه، منطقه و استان او تغییر پیدا کرده بود، با مشکل روبه رو شده بود، اما امسال برای این دانش‌آموزان، زمان تعیین شده است و در زمان‌های تعیین شده، این دانش‌آموزان می‌توانند به سامانه www.irtextbook.ir مراجعه کرده و اصلاحات انجام شده را اعمال کنند.

  نیک‌روش با تکید بر اینکه امسال کمبود کتاب نداریم، بیان داشت: در سال تحصیلی جدید، حدود ۱۰۰۰ عنوان کتاب و با تیراژ حدود ۱۳۰ میلیون جلد توزیع می‌شود.

  مدیرکل دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی تصریح کرد: امسال دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم کتاب‌های خود را از کتابفروشی‌ها دریافت می‌کنند و ۱۵ شهریور این کتاب‌ها در سراسر کشور به جز استان‌های تهران، البرز و شهرستان‌های استان تهران در کتابفروشی‌ها توزیع خواهد شد و دانش‌آموزان می‌توانند مراجعه کرده و کتاب‌ها را تهیه کنند؛ ضمن اینکه دانش‌آموزان این سه استان، باید از ۱۹ شهریور به کتابفروشی‌ها مراجعه کنند.

  وی با بیان اینکه شورای هنری کتاب‌های درسی در سازمان پژوهش و برنامه ریزی تشکیل شده و استانداردهای لازم به طور کامل جمع‌ آوری شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر با استفاده از بهترین اساتید در کنار نیروهای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی، این کار را انجام می‌شود.

   

  برچسب ها :

  نظرات